İnegöl Belediyesi'ne 184 bin TL ceza

İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş, iki ay önce İnegöl Belediyesi görevlileri tarafından kısırl

İnegöl Belediyesi'ne 184 bin TL ceza
İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş, iki ay önce İnegöl Belediyesi görevlileri tarafından kısırlaştırma işlemi sonrası kapalı kasa bir araçla taşınma işlemi sırasında boğularak telef olan 84 köpek için Orman ve Su İşleri Bakanlığının İnegöl Belediyesine 184 bin lira para cezası kestiğini bildirdi. Şubat ayında Yenişehir’e bağlı Çamönü köyü yakınlarında 84 köpek ölü bulundu. Köpeklerin bazılarında bulunan kulak küpelerinden İnegöl Belediyesi görevlileri tarafından olay yerine getirildiği bilgisinin alınması üzerine İnegöl Belediyesi'nde görevli üç kişinin ifadelerine başvurulmuş, görevlilerin alınan beyanlarında, köpeklere kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kendileri tarafından 100 civarında köpeği sağ olarak Yenişehir-Bilecik yolu üzerinde bir bölgeye bıraktıkları, muhtemelen havasızlıktan dolayı hayvanların ölmüş olabileceğini söylediler.

ARAÇ İÇİNDE TELEF OLDULAR
Hayvanseverleri ayağa kaldıran olayda, yüzlerce köpek İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi görevlileri tarafından kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra kapalı kasa bir araca konuldu. Köpeklerin üzeri branda ile örtüldükten sonra araç içinde sabaha kadar bekletildi. Sabah erken saatlerde köpekleri Yenişehir’e bağlı Çamönü köyü yakınlarında araçtan indirmek için kasayı açan görevliler, hayvanların telef olduğunu görünce araziye indirerek olay yerinden uzaklaştı. İhmal sonucu yaşanan olayda 84 köpek havasızlıktan boğularak telef oldu.

184 BİN LİRA CEZA
İDOHA Başkanı Nilay Parlar Ateş, köpek ölümlerindeki ihmal yüzünden İnegöl Belediyesine ceza kesildiğini belirterek "Orman ve Su İşleri Bakanlığının İnegöl Belediyesine 184 bin TL ceza kestiğini öğrendik. Aynı şeyin ördek ölümleri içinde uygulanmasını ve ihmali bulunanların cezalandırılmasını istiyoruz. Ceza yüksek oldukça ihmaller son bulacak. Onun için cezalar da yüksek olmalı ya da ilgilenenlerin daha bilinçli olması gerekiyor. Burada maalesef çalışanlar bilinçli olmadığı için böyle bir işlem yapmış. Bir daha tekrarlanmamasını ümit ediyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2015, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19