'Dört Mevsim Uludağ' Bursa'ya değer katacak 

Sercan GÜLER     Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen "Dört Mevsim Ulud

'Dört Mevsim Uludağ' Bursa'ya değer katacak 
Sercan GÜLER    

Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen "Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı"nda konuşan Bakan Veysel Eroğlu, "Ne gerekiyorsa yapacağız. Sağlık turizm merkezi, kongre turizm merkezi, spor merkezi, tabiat turizmi merkezi Uludağ olacak." dedi.

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ’da turizmin bütün yıla yayılması maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen ‘Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı’ başladı. Programa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Bennur Karaburun, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve davetlilerin yanı sıra çok sayıda basın mensubu katıldı.

ULUDAĞ’I BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ

Çalıştayın ilk gününde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bursa’ya gönül bağının olduğunu belirterek, “Bursa bana çok şey öğretti. Bursa’ya vefa borcumu ödemem gerekiyor. Tamamıyla ödemiş değilim, ama yapacağız. Daha önceki toplantıda böyle bir çalıştay için teklif gelmişti. Sizlerin tavsiyeleri bizim için önemlidir. Ne gerekiyorsa yapmak bizim boynumuzun borcudur. Uludağ’ın ayrı bir önemi var. Geçen sene Cumhurbaşkanımız Bakanlar Kurulu’nda bu meseleyi dile getirdi. Turizmcilere her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi. Bu çalıştayda alınan kararları değerlendireceğiz. Orman Su İşleri Bakanlığı olarak turizmcilere ne gerekiyorsa vermek bizim boynumuzun borcu. Uludağ’a çok para harcayacak turistleri çekmek gerekir. Orman Su İşleri Bakanlığı olarak her türlü desteğe hazırız. Uludağ’ı birlikte yöneteceğiz” dedi.

“BURSA’YI DÜNYANIN HİZMETİNE SUNALIM”

"Uludağ bir tek unsuruyla, özelliğiyle ele alınacak bir dağ değil. Adeta Bursa'nın, Türkiye'nin bir alametifarikası." diyen Çavuşoğlu,  bu merkezin turizm, tabiat sporları, tracking, yürüyüş ve bunun gibi diğer sporlar bakımından önemli potansiyele sahip olduğunu ancak hep kış turizmiyle anıldığını ve kendisini 4 aylık sezon ile sınırladığını dile getirdi.  Hakan Çavuşoğlu, Uludağ'ın yaz döneminde de cıvıl cıvıl olduğunu vurgulayarak, "Adeta ayak basacak yer yok. Çimenler üzerine yayılmış, gençlerin top oynadığı, bütün Bursalıların zevk içinde bulunduğu bir yer. Ama biz istiyoruz ki Bursa'nın bu muhteşem harikasını aynı zamanda tüm Türkiye'nin ve dünyanın da istifadesine sunalım, hep birlikte istifade edelim. Bundan Bursalı, Türkiye kazansın, ülkemizin markası artsın." ifadelerini kullandı.

ULUDAĞ’A KATLI OTAPARK MÜJDESİ

Çavuşoğlu, Bakan Eroğlu'nun konuşmasında "Biz Uludağ'a önümüzdeki süreçte bir kongre oteli yapalım." dediğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:"Biz şimdi bunu buradan ilan etmiş olalım sizin vasıtanızla Sayın Bakanım. İnşallah önümüzdeki kısa bir süre içinde bunu Uludağ'ımıza kazandıracağız. Bir diğer konu tabii kış fotoğraflarına baktığımız zaman Uludağ'ın drone ile çekilen fotoğraflarına, burası araba fabrikalarının araba stokladığı alanlar gibi gözüküyor. Tabii araçla geliyor insanlar ve otopark ihtiyacı var. Dediniz ki 'Uludağ'ın dokusunu bozmadan yerin altına gidecek şekilde bir katlı otopark inşa edelim.' Bunun da kararını verdik. Onun için de teşekkür ediyorum size.

“ULUDAĞ’I CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRELİM”

Uludağ’da kayak turizmi bakımından pistlerin uluslararası standartlardan yoksun olduğu dile sitemiyle karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Çavuşoğlu,bundan sonra pistleri bürokrasinin dar kalıpları içinde değerlendirerek değil, siyasetin vizyonunu katarak buna uluslararası standartlarda pistleri buraya inşa edelim, gerçekleştirelim ve dolayısıyla burasını bir cazibe merkezi haline getirelim. Bugün Alpler'de, Bulgaristan'da, diğer kış merkezlerinde, Kanada'da, ne varsa, aynısını aynı vizyonla buraya modern tesisler olarak gerçekleştirelim.' dedik. Bunun da kararını verdik."

