Edebali: 'Yıldırım çağ atlayacak'

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’a çağ atlatacak ‘Kentsel Dönüşüm’ projesinin detaylarını düzenlediği

Edebali: 'Yıldırım  çağ atlayacak'
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım’a çağ atlatacak ‘Kentsel Dönüşüm’ projesinin detaylarını düzenlediği basın toplantısında kamuoyu ile paylaştı.

 

Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bir insan düşünün. Ruhuyla, bedeniyle, kültürüyle örnek olan bir insanın eğer üzerindeki elbise değerini yansıtmıyorsa olmaz. Yıldırım da böyle. Yıldırım; ruhu, bedeni, kültürü olan bir şehir; ama üzerinde ki elbisesi yani yapılaşması ilçemizin bu değerini gölgeliyor” dedi. Kentsel dönüşümün hayata geçirilmesinin zor olduğunu; ancak imkansız olmadığını ifade eden Başkan Edebali, “Kentsel dönüşümü başarmış şehirler bunu 100 yıl önce yaptı. Bizim avantajımız ise, hayata geçireceğimiz dönüşüm projemizi bugünün teknolojisinden faydalanarak gerçekleştireceğiz. Bu da bize çağ atlatacak” diye konuştu. Kentsel dönüşüm sürecinde şehri yeniden oluşturmanın sadece binaları yıkıp yerine yeni binalar inşa etmek olmadığını vurgulayan Başkan Edebali, “Kentsel dönüşüm projemizle Yıldırım ilçemizi yeniden imar ve inşa edebilmek için, tarihi kültürel mirasımızı, estetik anlayışımızı yansıtacak ve şehrin var olan siluetine uygun düşecek bir yapılaşma gerçekleştireceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı uzman ekiplerle birlikte yürüteceğiz.” şeklinde görüşlerini belirtti.

 ‘YEŞİL YILDIRIM’ KÜLLERİNDEN DOĞACAK

Kentsel dönüşümle birlikte Yıldırım’ın adeta yeniden doğacağını ifade eden Başkan Edebali, Yıldırım’ı geçmişte olduğu gibi bir kez daha yeşil ve yaşanabilir bir şehir yapmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ‘Yıldırım Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni kurduklarını ifade eden Başkan Edebali “ Bu merkezimiz için yeni bir bina yapacağız. 5 bin metrekarelik alanda inşa edilecek olan merkezimizin yeni binası, 2 katlı olacak. Ayrıca bu merkezde kentsel dönüşümü gösterecek şehir maketi bulunacak” dedi. Başkan Edebali Türkiye’de bir ilk olacak şehir maketiyle Yıldırım’daki geçmiş ve gelecekteki sosyal, kültürel çevre koşullarını kıyaslamanın mümkün olacağını ifade etti.  Gerçeğine uygun bir şekilde günümüz ve geleceğin Yıldırım’ını maketler sayesinde vatandaşlara anlatacaklarını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Sadece 35 kilometrekarelik kentsel alanı ve 700 binden fazla nüfusu ile Yıldırım, bugün, dünyanın en yoğun olan yerleşim yerlerinden biridir. Bu yoğunluk sadece New York ve Londra gibi çok büyük şehirlerde görülebilir. Bu yüksek yoğunluk, uzun vadeli planlama eksikliği, yetersiz altyapı, aşırı göç ve açık alan yetersizliği, Yıldırım’ın değer kaybetmesine sebep olmuştur. Biz artık kültürümüze, toplumsal değerlerimize ve doğal çevremize saygısı olmayan gelişmelerden memnun değiliz. Yıldırım’ın sakinleri ve yöneticileri olarak, yerel ve ulusal yöneticiler ve kentsel gelişim alanındaki profesyonellerin yardımıyla, Yıldırım’ı Türkiye’nin yeni, yeşil ve sürdürülebilir büyüme hareketinin lideri yapma konusunda kararlıyız” dedi.

 YILDIRIM, TÜRKİYE’NİN YENİ YÜZÜ OLACAK

Yıldırım’ı yeni yeşil vizyonu kapsamında kentsel çevresi, doğal kaynakları ve ekonomik büyümesi ile gelişmiş bir şehir yapmak istediklerini ifade eden Başkan Edebali, ayrıca mahallelerin özelliklerini korumak için planlama politikaları geliştirdiklerini söyledi. Uygulamaya geçirilecek projeleri yerinde takip edeceklerini ve vatandaşların isteklerine göre çalışmalara anında müdahale edeceklerini belirten Başkan Edebali, “Kentsel yenilenmeyi gerçekleştirirken vatandaşların gelir durumunu gözetecek, geniş ve uygun fiyatlarda konutlar inşa edeceğiz. Kentsel yenileme projelerimize 2019’a kadar Yıldırımlıların en çok rıza gösterdiği 4 mahallede başlayacak ve 10 bin konut yapacağız. Dönüşüm konusunda hangi mahalle daha istekliyse öncelik o mahallemizde olacak. Gerçekleştireceğimiz bu 5 yıllık çalışma bize 50 yıllık bir sıçrama yaşatacaktır” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2014, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24