Etik Kurulu Bursa'da toplandı!

Fetih BAĞCI Kamu Etik Kurulu, Ankara dışında ilk toplantısını Bursa’da yaptı.  Kamu kurum ve kuruluşlarının etik ilkeleri gözeterek

Etik Kurulu Bursa'da toplandı!

Fetih BAĞCI

Kamu Etik Kurulu, Ankara dışında ilk toplantısını Bursa’da yaptı.  Kamu kurum ve kuruluşlarının etik ilkeleri gözeterek hizmet sunmasına katkı sağlamayı amaçlayan kurulun başkanı Köksal Toptan, “Etik kavram ve ilkelerini Anadolu’nun her köşesine yaymayı amaçlıyoruz. 40 ilde gerçekleştireceğimiz toplantıların ilkini Bursa’da gerçekleştiriyoruz” dedi.


Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun Sheraton Otel’de gerçekleştirilen toplantısına Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç da katıldı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Kurul’da 2017 yılının Haziran ayından itibaren görev üstlendiğini ifade etti. Ankara dışındaki ilk toplantılarını Bursa’da gerçekleştirdiklerini dile getiren Burkay, etik değerlerin iyi yönetimin temeli olduğunu vurguladı. İbrahim Burkay, Türkiye’nin gerçek anlamda bir toplumsal kalkınmayı etik değerler üzerine inşa edebileceğini söyledi.

“ÇALIŞMALARIMIZI ANADOLU’YA YAYACAĞIZ”


Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan da Türkiye’de kamunun sağlıklı çalışması ve yolsuzluklardan uzak tutulması anlamında önemli bir işleve sahip olduklarını ifade etti. Gerçekleştirdikleri çalışmalara Türkiye’nin sanayi ve ticaret üssü Bursa’dan başladıklarına dikkat çeken Köksal Toptan, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın kente değer katan çalışmalarını takdirle takip ettiklerini söyledi. Etik Kurulu olarak çalışmalarını tüm Türkiye’ye yaymayı amaçladıklarını dile getiren Toptan, Anadolu’da 40 ile ulaşmayı planladıklarını dile getirdi. Kurul üyelerinin siyaset, yargı, yerel yönetimler ve iş dünyasını temsil eden isimlerden oluştuğunu belirten Toptan, bugüne kadar 73 karara imza attıklarını ifade etti. Caydırıcılık mekanizmasının kamu görevlilerini etik alanda tutması için gayret sarf ettiklerini dile getiren Toptan, tapu kadastro ve gümrüklerde yüzde 50’nin üzerinde başarı sağladıklarını kaydetti. Başkan Köksal, önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği destekli ‘Yerel Yönetimlerde Etik’ projesi için çalışmalara başlayacaklarını da sözlerine ekledi.

“ETİK KURULU, KAMUNUN VİCDANIDIR”


Vali İzzettin Küçük, kamunun vicdanı olarak nitelendirdiği Kamu Etik Kurulu’nu Bursa’da ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, “Kurulun kamu etiği ile kamunun yaptığı hizmetleri gözeten bir şekilde hizmet vermesi ve denetim mekanizması amacıyla yaptığı çalışmalar çok değerlidir. Kurul aynı zamanda kamunun vicdanıdır” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da etik kurulun denetim mekanizmasını harekete geçiren çalışmalarıyla önemli bir misyonu yerine getirdiğini ifade etti. Konuşmaların ardından Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan, Kurul Üyesi ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a plaket verdi.
Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24