İznik Gölü'ndeki felaketin nedeni

İznik Gölü'nün 5 metre çekilmesi ile ilgili olarak bugün İznik'e gelen Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğ

İznik Gölü'ndeki felaketin nedeni
İznik Gölü'nün 5 metre çekilmesi ile ilgili olarak bugün İznik'e gelen Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran, gölün çekilme sebebinin kuraklık olduğunu söyledi.

İznik Gölü sahilde yapılan incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Nurhayat Dalkıran, "İznik gölünde yatay bir çekilme var. Dikey çekilmenin ise ne kadar olduğunu şu an öngöremiyorum. Onu detaylı araştırmak gerek. Göldeki çekilmenin en önemli sebebi bu yılki yağışın daha az olması. Normalde İznik Gölü havzasını yani bu bölgeye has olarak, 30 yıllık yağış yaklaşık 750 milimetre kadar. 2017 yılında İznik Gölü alt havzasında düşen yağış yaklaşık 580 milimetre civarında. Yani bu demek oluyor ki, bu yıl yaklaşık 150-160 milimetre kadar biraz daha az yağış miktarı düşmüş. Türkiye'nin genelinde aynı sorun var. Dolayısıyla bu dönemin kurak geçmesiyle ilişkili bir çekilme" diye konuştu.
Gölün çekilme sebebinin deprem habercisi olup olmadığı konusunda bir açıklama yapmaktan istemediğini ifade eden Dalkıran, "Göl tektonik karakterde. Deprem sonucunda oluşmuş. Çöküntü çanağı burası. Zaten depremde oluşmuş ve burası deprem bölgesi. Özellikle buradan geçen fay hattı var. 1855 depreminde iki kez deprem görmüş yer İznik. 9 ve 10 büyüklüğünde depremler oldu. Tabi bu neyi etkiler. Yeraltı su ilişkisini de bilmek gerek. Bu konuda yorum yapmam doğru değil" dedi.

İznik Gölü'nün Türkiye'nin 5. büyük önemli gölü olduğunu belirten Dalkıran, "Biyolojik çeşitlilik açısından çok önemli. Gölde 5 tane endemik balık türü var. 19 balık türü tespit edildi. Sadece ekonomik açıdan değil, ben biyolojik çeşitlilik açısından bakıyorum. Havza içerisinde birçok endemik bitki türü var. Bunlardan 2 tanesi göle özgü. Sadece bu bölgede İznik alt havzasında var. Alan, ekolojik, ekonomik ve kültür açısından çok önemli bir alan. İznik Gölü ülkemizin hatta dünyanın en önemli göllerinden bir tanesi. Çok iyi bakmamız, çok iyi korumamız gerek" diye konuştu.
İznikli balıkçılar ise, gölün bu sene daha çok çekildiğini söyledi. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24