İnegöl'de 'değer'li gece

İnegöl Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ önceki akşam gerçekleştiril

İnegöl'de 'değer'li gece
İnegöl Kent Konseyi ile İnegöl Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’ önceki akşam gerçekleştirildi. “İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi” ile İnegöl’ün kültür-sanat, spor, edebiyat, akademik alan ve daha birçok sektörde yetiştirdiği önemli isimler ilçe halkıyla buluştu.

Zeynep GÜMÜŞ

Mobilya Müzesi Konferans Salonunda bu yıl 4.sü gerçekleştirilen “İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi” bu yıl da nostalji kuşağına dönüştü. Yıllar öncesinin hatıralarının canlandığı gecede, birçok kişinin İnegöllü olduğunu dahi bilmediği Türkiye’ye mal olmuş 17 isim, ilçe halkıyla buluştu. Ülkemize ve şehrimize değer katan görevlerde yer alan 17 İnegöllü, gecenin anısına plaketlerle onure edildi.

VEFA GECESİNDE 17 İSİM

Programda birçok alanda ilçemiz ve ülkemiz adına başarılı çalışmalara imza atan İnegöllüler yer alırken, o isimler şöyle sıralandı: Ebru Sanatçısı-Din Görevlisi Ahmet Mahmut Peşteli, Ressam Prof. Dr. Bedri Karayağmurlar, Çevreci Bekir Hamlakaya, İnegöl eski Belediye Başkanlarından Em. Yüzbaşı Cemal Arık, Gazeteci İbrahim Çoban, Araştırmacı – Yazar Kenan Kahraman, Eski Futbolcu/ Kaleci Antrenörü Murat Ayhan Aydın, Emekli İktisatçı Prof. Dr. Naci Birol Muter, Emekli Emniyet Müdürü Nurettin Örnek, Gazeteci Orhan Kaplan, Turizmci Doç. Dr. Rahman Temizkan, Emekli İktisatçı Prof. Dr. Sacit Ertaş, Ressam Selma Akar, Elektrik Yüksek Mühendisi Tahsin Yüksel Armağan, İktisatçı Prof. Dr. Yusuf Tuna, Amatör Futbolcu Zeki Özçiftçi ve Genel Cerrahi Uzm. Dr. Ali Alemdar.

BU ONURA LAYIK YÜZLERCE KİŞİ VAR İNEGÖL’DE

Gecenin açılış konuşmasını İnegöl Kent konseyi Başkanı Haydar Cerrah yaptı. Haydar Cerrah, Kent Konseyi ve İnegöl Belediyesi işbirliğinde bu yıl 4’ncüsünü düzenledikleri bu özel gecede çok özel anlar yaşayacaklarını ifade ederek, “Olur mu olmaz mı diye başladığımız İnegöllülere Vefa Gecesi’nin bu yıl 4’üncüsünü yapıyoruz. Daha önce 3 programda 47 kişiye plaket vererek burada kendilerini ağırlamıştık. Bu akşam da 4’üncüsünü yapacağız. 13’ü dışarıdan, 4’ü de İnegöl’den olmak üzere toplam 17 kişiye burada vefa ödülü vereceğiz. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu onura layık yüzlerce insanımız var İnegöl’de. Ama takdir edersiniz ki herkese aynı anda ödül vermek mümkün değil” dedi.

“1299’DAN GÜNÜMÜZE İNEGÖL”

Cerrah, çok yakın zamanda 1299’dan günümüze kadar gelen ve ilçemize hizmet etmiş olan İnegöllü veya dışarıda olan 1299 kişiyi içeren İnegöl Ansiklopedisi hazırlandığının müjdesini de verdiği konuşmasında; “Bu kıymetli eser hem İnegöl’ümüzün arşivi olacak hem de tarihimizdeki önemli şahsiyetleri tanıma imkanımız olacak. Ansiklopedi İnegöl Belediyesi tarafından basılıyor ve bu ay içerisinde de elimizde olacak. Bizim burada vefa gecelerinde anlattığımız veya anlatacağımız birçok kişinin hayat hikayesi burada yer alacak. Herkesin başucu kitaplarından birisi olacağını düşünüyoruz. Bu kitabın basımına katkı sağlayan İnegöl Belediye Başkanımız Sayın Alper Taban’a da çok teşekkür ediyoruz. Ansiklopediyi de aynı zamanda Turhan Şahin ağabeyimiz hazırlıyor. Kendisine de İnegöl’ün bir vefa borcu olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

“SİZLERLE GÜCÜMÜZÜN FARKINA VARIYORUZ”

Vefanın, saygının ve yaşarken hatırlanmanın güzel bir örneğini gösteren ‘İnegöllülere Vefa ve Hatırlama Gecesi’nde konuşan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Kent Konseyi ile birlikte bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz İnegöllülere Vefa ve Hatırlama gecesi altında bu geceyi düzenlemek istedik. Çok değerli Kent Konseyi Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İlk yapıldığı günden bu güne her yıl artan yönde bir ivme göstererek bu program daha güzel bir hal alıyor. Bizlerde buradan dışarıda yaşayan değerlerimizi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Buradan kendimize güç alıyoruz. Gençlerimize örnek göstererek onların da bunları örnek almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla aslında gücümüzün farkına varıyoruz. Tabi ki doğduğun yer mi doyduğun yer mi hikayesi var. Muhakkak hepimiz İnegöl’de doğmuş olabiliriz ama işimiz gereği, mesleğimiz gereği hayatımızı başka yerlerde idame ediyor olabiliriz. İnegöllülük bilinciyle oralarda da şehrimizi en güzel şekilde temsil etmeye devam ediyoruz” dedi.

17 DEĞER, VEFA ÖDÜLÜNÜ ALDI

Konuşmaların ardından vefa ödüllerinin takdimlerine geçildi. Siyasetçi, sporcu, sanatçı, akademisyen, ekonomist ve gazeteci olarak kendi alanlarında önemli çalışmalara imza atmış, İnegöl’de doğmuş ve yaşamış ya da İnegöl’e hizmet etmiş 17 değer tek tek sahneye çağırıldı. 17 isim, özgeçmişleri okunduktan sonra kısa birer konuşma da yaptılar. Plaketleri ise protokol üyeleri takdim etti. Programa Cem Taşkıner söylediği Türk sanat Müziği eserleriyle renk kattı.
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19