İşçi, Türk-Metal'i sırtından atıyor!

Bursa'da metal iş kolunda işçiler büyük huzursuzluk yaşıyor. Bosch Fabrikalarındaki işçilerin Türk Metal'den istifa edip, 3 yıllık hukuki süreç s

İşçi, Türk-Metal'i sırtından atıyor!

Bursa'da metal iş kolunda işçiler büyük huzursuzluk yaşıyor. Bosch Fabrikalarındaki işçilerin Türk Metal'den istifa edip, 3 yıllık hukuki süreç sonunda aldıkları yüksek oranlı zam farkları, diğer otomotiv fabrikalarında çalışan işçileri hareketlendirdi. Türk İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nn yıllardır yeterli çalışmayı göstermediğini düşünen 2 otomobil fabrikası ile büyük yan sanayi kuruluşlarındaki sendikalı yaklaşık 50 bin metal işçisinden en az 10 bini Türk Metal'den istifa etti.

SOSYAL MEDYADA BULUŞAN İŞÇİLER ANINDA EYLEM YAPIYOR

Bursa'da Fiat ve Renault'da çalışan Türk İş'e bağlı Türk Metal Sendikasına üye binlerce işçi şahsi elektronik şifreleri ile sendikadan istifa ettiklerini dijital ortamda bildirdiler. Her ay kesilen 1 günlük çalışma bedeli olan sendika aidatlarına karşılık, üyeliklerinin hiçbir işe yaramadığını düşünen metal iş kolu çalışanları, her hangi bir başka sendikaya da üye olmuyorlar. Türkiye'de çalışma hayatında ilk defa görülen büyük çaplı toplu istifa hareketi artarak yayılıyor. Bu durum otomotiv sanayiinde işlerin hızlandığı şu günlerde işvereni de ürkütüyor. İşçiler ücret konusundaki mücadelesini artık sosyal medyadan yapmaya kaydırdı. Fabrika içerisinde sosyal medyadan kısa sürede duyurdukları, yemek yemememe, çatal kaşık vurma eylemleri ile fabrika yönetimine rahatsızlıklarını bildiriyorlar.

Facebook'taki Metal İşçileri Birliği (MİB) isimli platformda iki büyük otomobil fabrikası ile yan sanayi kuruluşlarında çalışan binlerce kişi ortak akıl üreterek Türk Metal'den ayrılıyor. Fabrika içerisinde hiç kimse ele başı veya öncülük rolüne bürünmezken, ortak alınan kararlar büyük bir beraberlikle uygulanarak Türk Metal Sendikası karşısında istifa furyası ortaya çıkartıldı. Ayrıca Diren Tofaş isimli sosyal medya platformunda Türkiye'nin en büyük

otomobil üreticisi olan Tofaş'ın işçileri de anlık protesto eylemleri organize ediyor.

Fabrika'daki yemek yememe, yemekte çatal kaşık vurma gibi değişik eylemler yapan ancak üretimi aksatmayan işçiler, fabrika yöneticileri ile yüz yüze görüşmek istiyorlar.  Türk Metal sendikası huzursuzluğu sebebiyle sık sık vardiya değişimlerinde üretim yarım saat aksıyor. İşçiler sendikalarını protesto için yarım saatlik gecikmeli hareketlerle üretimi yavaşlatıyor. Bu hareketler büyük eylemlerin öncü sinyalleri olarak gösteriliyor.

TOFAŞ CEO'SU BİZBİZE TOPLANTISINA GELEMEDİ

Bursa'daki Tofaş Fabrikasında 2-3 ayda bir mutad olarak düzenlenen Biz Bize toplantısı 3 hafta önce başlayan gerginlik sebebiyle ertelendi. Ancak dün fabrika içinde işçilerle birlikte olması beklenen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu işçilerin karşısına dün yine çıkamadı.  Ancak gergin ortam sebebiyle bu toplantı 2. defa ertelendi. İşçiler ise yönetime taleplerini direk olarak bu toplantıda bildirmeye hazırlanıyordu.

RENAULT'TA İŞVERENİN ZAM TEKLİFİNE MESS KARŞI ÇIKTI

Bu arada Renault Fabrikasında çalışan işçilerde dün gece yarısı 24 deki vardiya değişiminde birer saat erken iş bırakıp 1 saat geç işe başlayarak yaklaşık 2 saat boyunca üretimi durdurdular. Fabrika önünde Bursa Organize Sanayi Bölgesindeki birçok otomotiv yan sanayiinde çalışan metal işçilerinin de destek verdiği toplanmada, konuşulan mevzular, Toyata ve Honda gibi sendikasız çalışma düzeniydi. Bursa'daki Renault işçilerine Fransa'daki yönetimin saat başı ücretlerde 1 avroluk zam yapılması konusundaki çalışmasının işveren sendikası MESS tarafından engellendiğini konuşan metal işçileri, yeni bir işçi sendikasına girmek yerine sosyal medya örgütlü eylemlere devam  etmeyi düşünüyorlar. Türk Metal Sendikasının çalışanların ayın ilk günkü, bir günlük ücretlerini aidat olarak kesmesini çok bulan ve Türk Metal'in işverinin güdümünde bir durumda kaldığını düşünen metal işçileri, şu anda 2 büyük fabrika ile yan sanayiden en az 10 bin kişinin sendikaya istifasını bildirdiğini söylediler. Bursa Çalışma Bölge Müdürlüğünden Türk Metal sendikasından istifalarla alakalı bir resmi açıklama yapılması da işçiler, resmi durumun bilinmesini istiyorlar.

YENİ ELEMANLARDAN SONRA ESKİ PERSONELDE İSTİFAYA BAŞLADI

Türk İş’e bağlı Türk Metal sendikasından ayrılmalarda ilk olarak yeni işe başlayan personel ayrıldı. Daha önceki sendika hareketlerinde tecrübeli olan eski işçiler ise bekle gör taktiğini uyguladılar. Fabrika içerisinde hiç kimse eylemde öncülük yapmıyor. Herkes aynı tavrı takınıyor. Bu durum işverini de çok ciddi rahatsız ediyor. Üretimin bir anda kesilme riski, işverine tedbir almaya mecbur ediyor. Türk Metal sendikasındaki kan kaybının giderek artması sebebiyle de fabrika yöneticileri çare düşünüyorlar. Ancak zamanla şiddetlenmesi beklenen eylemlerin önlenebilmesi için zam yapmaktan başka alternatif görmeyen yabancılar bu konuda satışların hızlandığı sezonda pratik olacakları sinyalini veriyorlar. Ancak Metal İşveren Sendikası MESS’in engel olması sebebiyle otomobil fabrikalarında bağımsız hareket olmuyor. Türk Metal’deki dağılmanın, MESS’de de benzer istifaları gündeme getirmesi bekleniyor. Üretim kaybı yaşanmadan, bu hareketlenmenin atlatılması için Çalışma Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığı yetkililerinin de arabulucuk yapmalarının gündeme gelmesi Bursa’da bekleniyor

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19