DOSAB'a verir talkını…

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak termik santralin aleyhinde yayın yaparak çevreci duruşun ardına saklanan Olay Medya, Çağlar

DOSAB'a verir talkını…
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulacak termik santralin aleyhinde yayın yaparak çevreci duruşun ardına saklanan Olay Medya, Çağlar Holding kuruluşlarından Yeşim Tekstil’in günde 110 ton kömürle çalışan buhar kazanını görmezden geliyor. Fabrikanın yanındaki Karapınar Mahallesi halkı geceleri baca filtreleri açılarak duman salındığını söylerken, kazanın her gün 30 ton külün nasıl imha edildiği bilinmiyor.

 

 

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Yönetim Kurulu, bölgedeki fabrikaların buhar ihtiyacını karşılamak için termik santral kurulacağını açıkladığında, Çağlar Holding yayın kuruluşu Olay Medya’nın ciddi eleştirileri ile karşılaştı. Çevreci duruşun ardına saklanan Olay Medya, Çağlar Holding kuruluşlarından Yeşim Tekstil’in kullandığı kömür yakan buhar kazanını görmezden geldi. 2007 yılından beri kullanılan kazanın duman ve kokusu, fabrikanın hemen yanındaki Karapınar Mahallesinde halkın yaşamını olumsuz etkiliyor. Çağlar Grubu’na karşı bir yaptırım uygulanmayacağı düşüncesiyle şikayet etmeyi bile bırakan vatandaşlar, çevreci herhangi bir STK’nın gelip bu güne dek Yeşim Tekstil’in buhar kazanı için tepki koymadığını söyledi.

GÜNDE 110 TON KÖMÜR YAKIYOR

Yeşim Tekstil 2007 yılından bu yana, Yıldız Kazan firmasına yaptırılan 40 ton buhar kapasiteli, akışkan yataklı kömür kazanı kullanıyor. Tam kapasite çalıştırıldığında günde 150 ton kömür yakan kazan, şimdilerde günde 110 ton kömür yakılarak aktif kapasite kullanılıyor. Kullanılacak kömürün büyük kısmı Devecikonağı kömür havzasından getiriliyor. Ayrıca her gün Çan kömür havzasından da 2 kamyon kömür getiriliyor. Yeşim Tekstil, elde edilen 40 ton buharın bir kısmı da yakınındaki Elyaf Tekstil’e satıyor. SOx tutmak için kireç taşı besleme sistemi bulunuyor ancak Yeşim Tekstil’in bugüne dek hiç kireç taşı kullanmadığı biliniyor. Kazandan her gün çıkan 30 ton külün ise yasal bertarafına dair bir bilgi yok.

KAZANIN KÜLÜ NASIL İMHA EDİLİYOR?

Kömürün yanması sonucunda bacadan atılan SO2, NO2, CO, CO2 ve diğer tüm uçucuların, partikül maddelerin emisyon limit değerlerini sağlamak için Yeşim Tekstil’de hangi tedbirlerin alındığı bilinmiyor. Çağlar Holding’in, akredite bir kuruluş tarafından yapılmış son emisyon ölçüm değerlerini kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. Baca gazı emisyonlarını on-line ölçen bir cihaz kullanılması gerekiyor. Ancak Yeşim Tekstil’de böyle bir cihaz var mıdır ya da sağlıklı çalışmakta mıdır, bilinmiyor. SO2 emisyonlarını limit değerleri altında tutmak için Yeşim Tekstil’in günde ne kadar kireç taşı kullandığı ve eğer kullanıyorsa nereden temin ettiği sorgulanıyor.

Yeşim tekstil kazanında günde ortalama 110 ton kömür yakılıyor ve bunun yaklaşık yüzde 30’u yani ortalama 30 tonu küle dönüşüyor. Fabrikanın bu külün imhasına dair yasal bir bertarafı bulunmuyor. Kömür kazanının hemen yanında atık su arıtma tesisisin bulunması ise akıllara çevre katliamına imza atacak yasa dışı uygulamaları getiriyor. Bu arıtma tesisinden çıkan arıtma çamurunun da ölçülmesi ve hangi yöntemlerle bertaraf edildiğinin kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

 

kömür teyze (1)YA KAZANI KALDIRIN YA DA MAHALLEYİ…

Fabrikanın hemen yanında kurulu 13 bin nüfuslu Karapınar Mahallesi, “Çağlar’a kim dokunabilir?” diyerek artık şikayet etmekten bile vazgeçmiş durumda. Mahalle sakinleri, gündüz görülen duman ve duyulan kokunun, gece filtre kapakları açıldığında salınan duman yanında çok hafif kaldığını söyledi. Evlerinin balkonuna çamaşır asamadıklarını ve gece sokağa çıktıklarında nefes almakta zorlandıklarını söyleyen Karapınar halkı, “Biz bıktık artık, ya mahalleyi kaldırsınlar ya da kazanı.” dedi.

