Eyvah İpekböceği!

Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak-Heykel-Kent Meydanı arası trafiği felç eden İpekböceği’nin ar

Eyvah İpekböceği!
Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak-Heykel-Kent Meydanı arası trafiği felç eden İpekböceği’nin ardından şimdi de Yalova yolundaki ulaşımı engelleyecek bir tramvay projesine hazırlanıyor. Kent Merkezi’nden Şehirlerarası Otobüs terminaline bağlanması planlanan tramvay hattı Yalova yolundan geçecek ve en az 3 şeridi işgal edecek. İnşaatı 800 gün süreceği öngörülen tramvay için 11 adet istasyon yapılacak. Yer üstüne yapılan Bursaray’dan sonra Bursa trafiğini felç noktasına getiren İpekböceği’nin ihalesi Durmazlar Holding’e verilmişti.

unnamedYalova Yoluna yapılacak tramvay ile ilgili Bursa Hakimiyet Köşe Yazarı Serkan İnceoğlu'nun yazısı:
Kent merkezi ve yakın çevresi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni raylı sistemle birbirine bağlayacak hattın yapımına bu yaz başlanıyor.
10 Haziran’la…
Yapım işi, ihale ediliyor.
Kent Meydanı başlangıçlı yeni tramvay hattı, hafif raylı sistem ve tramvay hatlarıyla tam entegrasyon sağlayacak.
Yalova Yolu’nun ortasından gidecek hatta, yerleri belirlenen 11 istasyon olacak. İnşaatına, 800 günlük süre öngörülüyor.
Toplam 9 bin 445 metre uzunluğundaki hattın 8 bin 415 metresi, seferlerin yapılacağı ana hat ve bin 30 metresi de depo park alanı olarak kullanılacak.
Yapım ihalesinin kapsamıyla …
İstasyonların yanı sıra, derelerin üzerinde 3 demiryolu köprüsü ve 2 karayolu köprüsü, 6 adet trafo ve 1 depo sahası inşa edilecek.
Süre sonuyla…
Bursa malı İpekböceği tramvaylar, toplu ulaşımda artan önemi, rolü ve kapasitesiyle artık Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yolunda da görülecek.
Toplu taşıma hizmeti için…
Tramvay politikasını da gündeme getiren ve uygulamlarıyla da yürüten Büyükşehir Belediyesi, yeni bir büyük başlangıcı gerçekleştirecek.
Yeni hatla…
Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Kent Meydanı’na ve Kent Meydanı üzerinden de kent merkezindeki başlıca noktalara ulaşabilmek mümkün olacak.
Seferler, 12 tramvay aracıyla 2’şerli dizilerle yapılacak. İşletme hızı, T1 hattına göre, daha fazla şekilde işletilecek.
İstasyonlar, 60 metre uzunluğunda ve İstanbul’daki metrobüs durakları gibi üstgeçitli olacak.
Avrupa Konseyi Bulvarı üzerinden (Batı Yakın Çevre Yolu) BursaRay Acemler İstasyonu’na ayrı yeni hatla bağlantı da düşünülüyor.

Yeni tramvay hattında,istasyon yerleri

Kent Meydanı-Şehirlararası Otobüs Terminali arasındaki yeni tramvay hattının istasyonlarına ait yerler belli olurken, isimleri ise meclis kararıyla konulacak.
1. İstasyon: Kent Meydanı önü
2. İstasyon: Gençosman Türk Telekom altı
3. İstasyon: Beşyol Kavşağı’nın 300 metre gerisi
4. İstasyon: Beşyol Kavşağı’nın 300 metre ilerisi
5. İstasyon: Melodi Düğün Salonu önü
6. İstasyon: Orman Bölge Müdürlüğü önü
7. İstasyon: BUTTİM yanı, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önü
8. İstasyon: Panayır Kavşağı
9. İstasyon: Kimlik Mağazası önü
10. İstasyon: AS Merkez önü
11. İstasyon: Şehirlerarası Otobüs Terminali önü
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19