Gölyazı'daki balık müzayedesi büyük ilgi görüyor

Uluabat Gölü kenarındaki tarihi Gölyazı’da balıkçılar tuttukları balıkları açık artırmayla satıyorlar. İsteyen herkes müzayedeye katılar

Gölyazı'daki balık müzayedesi büyük ilgi görüyor

Uluabat Gölü kenarındaki tarihi Gölyazı’da balıkçılar tuttukları balıkları açık artırmayla satıyorlar. İsteyen herkes müzayedeye katılarak en yüksek fiyatı verip balık satın alabiliyor.


Uluabat Gölü’nde avlanan balıkçılar, tuttukları turna ve sazanları göl kenarında yaptıkları müzayedeyle satıyor. Herkesi katılabildiği açık artırmada turna ve sazan balıklarını en çok parayı veren alıyor. Yasak dönemleri dışında her gün yapılan ihale sabah saat 11 civarında başlıyor. Müzayedede balık fiyatları ise tutulan balık sayısına göre değişiyor.İki dönem av yasağının olduğunu belirten Gölyazı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Çınarlı, “Aralık 15’te turna balığı yasağı giriyor 1 Nisan’a kadar. Sazan ise Mart 15’ten Haziran 15’e kadar yasağa giriyor. Yasak dönemleri haricinde her gün ihale var. Ancak yaz ve kış aylarında saati değişiyor. Şu anda saat 11’de yapıyoruz . 1966’dan beri bu sistem devam ediyor. Fiyatlar ise ihaleye bağlı. Bazen sazan türü balıklar 4 liraya düşer, kimi zaman da 10 liraya çıkar. Balıklar az çıktığı zaman fiyatı artar. Turna balığı bu aralar pahalı. Köyümüzde 7-8 tane lokanta var, çıkan turnalar onlara yetmiyor. Hepsini toplasan 30 tane turna yoktur. Onları da lokantalar satın alıyor. İhaleye isteyen herkes girebilir. Çin sazanını fabrikaya satıyorduk. Ama sınır kapılarındaki tehlikelerden dolayı 4-5 günden beri burada açık ihaleyle satıyoruz.”dedi. Çin sazanını da normalde fabrikaya sattıklarını ifade eden Çınarlı, sınır kapılarındaki tehlikelerden dolayı 4-5 günden beri burada açık ihaleyle sattıklarını sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8