Dudağındaki küçük yarayı önemsemedi, ikinci evre dudak kanseri olduğunu öğrendi!

Balıkesir'de yaşayan 70 yaşındaki adam 6 ay önce dudağında çıkan küçük yarayı önemsemeyip eczaneden aldığı ilaçlarla tedavi etmeye

Dudağındaki küçük yarayı önemsemedi, ikinci evre dudak kanseri olduğunu öğrendi!

Balıkesir'de yaşayan 70 yaşındaki adam 6 ay önce dudağında çıkan küçük yarayı önemsemeyip eczaneden aldığı ilaçlarla tedavi etmeye çalıştı. Sonuç alamayınca doktora başvuran yaşlı adam, ikinci evre dudak kanseri olduğunu öğrendi. 


Alt dudağında 6 ay önce küçük bir yara çıkan 70 yaşındaki Yahya Gürel, eczaneden aldığı merhemleri kullanmaya başladı. Yaranın günden güne büyümesi üzerine yemek yemekte ve konuşmakta zorlanan yaşlı adam tedavi için İstanbul'da yaşayan kızlarının yanına geldi. Medicana Çamlıca Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Zafer Çiftçi tarafından muayene edilen yaşlı adamın dudağında 2 buçuk santimetre çapında bir tümör olduğu belirlendi.


Küçük bir yara iken ikinci evre alt dudak kanserine dönüşen tümör, boyun bölgesine sıçramadan yapılan 3 saatlik cerrahi operasyonla alındı.
Yaranın nedeninin bir tümör olduğunu öğrendiğinde çok korktuğunu ifade eden Gürel, hastalığın en büyük nedeninin sigara olduğunu belirterek, "33 yıl boyunca sigara kullandım, 1987 yılında bıraktım. 31 yıldır sigara içmiyorum, sigaranın zararlı etkileri yavaş yavaş görülmeye başladı. Sigaranın üzerinde bile 'sağlığa zararlıdır' yazıyor. Özellikle gençlerin sigaradan uzak durması lazım. Ben de etrafımdaki gençlere 'içmeyin' diyorum ama maalesef dinletemiyorum" dedi. Alt veya üst dudak kanserlerinin ağız ve çevresinde görülen kanserlerin yüzde 50'sini oluşturduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Zafer Çiftçi, "Dudak kanserleri beyaz ırka ait erkeklerde, sigara ve alkol kullananlarda ve uzun süre güneş altında çalışanlarda daha sık görülür. Dudak kanserleri sıklıkla alt dudakta ortaya çıkan küçük bir kabarıklık veya yara şeklinde belli eder. Bu tür lezyonların doğru ve zamanında teşhis edilmeleri hem hastanın sağ kalımı hem de dudak bölgesine yapılacak cerrahi sonrası ortaya çıkacak kozmetik görünümüm iyileştirilmesi açısından çok önemlidir. Tanı ve tedavide daha fazla gecikme yaşanması durumunda, sağ kalım şansı yüzde 50 oranında azalır. Bu durum dudak fonksiyonlarında ve görünümünde kayıplara da neden olabilir" diye konuştu. (yenisafak.com.tr)
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24