İnegöl tarihine yolculuk

İnegöl Belediyesi’nin ‘her vatandaş şehrinin tarihini bilmeli’ düşüncesinden yola çıkarak başlattığı “İnegöl’ümüzün Değ

İnegöl tarihine yolculuk

İnegöl Belediyesi’nin ‘her vatandaş şehrinin tarihini bilmeli’ düşüncesinden yola çıkarak başlattığı “İnegöl’ümüzün Değerlerine Yolculuk” gezileri bugün start aldı. İlk turda 30 kişi, rehber eşliğinde İnegöl’ün değerlerini gezerek öğrenme fırsatı buldu.


Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve geçmişin izlerini bugüne kadar taşımayı başaran İnegöl’de, İnegöl Belediyesi ‘her vatandaş şehrinin tarihini bilmeli’ düşüncesinden hareketle yeni bir projenin startını verdi. “İnegöl’ümüzün Değerlerine Yolculuk” adı altında düzenlenen tarih gezisi, bugün itibariyle başladı. İnegöl’e hizmet etmiş, değer katmış ve bu şehirde izleri olan geçmişimizin önemli şahsiyetlerini tanıtmak için düzenlenen gezilerin ilk turunda, 30 vatandaş yer aldı. 18 yaş ve üstü tüm vatandaşların katılabildiği ilk gezinin başlangıcına Belediye Başkanı Alper Taban’da katıldı. Gezi kapsamında; maneviyatın zirvesindeki önemli şahsiyetlerden Kasımefendi ile İstanbul’un fethine mazhar olmuş, Fatih Sultan Mehmet ve II.Bayezid devrinin seçkin devlet adamlarından olan İshak Paşa’nın yaptırdığı külliye ziyaret edildi. Daha sonra Osmanlı hanedanını ilk şehidi Baykoca, İnegöl Fatihi Turgutalp, gözü pek, cesur ve atılgan Samsa Çavuş ve Sungurpaşa, maneviyatın zirvesindeki önemli şahsiyetlerden Babasultan (Geyikli Baba)’nın metfun oldukları türbeler ziyaret edildi.

ÜZERİNDE YAŞADIĞIMIZ TOPRAKLARI TANIMIYORUZ


Gezi kafilesini Kent Müzesi önünden uğurlayan Başkan Taban, yola çıkmadan önce otobüste kısa bir konuşma da yaptı. Taban, bu ziyaretler ile bu şehrin ruhuna işleyen, isimleriyle anıt bir çınar haline dönüşen değerlerin daha iyi tanınacağını kaydederek; “İnsanlar Japonya’dan, Yeni Zelanda’dan oradan buradan çıkıp bizim ülkemize gelip Çanakkale tarihini öğrenmeye çalışıyorlar, Bursa’nın tarihini öğrenmeye çalışıyorlar. Biz üzerinde yaşadığımız toprakları tanımıyoruz, bilmiyoruz. Ecdadımız bu ülke uğruna can verdiler. Bizler onların yüzü suyu hürmetine bu topraklar üzerinde rahat bir şekilde hayatımızı idame ettiriyoruz. Hiç olmazsa bu şehirde yaşayan gençlerimiz, yetişkinlerimiz, her kim varsa bu şehre hizmet etmiş manevi önderleri, şahsiyetleri tanımalarını istedim. Dolayısıyla dedik ki şehrimiz içerisinde kısa turlar yaptıralım, yeter ki vatandaşımız gelsin; İshakpaşa kimdir? Turgutalp kimdir öğrensin. Bu inşalar bu şehirde yaşamış. Eserleri var burada. Kasım Efendi, Baykoca gibi önemli değerlimiz var. Rehberlerimiz bunları anlatsın istedik” dedi.

İNEGÖL’DEN SONRA BURSA GEZİSİ


Bursa’nın da kendileri için önemli bir merkez olduğuna dikkat çeken Taban, “Bağlı bulunduğumuz şehir. İnşallah İnegöl’den sonra Bursa için de bir planlamamız olacak. 6 tane padişah meftun. Allah dostu insanlar, alimlerin türbeleri var. Daha önce de Çanakkale’ye götürdük vatandaşlarımızı. Neden? Çanakkale ruhunu, tarihini anlarsak biz zaten meseleyi anlamış oluruz. Ne kadar kişi gelirse biz taşımaya, gezdirmeye hazırız” ifadelerinde bulundu. Konuşma sonrası kafile ilk tur için yola çıktı. (Bülten)
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24