İnegöl'de erken kestane hasadı

İnegöl’de kestane hasadı başladı. Üreticiler 20-25 metre boyundaki ağaçlara çıkarak, ellerinde sopalarla hasat yapıyor. Dikenli bir koz

İnegöl'de erken kestane hasadı

İnegöl’de kestane hasadı başladı. Üreticiler 20-25 metre boyundaki ağaçlara çıkarak, ellerinde sopalarla hasat yapıyor. Dikenli bir kozanın içinde bulunan kestaneler daha sonra yerde toplanarak içindeki kestaneler çıkartılıyor.


İnegöl’de kestane denilince akla gelen yerlerden biri de Bahçekaya Mahallesi. Ekim ayının ortasında başlanan hasat bu yıl havaların iyi gitmesi sayesinde erken başladı. 20-25 metre boyundaki ağaçlara çıkarak, ellerinde sopalarla hasat yapılıyor. Ağaçtan yere düşen dikenli kozalar yerden toplanarak içindeki kestaneler çıkartılıyor. Bahçeyaka'da kestane üreten Selahattin Yılmaz, kestane hasadına başladıklarını belirterek şunları söyledi: "Eskiden Ekimin 15’ne kadar hasat başlamıyordu. Ancak havalar sıcak gidince bu sene erken oldu. Bu yıl hastalık vurdu. Bu yıl verim az, ancak gelen misafirlere ikram edeceğiz. Satmak için fazla olmayacak. Bu sene para yapıyor, kestanenin fiyatı 15 TL ile 20 TL arasında. İşçi yevmiyesi 150 TL, ama gelmiyor. Kendimiz topluyoruz. Tehlikeli ama dengeyi sağladıktan sonra bir şey olmaz. Yıllardır yaptığımızdan dolayı artık alıştık."(İHA)
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24