İnegöl'de ne kadar Suriyeli yaşıyor ?

 Türkiye'ye sığınan 3 milyon 424 bin 237 Suriyeliden 15 bin 500’ü Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşıyor.  Kafkaslar, Balkanlar v

İnegöl'de ne kadar Suriyeli yaşıyor ?
 Türkiye'ye sığınan 3 milyon 424 bin 237 Suriyeliden 15 bin 500’ü Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşıyor. 

Kafkaslar, Balkanlar ve Türkiye’nin 81 vilayetinden gelen vatandaşların yaşadığı İnegöl’e savaştan kaçıp gelen Suriyeliler de uyum sağladı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de 3 milyon 424 bin 237 Suriyeli yaşarken, bunlardan 15 bin 500’ü İnegöl’de ikamet ediyor.
İnegöl Kaymakamı Ali Akça, ilçeye gelen Suriyelilerin topluma intikakını sağlamak için kurum ve kuruluşların önemli çalışmalar yaptığını ifade etti. Akça, “Daha önceden Suriyeli misafirlerimizin kayıtlarını emniyetimiz yapıyordu. Artık Valilik Göç İdaresi tarafından bu kayıt çalışmaları yapılıyor. İnegöl’e gelen Suriyeli misafirlerimizin insanlık dramını ortadan kaldıracak bir sistem kurduk. Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve STK’lar anlamında sahip çıkılmalar oldu. İnsanımız mağdur olanı kucaklar ve sahip çıkar. Kimisi kendi işyerini açtı, kimisi sanayimizde çalışmaya başladılar. Belediye üzerinden de destek sağlandı. İHMED derneğimiz aracılığıyla da destek sağlandı. Çocukları da Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla, eğitim hayatına dahil edildiler. Türkçe öğrenmeye yönelik Halk Eğitim Merkezi ve belediye tarafından açılan kurslar da oldu. Uyumsuzluk gözükmüyor. Olması gereken de budur. Biz insanlara,insan olarak bakarız. Elbette ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir, her şeyin iyi olduğu yerin adı dünya değil, her şeyin iyi olduğu yer cennettir” dedi.(İHA)
Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24