Fidyekızık'ta yaralar sarılıyor!

Fidyekızık’ta aşırı yağışın neden olduğu su baskını ve toprak kayması sonucu evlerini su basan vatandaşları ziyaret eden Yıldırım Belediye B

Fidyekızık'ta yaralar sarılıyor!

Fidyekızık’ta aşırı yağışın neden olduğu su baskını ve toprak kayması sonucu evlerini su basan vatandaşları ziyaret eden Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Tüm imkânlarımızla halkımızın yanındayız. Yaşanan mağduriyetleri gidereceğiz” dedi.

Fidyekızık Mahallesi'nden geçen derenin aşırı yağıştan dolayı taşması sonucu bölgede yaşanan su baskınları ve toprak kaymasından kaynaklanan olumsuzluklar gideriliyor. Olayın yaşanmasından hemen sonra bölgeye giderek incelemelerde bulunan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yaşanan afet sonrasında belediyemiz bünyesinde bir kriz merkezi oluşturarak, tüm imkânlarımızı seferber ettik. Olayın olduğu ilk andan itibaren 9 kamyon, 12 iş makinesi, 2 süpürge arabası ve 200 personel bölgede çalışıyor. Bir taraftan yollar temizlenirken, diğer taraftan evlerin içine giren su ve çamur çekiliyor” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN EDEBALİ AFETZEDELERİ YALNIZ BIRAKMADI

Başta ilgili birim müdürleri olmak üzere belediyenin tüm personelinin bölgede olduğunu aktaran Başkan Edebali,  “Büyük bir afet yaşadık. Büyük maddi hasar meydana gelirken tek tesellimiz ise can kaybının yaşanmaması. Konutlarında hasar meydan gelen vatandaşlarımızla görüştük. Yıldırım Belediyesi olarak, yanlarında olduğumuzu söyledik. Ekiplerimiz vatandaşlarımızın her türlü talebine anında cevap veriyor. Evleri oturulmayacak hale gelen vatandaşlarımız için Yeşil Yıldırım Otelimizin (eski Hasta Yakınları Oteli) kapılarını açtık. Temizlik çalışmalarının ardından hasar tespit çalışmaları yapılacak. Yaşanan afetin yaralarını birlikte saracağız” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ZORUNLULUĞUNU BİR DAHA GÖRDÜK

Yaşanan her olayın bir tecrübe olduğunu hatırlatan Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Afetler, geçmişte de oldu gelecekte de olmaya devam edecek. Bizim görevimiz, bu afetler sonrasında yaşanacak olumsuzlukları en aza indirmek.  Burada oluşabilecek yeni bir sele hazırlıklı olmak üzere kapalı devre olarak değil, açık havza olarak planlayacağız. Riski azaltacak düzenlemeler yapacağız. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren sürekli dile getirdiğimiz ‘kentsel dönüşüm bir tercih değil zorunluluk’ gerçeğini bir kere daha yaşayarak gördük. Böyle üzücü olayların tekrar yaşanmaması için, Yıldırım’ın yeniden planlanarak sağlıklı bir yapılaşmaya kavuşturulması temel önceliğimiz” ifadelerini kullandı.

YARALARI EL BİRLİĞİ İLE SARACAĞIZ

Olayın yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaraların kısa sürede sarılacağını söyleyerek, “Bu bölgede hayatın en kısa sürede normale dönmesi için çalışıyoruz. Yıldırım Belediyemiz ile birlikte tüm ekiplerimiz bölgede çalışıyor. Yaşanan üzücü olayın tekrarlanmaması için de gerekli her türlü önlem alınacak. Vatandaşlarımızın mağduriyetini el birliği ile en kısa sürede gidereceğiz.  İnsanlarımız müsterih olsun”  dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24