Hesap vereceksiniz!

Alpaslan YILDIZ Bursa Şehir Gazetesi sahibi Gazeteci Nezir Asaroğlu, sistematik olarak Suriyeli düşmanlığı yapan,

Hesap vereceksiniz!

Alpaslan YILDIZ


Bursa Şehir Gazetesi sahibi Gazeteci Nezir Asaroğlu, sistematik olarak Suriyeli düşmanlığı yapan, Türkiye’de misafir bulunan Suriyelilere karşı basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden Hakimiyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve köşe yazarı Okan Tuna ve Sönmez Medya Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez hakkında suç duyurusunda bulundu.


Suriye’de 7 yıldır devam eden savaş nedeniyle yaşadıkları topraklardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere yönelik faşist eylem ve söylemler devam ederken,  son aylarda bu koronun sözcülüğüne kendisi de göçmen bir ailenin çocuğu olan Celal Sönmez’in sahibi olduğu Bursa Hakimiyet Gazetesi soyundu. Bursa Hakimiyet Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda köşe yazarı olan Okan Tuna, gerek yayın organlarında verdiği haberler gerekse de sistematik şekilde kendi köşe yazılarında ciddi bir şekilde Suriyeliler üzerinde algı yaratmaya çabalarken, haber ve köşede kullanılan ayrıştırıcı dil dikkatlerden kaçmadı.

KISA ARALIKLARLA  SİSTEMATİK HAREKET


Bursa Hakimiyet Gazetesi ve internet sitesinde haberlerde sistematik şekilde Suriyeli mültecileri huzuru bozan, sorun çıkaran ve istenmeyen potansiyel suçlu gibi yansıtılırken, gazetenin yazarı Okan Tuna bu haberlere köşe yazılarıyla destek verip, kamuoyunda böyle bir algının yerleşmesi için çaba harcar bir tavır sergiliyor.

HALKI BASIN YOLUYLA KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK


Bursa Şehir Gazetesi’nin daha önce delilleriyle kamuoyuna taşıdığı Suriyelilere karşı nefret söylemi ve ayrıştırıcı dil kullanımıyla ilgili yayınlarla ilgili ilk somut adım atıldı. Bursa Şehir Gazetesi Sahibi Gazeteci Nezir Asaroğlu, Bursa Hakimiyet Genel Yayın Yönetmeni ve Sönmez hakkında  “Halkı Türkiye’de misafir bulunan Suriyelilere karşı basın yoluyla kin ve düşmanlığa tahrik etmek” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda 4 Temmuz 2018, 6 Temmuz 2018, 9 Temmuz 2018, 5 Eylül 2018, 5 Temmuz 2017, 16 Mart 2017, 15 Temmuz 2016, 18 Aralık 2015 ve 9 Kasım 2014 tarihinde Bursa Hakimiyet'te yayınlanan haber ve makaleler delil olarak yer aldı.

İŞTE O SUÇ DUYURUSU


Gazeteci Nezir Asaroğlu tarafından Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli misafirlere karşı şüpheli ekte birer fotokopilerini sunduğumuz haber ve köşe yazılarında halkı basın yoluyla kin ve düşmanlığa tahrik suçu oluşturacak şekilde ısrarlı yayınlar yapmıştır. Bu haber ve yazılar incelendiğinde görüleceği üzere Suriyelilere yönelik  ve güya halkın yanında sureti haktan görünerek aşağılayıcı, ayrımcı bir dil kullanılmış, mesela Suriyelilerin plajda ailece yüzmelerinden halkın rahatsız olduğunu,  Arapça tabela asılı dükkanlara karşı Bursa Osmangazi Belediyesi’nin çok nazik ve hoşgörülü davrandığını, Suriyelileri öyle kibarca uyarmakla sorunların çözülemeyeceği, Suriyelilere gösterilen bu hoşgörünün sabırları zorladığını ifade etmiştir. Köşe yazılarının tamamı Okan Tuna tarafından birbirine yakın tarihlerde ve ısrarla kaleme alınmış ve örnek kabilinde tespit edebildiklerimiz ekte sunulmuştur. Savcılığınız tarafından soruşturma derinleştirildiğinde bu tarihlere yakın diğer günlerde de Okan Tuna’nın gerek kendi sorumlu genel yayın yönetmeni olduğu gazetede ve gerekse meslektaşlık ve arkadaşlık ilişkisini kullanarak diğer yerel gazetelerin köşe yazlarında da bu ısrarlı yayınların sürdürüldüğü görülecektir.”

“HALK SURİYELİLERE SALDIRDI”


2018/76976 tarih sayılı suç duyurusunda,  bu ısrarlı yayınlar üzerine Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları Çarşamba semtinde halkın Suriyelilere saldırdığı, ülkemiz misafirperverliğine yakışmayacak, devlet ve hükümetin izlediği insan hakları açısından tüm dünyanın alkışladığı insani ve vicdanı politikalara ters müessif olaylar meydana geldiği vurgulandı. Asaroğlu, suç duyurusunun son bölümünde de şunları kaydetti: “İnsan hak ve hürriyetlerinden yana  duyarlı bir vatandaş olarak bu yayınlar ve bu yayınlar üzerine Suriyeliler aleyhine gelişen olaylardan duyduğum rahatsızlık nedeniyle suç duyurusunda bulunma gereği duydum. Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerle ülkemizde misafir bulunan Suriyelilere karşı halkı basın yoluyla kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işleyen şüpheli hakkında kamu davası açılarak yasanın öngördüğü en şedit ceza ile cezalandırılmasını saygıyla arz ve talep ederim.”

 
Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2018, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24