Evliya Çelebi'nin yolunda İnegöl ziyareti

Kültür Rotaları Derneği kurucusu Kate Clow, Evliya Çelebi yolunu ortaya çıkaran Caroline Finkel ile birlikte Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ma

Evliya Çelebi'nin yolunda İnegöl ziyareti
Kültür Rotaları Derneği kurucusu Kate Clow, Evliya Çelebi yolunu ortaya çıkaran Caroline Finkel ile birlikte Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı makamında ziyaret etti.
Antalya merkezli Kültür Rotaları Derneği kurucusu ve ülkemizdeki Likya, Kaçkar, St. Paul Yolları gibi tarihi yolları ortaya çıkaran Kate Clow, Dernek yönetim kurulu üyesi ve Evliya Çelebi Yolunu bulan Caroline Finkel ve Dernek Müdürü Hüseyin Eryurt ile birlikte İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret etti. Kate Clow, Yalova’da başlayıp, İznik, Yenişehir, İnegöl, Kütahya, Afyon ve Uşak’tan geçip Simav’da sona eren Evliya Çelebi Yolunun İnegöl sınırları içerisinde kalan kısmının Avrupa Birliği fonları ile iyileştirilmesi projesine verdiği destekten dolayı İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.
Proje, Evliya Çelebi Yolunun St. Paul ve Likya Yolu ile birleştirilip, Avrupa standartlarında işaretlemenin yapılması ve yolların iyileştirilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında, Eğirdir Belediyesi St. Paul Yolunun, Demre Belediyesi ise Likya Yolunun iyileştirilmesine destek veriyor. Bu projenin bir parçası olarak, İngiltere’de başlayan, Fransa ve İsviçre’den geçip Roma’da biten Via Francigena Yolunun ve Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’dan geçen Via Egnatia Yolunun, ülkemizdeki Evliya Çelebi, St. Paul ve Likya Yolları ile birleştirilmesi amaçlanmaktadır.
Avrupa’nın en meşhur tarihi yollarından biri olan ve Fransa’dan İspanya’ya giden Camino de Santiago Yolunun yılda 700 bin ziyaretçi çektiğini söyleyen Dernek Müdürü Hüseyin Eryurt, bu proje ile ülkemizdeki bu tarihi yolların Avrupa ve Asya’dan yürüyüş, bisiklet ve atlı gezi, gastronomi, termal, tarihsel ve kültürel amaçla gelen turistlerin cazibe merkezi olmasını beklendiklerini belirtti.
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaptıkları çalışmalardan dolayı Kültür Rotaları Derneği yönetimine teşekkür etti. Bacasız sanayi olan turizmin, mobilya, köfte ve ayçekirdeği ile ünlü ilçemizin yeni sektörü olacağını belirten Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Yerel turistlere ilaveten böyle uluslararası projeler ile de yurtdışından gelecek turistlerin ilçemizdeki turizmi daha da canlandıracaktır” dedi.
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ziyaretlerinin bir hatırası olarak Kate Clow, Caroline Finkel ve Hüseyin Eryurt’a İnegöl’ü tasvir eden birer çini ve kahve takımı hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24