Güvenlik görevliliğinden mucitliğe

ORGANİK GÜBRE ÜRETİMİNE BAŞLADI (SALİH BAKICI/BURSA-İHA)

Güvenlik görevliliğinden mucitliğe
 Bursa'nın İnegöl ilçesinde, hastanede güvenlik görevlisi olarak çalışırken işini bırakan ziraat teknisyeni, kırmızı Kaliforniya solucanlarının dışkısından organik gübre üretimine başladı. 

 

20160518AW751019_04

 
İnegöl Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 10 yıl güvenlik görevlisi olarak çalışan Osman Gül, geçtiğimiz aylarda işini bıraktı. Asıl mesleği ziraat teknisyenliği olan Gül, solucan gübresi işine merak sardı. Bu iş için İsaören köyünde bir ev kiralayan Gül, Trakya’da bir firmadan aldığı 10 bin solucanla işe başladı. Yaklaşık 2,5 ayda solucan sayısını üçe katlayan Gül, “Solucan gübresi işine girmemin sebebi mesleğim icabı toprağı çok sevmem. Solucan gübresi, canlı bir gübredir. Fenni gübrelerden ve diğer gübre çeşitlerinden farkı içindeki bakteri sayısının fazla olmasıdır. Solucanın içindeki sülüm sıvısı genelde bitkiler için antibiyotiktir. Hastalıklara karşı bitki daha dirençli oluyor” dedi.
Evvela 10 bin solucanla bu işe başladığını ifade eden Osman Gül, “Hem deniyor, hem de öğreniyorum. 10 bin solucanla başladım, şu an 30 bin civarında solucanım var. Şu an gübreden ziyade solucan üretmek istiyoruz. Gübre üretimine tam manada başlamak için 1 milyon sayısına ulaşmayı istiyorum. 30 bin solucanla aylık 300 kiloya yakın gübre üretiyoruz. Ama solucan sayısını 1 milyona çıkardığımızda tonlarla ifade edebileceğimiz miktarda gübre üretebileceğiz. Solucanların sayısı her 2 ayda bir 2 katına çıkıyor. İstediğimiz rakama yaklaşık 1-2 yıl içerisinde ulaşmayı ümit ediyoruz” diye konuştu.
Gül, “Bu işe merak sarmadan internette araştırma yaptım ve bu işi yapan İstanbul’da bir firmaya gittim. Orada incelemeler yaptım. Hastaneden ayrıldım ve bu işe başladım. Bu gübre bilhass seralar başta olmak üzere tarımın her alanında kullanılabilir. Organik tarımın ülkemizde daha çok yaygınlaşması için solucan gübresine ihtiyaç var” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8