'Doğuşpark'lılar muhatap arıyor... Lüks fiyasko!

Bur-Ol şirketi ortaklarından Suat Mutafoğulları uzun yıllardır Nilüfer Belediyesi’nden hatırı sayılı miktarda iş alıyor. Bu durumun memur etik ka

'Doğuşpark'lılar muhatap arıyor...  Lüks fiyasko!
Bur-Ol şirketi ortaklarından Suat Mutafoğulları uzun yıllardır Nilüfer Belediyesi’nden hatırı sayılı miktarda iş alıyor. Bu durumun memur etik kanununa aykırı olduğu söyleniyor.

Ortakları arasında , Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa  Bozbey’in eşi Sema Bozbey’inde bulunduğu Bur-Ol Limited Şirketi sahiplerince kandırıldıklarını iddia eden ‘Doğuşpark Aktuğ Evleri’ hak sahipleri, maket üzerinden satın aldıkları evlerin kendilerine taahhüt edilen müştemilata sahip olması bir yana inşaatın tamamlanmadığı iddiasıyla  muhatap arıyorlar!

2007 yılında projelendirilen Nilüfer-Esentepe mahallesindeki 390 daireli devasa site, bugün muhatap arar duruma düştü. Ortakları arasında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in eşi Selma Bozbey’in de olduğu ‘Bur-Ol Limited’ isimli şirket, hazırladığı maketlerle müşterilerinin önünde boy gösterir ve içerisinde, kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, açık yarı olimpik yüzme havuzu, güneşlenme terasları, Fin hamamı, duvar tenisi (squash) salonları, tenis kortu, çok amaçlı saha, yazlık sinema, yürüyüş ve bisiklet yolu, çocuk oyun alanları, voleybol ve basketbol sahaları, araç yıkama-yağlama ünitesi, kuru temizleme, lostra salonu, terzi, kafeterya, bowling, bilardo oyun salonları, bar ve restoran, çocuk kulübü salonu ve sauna bulunduğu deklare edilen konfor düzeyi hayli yüksek proje, kısa zamanda birçok müşteri bulur. İddialara göre minimum 300 bin TL fiyat biçilen bu daireler için 100 milyon TL civarına bir meblağ toplanmış adı geçen Bur-Ol isimli firma tarafından. Yine iddialara göre tamamlanmış hali 45 milyon TL’den fazla olmayan bu evlerle ilgili problem, bununla sınırlı değil. Doğuşpark Aktuğ Evleri müşterilerine kredi kullandıran ve bu bağlamda ‘Garantör’ olan ‘Finansbank’, projenin yürütücü olan Bur-Ol firması ortaklarına protokolle birlikte bir ‘Taahhütname’ de imzalatır. Bu taahhütnamede aynen şöyle denmektedir: “Hissedarı bulunduğumuz Bur-Ol İnşaat Taahüt San. Ve Tic. Ltd. Şti’nde bugün itibarıyle mevcut bulunan hisse oranlarını Doğuşpark Aktuğ Evleri projesinin tam olarak bitirilmesine kadar her ne şart altında olursa olsun aynen koruyacağımızı, ortakların birbirlerine bedelli ya da bedelsiz hisse devri yapmayacağımızı kabul, beyan ve taahhüt ederiz.” Fakat şirket ortaklarının imzaladıkları bu taahhütnameye rağmen ilk olarak Selma Bozbey 2009 yılında hisselerini Suat Mutafoğulları’na devrederek ayrılır. Daha sonra 2010 yılında yine ortaklardan Mehmet Çavuşoğlu, 2011 yılında da Turgay Dursun hisselerini Suat Mutafoğulları’na devrederek ayrılırlar.

2012 yılında ise adı geçen Suat Mutafoğulları ‘Doğuşpark Aktuğ Evleri’ işinden el çeker. Doğuşpark Aktuğ Evleri projesinin mağduru olduğunu söyleyen hak sahiplerinin bu konudaki değerlendirmesi ise hayli ilginç…  Kendileriyle görüştüğümüz hak sahipleri Suat Mutafoğulları’nın uzun yıllardan beridir Nilüfer Belediyesinden hatırı sayılır miktarda iş aldığını, bu zatın, ‘memur etik kanununa’ aykırı olduğunda şüphe bulunmayacak bir şekilde Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in eşi Selma Bozbey’le ortak şirket kurduğuna ve işbu Bur-Ol firmasının da bu ortaklığın bir neticesi olduğuna dikkat çektiler. Aynı kişiler bahse konu şirketin açık adresinin bulunduğu binanın da yine Mustafa Bozbeye üzerine tapulu bir mülkiyet olmasındaki ilginçliğe de ayrıca işaret ederek uğradıkları haksızlığı şu cümlelerle ifade ettiler: “Bundan 5 yıl önce Bur-Ol firması tarafından kent merkezinde tatil köyü konforu ayrıcalığında ve yüksek bir yaşam standardı vaadiyle satışa sunulan Doğuşpark Aktuğ Evlerinden hayalimizdeki gibi bir ev ve yaşam alanında yaşayabilmek amacı ile kimimiz ikamet ettiğimiz evi satarak ve borçlanarak, kimimiz tüm birikimlerini ortaya koyarak maket üzerinden ev satın aldık. Daire satın alırken Bursa’nın önde gelen bir siyasetçisi (Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey) ile güvenilir olduğunu düşündüğümüz müteahhit firmanın ortakları olan işadamlarının, kişisel çıkarlarını öne çıkararak projeyi bitirme yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınmaları sebebi ile proje tamamlanmamıştır.

Aradan 5 yıl gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen bırakınız vaat edilen bu konforu, dairelerimizin içi dahi tamamlanmamıştır. Birçoğumuz bedelini ödemiş olduğumuz imalatları ayrıca bir bedel ödeyerek kendimiz yaptık ve dairelerimize taşındık.” Hak sahiplerinin bu feryadı ve ileri sürdükleri iddialar hakkında, başta Sayın Bozbey olmak üzere diğer isimleri geçen şahısların nasıl bir cevap vereceği merak konusu. Verilecek olan cevabı gazetemizde yayımlayacağımızı tekrar bildirmek isteriz.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2012, 02:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8