 

 

 

YEŞİM’İN ÇİLESİNİ BİZ ÇEKİYORUZ, HAYRINI GÖRMÜYORUZ

kömür muhtarKarapınar Mahalle Muhtarı Mehmet Çakır, göreve geldiğinden beri Yeşim Tekstil yönetimine ulaşıp sıkıntılarını anlatmak için çaba harcıyor. Mahallenin imar ve altyapı sıkıntısını da gündeme getiren Çakır, “Çağlar ailesinin ne kadar hayırsever insanlar olduğunu Bursa’ya sağladıkları hibelerle görüyoruz. Yeşim Tekstil’in çilesini biz çekiyoruz; dumanını soluyoruz, servis trafiğine katlanıyoruz. Fabrikalarının yanındaki mahallemizde neden bir tane okulda ya da başka bir yardımda isimleri yok?” dedi.

 

 

 

 

KÖMÜR İÇİN NELER YAZMIŞLARDI?

MUSTAFA ÖZDAL’IN KALEMİNDEN KÖMÜRÜN ZARARLARI

Olay Gazetesi köşe yazarı Mustafa Özdal, 11.09.2014 tarihli, “Termik santral Bursa`ya ihanettir!” başlıklı yazısında kömürün zararlarını şu sözlerle ifade etmişti: “Kurulmak istenen termik santral, hava kirliliğine yol açar, insan sağlığını tehdit eder, tarım alanlarını tahrip eder, su kaynaklarını tüketir, küresel ısınmaya yol açar... Termik santral, Bursa`nın sıcaklık değerlerini arttıracak, zaten son yıllarda hasret kaldığımız kar yağışını olumsuz etkileyerek, Bursa`yı daha kurak bir kent haline dönüştürecek. Kirletici sanayi işletmelerinin faaliyetleri yüzünden tarımı darbe yemiş Bursa Ovası`na bir darbe de termik santral vuracak.

AHMET EMİN YILMAZ KİREÇ TAŞI VE KÜLE DİKKAT ÇEKTİ

Olay Gazetesi köşe yazarı Ahmet Emin Yılmaz ise, 15.10.2014 tarihinde yayınlanan “Termik raporundaki dehşet: Bursa için çok büyük tehlike” başlıklı yazısında kireç taşı kullanımının önemini ve küllerin atık su arıtma tesisi aracılığıyla bertarafının sakıncalarını yazdı: “Kömürün yakılmasıyla ilgili olarak desülfirizasyon tesisi kurulacağı ifade edildiğinden atmosfere SO2 yani kükürt dioksit verilmeyecek. Bu en önemli. Ancak desülfirizasyonun aksaması durumunda, ki maalesef tüm santrallarda zaman zaman aksamalar olabiliyor.” İşte bunun yol açabileceği tehlike büyük: “Kireçtaşı kullanılmayan durumlarda bacadan SO2 çıkacağından Bursa üzerine asit yağmurları olabilir.”

İHSAN AYDIN KÖMÜRÜN ADRESİNİ SORUYOR

“DOSAB Bursa`nın göbeğine termik santral kuruyor” başlıklı yazısında İhsan Aydın, kömürün getirileceği adresi yazmıştı: “Demirtaş Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü`nün, DOSAB bünyesinde kuracağı buhar ve enerji üretim tesisinin kömürü ise komşu ilden sağlanacak. Aldığımız duyumlar, Demirtaş`taki santralın kömürü Balıkesir`in Dursunbey ilçesindeki ocaklardan temin edilecek. Bursa çevresindeki diğer ocaklarda çıkarılan linyit kömürü Orhaneli Termik Santrali için kullanılıyor. Hatta, yetmediği için Kütahya`ya bağlı Tunçbilek ocaklarından da Orhaneli`ne kömür nakledildiğini biliyoruz.

YUSUF KAYIŞOĞLU ÇEVREYE ZARARLARINI ANLATIYOR

Kömürün çevreye zararlarını anlatan Yusuf Kayışoğlu ise, “Termik`in tehdit ettiği yaşamlar” başlıklı yazısında şöyle yazdı: “Bir tek DOSAB diretiyor. “Termik çevreci bir santral” diye... Kime inansın insanlar? Karşılıksız, hiçbir şey beklemeden işinden, ailesinden çaldığı zamanı gelecek kuşaklara daha iyi bir çevre bırakmak için mücadele eden Murat Demir gibi doğa savaşçılarına, DOĞADER gibi çevreyi didik didik edip, düzenlediği konferanslarla, gezilerle çevre bilincisini Bursalılara aşılayan bir derneğe mi?... Yoksa... Önce yatırım diyenlere mi?”

 
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24