Kaos uyarısı!

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa'da 54 yapı denetim şirketinden 9'unun kapatılmasının sektörü kaosa sür

Kaos uyarısı!
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa'da 54 yapı denetim şirketinden 9'unun kapatılmasının sektörü kaosa sürüklediğini söyledi. 

Konuyla alakalı hazırladığı dosyaları iktidar ve muhalefet partilerin il başkanlarına sunan Şahin, yapı denetim firmalarının acilen açılmasını istedi.
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa'da faaliyet gösteren 54 yapı denetim kuruluşunun 9'unun değişik sürelerde faaliyet durdurma kararı verilmesine tepki gösterdi. Bu durumun sektörü kaosa sürüklendiğini ifade eden Başkan Şahin, Bursa'daki siyasi partilerin kapılarını çaldı. İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik'i ziyaret eden Başkan Şahin, ardından AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve MHP İl Başkanı Hasan Toktaş'ı ziyaret ederek, konuyla alakalı hazırladığı dosyayı sundu. CHP İl Başkanı Çelik, her başkanın Şahin gibi hassas olması gerektiğini ifade söyledi. Toplantıya katılan CHP Milletvekili Sena Kaleli ise, "Siz, kapatılarak cezalandırılıyorsanız, o zaman ilgili bakanlıkların da kapatılması lazım" dedi.
Yapı denetim firmalarının her açıdan çok önemli olduğunu dile getiren AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ise, Türkiye'nin bu denetlenmemiş yapılardan dolayı çok büyük faturalar ödediğini ifade ederek, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

"SEKTÖRDE CİDDİ BİR KAOS YAŞANIYOR"
Bursa'daki 9 yapı denetim firmasının kapatılmasından, 3 milyon 580 bin metrekare inşaat alanı, 2 bin 472'şer adet inşaat, yapı sahibi, müteahhit ve şantiye şefi ile yapı denetim firmalarında görevli 251 teknik personel ve 43 yapı ruhsatı veren kurumun olumsuz etkilendiğine dikkat Başkan Şahin, "Kapatılan bu yapı denetim şirketlerinin açılması için daha önce BTSO ve valiliği ziyaret etmiştik. Bu yaptığımız ziyaretlere bugün de CHP, AK Parti ve MHP'yi ziyaret ederek devam ediyoruz. Yapı denetimdeki bu meselelerin, yasa ve yönetmeliklerdeki sıkıntıların aşılması için Ankara nezdinde gerekli desteği vermeleri için hazırladığımız dosyaları siyasilere teslim ettik. Umarım en kısa sürede bu mesele çözülür. Bursa'daki inşaat sektöründe ciddi bir kaos yaşanıyor. Bu kaosun aşılması için özellikle kapatılan yapı denetim firmalarının acilen açılması, alınan yürütmeyi durdurma kararlarının bir an önce Resmi gazetede yayınlanarak, bu arkadaşlarımızın, çalışanlarının mağdur olmaması için yapı denetim sahiplerinin, şantiye şefleri, müteahhitlerin mağdur olmaması için bu kişilerin acilen mağduriyetlerinin giderilmesi için bir program uyguluyoruz. Ziyaretlerimizi bu çerçevede gerçekleştirdik" dedi.

"YAPI DENETİMLE PROJEYİ KESİNLİKLE BİRBİRİNDEN AYIRMAK GEREKİR"
Yapı denetimle alakalı kanun taslağına da işaret eden Başkan Şahin, "Bu taslakta yapı denetim şirketlerinin müşavirlik firmasına dönüştürülmesi hedefleniyor. Bunların yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu müşavir firmalarının kapsamlı bir şekilde proje yapabilecek tarzda bir düzenleme yapılması düşünülüyor. Yapı denetimle projeyi kesinlikle birbirinden ayrı yapmak gerekir. O şekilde olduğu zaman Türkiye'deki on binlerce proje bürosunun kapanması söz konusu ki bu ikinci kaosu meydana getirecek. Bu Türkiye'nin yapılanmasına kesinlikle uygun değildir. Bizler, yapı denetiminin bir kamu görevi olduğunu, kamu görevi tarzında hizmete devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Projeler de proje büroları tarafından yapılmalıdır. Mevcut düzenin ıslah edilerek devamından yanayız" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2013, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24