IRKÇILAR KİN KUSUYOR AK PARTİ SUSUYOR

Alpaslan Yıldız Türkiye günlerdir Bursa’da Suriyeli sığınmacılara karşı yapılan ırkçı kışkırtmaları tartışı

IRKÇILAR KİN KUSUYOR AK PARTİ SUSUYOR
Alpaslan Yıldız

Türkiye günlerdir Bursa’da Suriyeli sığınmacılara karşı yapılan ırkçı kışkırtmaları tartışırken, AK Parti Bursa Teşkilatlarında adeta ölüm sessizliği var. Mudanya’nın CHP’li Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yetkisini aşarak ırkçı ve faşist bir muameleye tabi tuttuğu sığınmacılarla ilgili ne AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın ne de 11 AK Parti Bursa milletvekilinin ağzını bıçak açmıyor. Peki, ama neden?


CHP’li Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın ırkçı ve faşist bir yaklaşımla Suriyeli sığınmacıları Mudanya plajlarından adeta karga tulumba çıkarıp, denize girmelerini yasaklaması ülke genelinde tepki çekti. Irkçı ve faşist yapıdaki bir azınlık dışında tepkilerin çığ gibi büyüdüğü Mudanya’daki uygulamayla ilgili herkes konuşuyor ancak AK Parti Bursa Teşkilatı susuyor.


SAHİLDE İNSAN AVI!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk devletinin iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’den gelen sığınmacılara kapıları açmasının ardından ülkemizin dört yanına dağılan Suriyeli sığınmacılara yönelik belli bir kesimdeki ırkçı yaklaşım, son günlerde zirveye ulaştı. CHP’li belediyelerin başını çektiği ırkçı söylemler Mudanya’da eyleme dönüştü. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kin ve nefret söylemleri eşliğinde Suriyeli sığınmacıları hem plajlardan çıkardı hem de sahillere nöbetçi koyarak Suriyeli sığınmacıların denize ulaşmalarını engelledi. Hayri Türkyılmaz’a Bursa’daki bir kısım ırkçı sözde solcu da koro halinde destek verirken, iktidar partisinin sessizliği kamuoyunda garipseniyor.


TAM 4 GÜN OLDU SES YOK


Bursa’nın ve ülkenin gündemini işgal eden Suriyeli sığınmacılar karşı 4 gündür ölü taklidi yapan AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve ekibi, sanki böyle bir sorun ortada yokmuş gibi davranmaya devam ediyor. Oysa AK Parti’yi oluşturan değerler tam da bu ırkçılığa karşı, insana insan değeri veren değerler üzerinde yükselmişken. Türkiye’de vicdanları sızlatan böylesi bir ırkçılık yapılırken daha ilk anda ilk itirazı etmesi gereken AK Parti’yken, mazluma, mağdura karşı girişilen bu ırkçı eylemleri AK Parti İl Başkanı Salman ve ekibi sadece izleyip, görmezden geliyor. Partinin sessizliği insani değerlere bağlı tabanda ve kamuoyunda tepki toplarken, bu sessizlikten cesaret alan kesimler iyice işin zıvanadan çıkması için elinden geleni yapıyor.  Bursa’daki bazı yerel gazetelerin ve köşe yazısı yazan isimlerin de ırkçılar tarafından topa girdiği bir dönemde, AK Parti siyasetinin bu tavrı çözülemiyor.

VEKİLLERDE DE TIK YOK


AK Parti’nin Bursa’da 11 milletvekili olmasına rağmen bir teki bile Suriyeli sığınmacılara karşı başlatılan bu ırkçı uygulamalarla ilgili bir tek kelam etmedi. Sabahtan akşama kadar gezdikleri yerleri, katıldıkları organizasyonları sosyal medya hesabından paylaşan vekiller, Suriyeli sığınmacılara karşı yapılan kışkırtmaları görmezden geldi. Oyla milletvekili seçildikleri AK Parti bir dava partisi ve insanı değerlere hassasiyeti olan bir parti. Ne inancımızda ne de geleneklerimizde yeri olmayan ve bir insanlık suçu olan ırkçılık söylemlerine karşı gür bir sesle ayağa kalkması gereken AK Parti Bursa teşkilatı ve milletvekilleri büyük bir sessizliğe bürünmüş durumda.

KAMU DA AYNI DURUMDA


Siyasetin ırkçılığa karşı sessiz kaldığı görmezden geldiği bir dönemde, Mudanya’da ve Bursa kent merkezinde yaşananlara Vali, kaymakamlar ve emniyet başta olmak üzere ilgili kurumlar da “görmedim duymadım bilmiyorum”u oynuyor. Sosyal medya ve sokakta ırkçı kafaların kışkırtması ile vatandaşlarla Suriyeli sığınmacılar arasında gerilim artarken, önlem alması gereken kurumlar, önlem aldıklarına yönelik emareler göstermiyorlar. Büyükşehir Belediyesi, kendi alanına müdahale ederek zorbalık yapanlara sesini çıkarmazken, Bursa’yı daha büyük bir tehlike bekliyor.  Bursa’daki ırkçı kışkırtmalar sonucu yakın zamanda müdahale edilmemesi durumunda meydana gelebilecek müessif olayların vebali kimin olacak? Kim neden sorumluluk almaktan kaçıyor? AK Parti bugüne kadar doğrusu neyse onu yapmaya özen gösteren bir partiyken, bugün doğruyu söylemekten ve doğru adımı atmaktan hangi gerekçe ile imtina ediyor. Bursa kamuoyu ve Türkiye kamuoyu yaşananlarla ilgili açıklama beklerken, iki satır sosyal medyadan dahi konuya sahip çıkmayan AK Parti Bursa teşkilatının geldiği nokta ibretle izleniyor.

GAZİPAŞA’DA GERİ ADIM!


Antalya'nın Gazipaşa ilçesi belediye meclisi toplantısında Suriyeli sığınmacıların ilçedeki plajlara alınmamasıyla ilgili oy çokluğuyla kabul edilen karar, İlçe Kaymakamı tarafından Belediye Meclisine iade edildi. Gazipaşa Kaymakamı Ali Sakar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3621 Sayılı Kıyı Kanunu'nun 5'inci maddesine göre kıyıların, devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğunu belirtti. Kıyıların, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olduğunu ifade eden Sakar, "Bu konuda belediye meclisine yetki verilmediği sürece, belediye meclisinin bu konuyu gündeme alıp, oylama yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir karar Anayasa, kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğundan, alınmış olsa bile yok hükmünde olacak ve uygulama hükmü bulunmayacaktır. Zaten belediye başkanı da konunun hukuka aykırı olmasından bahisle kararı veto edip, yeniden görüşülmek üzere belediye meclisine iade etmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

 
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24