DAĞ YOLU NEFES ALDI

Uludağ'dan Bursa'ya inişlerde özellikle yaz aylarındaki pazar günlerinde yoğun trafikten dolayı, Uludağ yolunda genişletme çalışmalarının başladığını aktararak, "Bir nebze de olsa bir soluk alma vesilesiyle sağladık. Şu anda orada da bir genişletme çalışması bitti mi bilmiyorum ama devam ediyor. Önümüzdeki süreçte de devam edecek, daha da genişletmeye devam edeceğiz Allah'ın izniyle." ifadesini kullandı.

SUYA İKİNCİ İNDİRİM YOLDA

Turizmcilerin su ücretlerine ikinci bir indirim isteği olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'ın da ''Biz yüzde 10 indirim yaptık'' karşılığını verdiğini anımsatarak, "E tamam da şimdi konut suyuyla turizm tesisindeki su arasında 3-4 katlık bir fark var, bir yüzde 10 indirime daha ihtiyaç var. Turizmciler gerçekten bu noktada bize ciddi bir baskı uyguluyorlar. Bu ay itibarıyla uygulayalım." dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da indirim uygulamasına olumlu yanıt verdi.

“ZİYARETÇİ SAYISI ARTACAK”

Bursa Valisi İzzettin Küçük de Uludağ'ın dünyadaki en nitelikli dağlar arasında yer aldığını kaydederek, "Bu dağdaki projelerimizde adeta bir pırlantayı işler gibi ilerlemeliyiz. Son yıllarda büyük çalışmalar yapılmıştır. Yaz mevsiminde gelen ziyaretçi sayısı kıştan fazladır. Bu çalışmalarla turist sayısı daha da artacak." dedi.İki gün sürecek çalıştayda Uludağ'ın geleceğine ilişkin grup çalışmaları yapılacak.

BURSA 14 YENİ TESİSE KAVUŞACAK   

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Uludağ Kirazlıyayla Sanatoryum Tesisleri'nde düzenlenen ve 14 tesisi kapsayan toplu temel atma töreninde, Uludağ Hayat Boyu Eğitim Merkezi'nin temeline ilk harç konuldu. Törene, Bursa Valisi İzzettin Küçük, AK Parti Bursa milletvekilleri Bennur Karaburun ve Osman Mesten, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, ilçe belediye başkanları ile davetliler katıldı.Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Bursa'ya büyük potansiyel sağlayacak 14 tesisin temelinin atılması bir yana, oteller bölgesinde gerçekleştirilen çalıştay neticesinde oluşturacakları eylem planının kente yeni bir vizyon kazandıracağını söyledi.

“YAZ-KIŞ ULUDAĞ”

Uludağ'ı sadece bir coğrafi yükselti, salt bir dağ olarak algılamadıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “Uludağ'ı da bu kadim medeniyet havzası içinde görmeli ve değerlendirmeliyiz. Bu nasıl mümkün olacak? Tabii ki nezih konaklama mekanları, otelleriyle olacak. Ama ötesi de olacak. Uludağ'ı bir medeniyetin paylaşım noktası yapmalıyız. Burada gerçekleştirilecek her etkinlik kimliğimizi yansıtan bir faaliyet kadar önemlidir. Öncelikle sadece belli zamanlarda değil, yaz-kış turizminin ve çeşitli spor faaliyetlerinin merkezi olan Uludağ hayalimizi hayata geçirmek için hareket etmiş bulunuyoruz."

22 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Uludağ'a önemli tesislerin yapılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Yapılacak tesisler arasındaki Uludağ Hayat Boyu Eğitim Merkezi çok önemli. Gerçekten muhteşem bir tesis olacak. Uludağ'a değer katacak. Hakikaten bu tesis eğitim ve kongre merkezi olacak. Sadece Türkiye değil başka ülkelerden insanlar buraya gelecek. Biz de gece gündüz çalıştık ve MARMARAGEP adı altında büyük bir proje hazırladık. İnşallah bunu 2019 yılı sonuna kadar bitireceğiz. 22 milyar 72 milyon liralık yatırım yapılacak. 31 Aralık 2019'a kadar inşallah bu yatırımlar tamamlanacak." ifadelerini kullandı.Eroğlu, Gelecek yıl Uludağ'da uluslararası bir zirve düzenlemeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından temsili olarak butona basılarak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iş birliğiyle yapılacak Uludağ Hayat Boyu Eğitim Merkezi'nin de aralarında bulunduğu 14 tesisin temeli atıldı.

 

Uludağ Milli Parkı ‘HGS’yle tanıştı  

Temel atma töreni öncesinde düzenlenen törenle,Uludağ Milli Parkı gişelerine kurulan Hızlı Geçiş Sistemi’nin açılışı yapıldı. Çevre köylerden gelen vatandaşların yoğun ilgisi altında, yapılan açılış töreninde kurdela kesilerek HGS sistemi hizmete açıldı. Daha önceden sadece nakit geçişlerin yapılabildiği ve trafiğin oluşmasına sebep olan gişeler, kurulan HGS sistemiyle artık daha kolay geçilebilecek.

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24