İznik'in kabakları Almanya yolcusu 

Marmara Bölgesi’nin en güzel kabaklarının yetiştiği İznik’te asma cinsi kabağın hasadına başlandı. Tarlada 1 TL’ye satılıp tezg

İznik'in kabakları Almanya yolcusu 

Marmara Bölgesi’nin en güzel kabaklarının yetiştiği İznik’te asma cinsi kabağın hasadına başlandı. Tarlada 1 TL’ye satılıp tezgâhta 5 TL’ye alıcı bulan kabaklar Almanya’ya ihraç ediliyor.


İznik’e bağlı Çakırca Mahallesi’nde asma cinsi kabağın hasadına başlandı. Tarlada 1 TL olan kabağın, pazar tezgâhlarında 5 TL olduğu görüldü. Kabak yetiştiricisi Kamil Cengiz, Marmara Bölgesi’nin en güzel kabaklarının bu civarlarında yetiştiğine dikkat çekti. Tarlada 1 TL olan kabağın maliyetleri kurtarmadığını belirten Cengiz, “Dolar yükselmeden önce 1 TL kurtarıyordu şu anda 1 TL kurtarmıyor. 4 buçuk dönüm tarlaya kabak için 500 gram tohum ektik. Günde 300-350 kilogram kabak oluyor. Her gün topluyoruz. Soğuklarda bir gün arayla toplamayı sürdüreceğiz. Ortalama 12-15 ton üretim bekliyoruz. Kabak Almanya’ya ihracat oluyor. Kırağı düşene kadar hasada devam edeceğiz. 10 gün önce başladık. İstanbul piyasasında da aranan bir kabak türünü üretiyoruz. Bizde 1 TL’den çıkıyor, markette 4.90 TL olduğunu biliyoruz” dedi.(İHA)
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24