En pahalı ekmek Bursa'da!

Ankara ve İstanbul’da ekmeğe yapılmak istenen zammın Ticaret Bakanlığı tarafından durdurulmasının ardından Bursalılar, 1 aydır 250 gr

En pahalı ekmek Bursa'da!

Ankara ve İstanbul’da ekmeğe yapılmak istenen zammın Ticaret Bakanlığı tarafından durdurulmasının ardından Bursalılar, 1 aydır 250 gram ekmeği 1,5 liradan tükettiklerini belirterek tepki gösterdi. Vatandaşlar, fırıncılar odasından ekmek zammının geri çekilmesini talep ediyor.


Ankara'da yapılmak istenen zammın Ticaret Bakanlığı tarafından uygun görüş verilmemesi üzerine 200 gram ekmek 1 liradan satılmaya devam ederken dün de İstanbul'da 250 gram ekmeğin satışının 1 lira 25 kuruştan devam etmesi yönünde karar alındı. Bu kararlarla İstanbul ve Ankara'da halen ekmeğin kilogramı 5 liradan tüketiliyor. Bursa'da 9 Eylül'de yapılan zamla 250 gram ekmek 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Buna göre, Bursa'da yaşayan vatandaşlar, Türkiye'nin neredeyse tamamında azami kilogram fiyatı 5 lira olan ekmeğin kilogramını 6 liradan alıyor. Vatandaşlar fırıncılar odasının ekmek fiyatlarını yeniden gözden geçirmesini ve yapılan son zammın geri çekilmesini talep ediyor.


"YÜZDE 20 DAHA PAHALI TÜKETİYORUZ"


Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, vatandaşların günlük enerjinin büyük bir bölümünü ekmekten karşıladığını belirterek, "Bu nedenle ekmek tüketiciler için hayati bir öneme sahiptir." dedi. Yılmaz, 5 nüfuslu bir ailenin günde 5 ekmek aldığı düşünüldüğünde günlük 7,5 lira, aylık da 225 lira sadece ekmeğe harcadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bu çok ciddi bir rakamdır. Fırıncılar Odası başta olmak üzere ilgililer tarafından bu zammın yerinde ve haklı olup olmadığı noktasında yeniden bir değerlendirmeye alınmasının tüketici açısından son derece hayati bir önem taşıdığını belirtmek isteriz. Bu konuda çözümün kamunun elinde olduğunu tüketici olarak biliyoruz ve yardım istiyoruz. Gündemde olan Ankara ve İstanbul'daki ekmek zamları konusunda Ticaret Bakanlığı ile ilgili valilerin açıklamaları oldu. Ankara ve İstanbul'daki ekmek fiyatlarındaki değerlendirmenin Bursa için de yetkililer tarafından yapılmasında büyük yarar görüyoruz. İstanbul ve Ankara'dan yüzde 20 daha pahalı ekmek tüketiyoruz." Bursa Fırıncılar Odası Başkanlığı ekmekte fiyat artışına yönelik herhangi bir açıklama yapmayacaklarını bildirdi. (AA)
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24