Karsak Deresini kirleten firmalar takibe alındı

KARSAK DERESİNİ KİRLETEN FİRMALAR MERCEK ALTINA ALINDI. (HURŞİT TOPAL/BURSA-İHA)

Karsak Deresini kirleten firmalar takibe alındı
 Bursa'nın Gemlik ve Orhangazi ilçelerinde Karsak deresini kirleten firmalar mercek altına alındı. 

 

 
Orhangazi Arıtma Tesisi hizmete girmesine rağmen Karsak deresindeki kirlilik bitmedi. Gemlik Körfezi’nin kirletilmesinde büyük rol oynayan Karsak deresinin çevresinde çok sayıda fabrika bulunuyor. Önceki gün beyaz bir akıntı ile yeniden kirlenen Karsak’ta kontrole çıkan Gemlik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, kirliliği kaynağına kadar takip etti. Mermer fabrikaları ve maden ocaklarında denetim yapan zabıta ekipleri, dereyi kirleten kireç tozunun kaynağına Orhangazi ilçesinde ulaştı. Gemlik Belediyesi Zabıta Müdürü Erol Bütün, dünya çapında kireç tedarikçisi olan firmanın, kireç tozlarını borularla veya nakil sırasında toz halinde Karsak’a bıraktığını tespit ettiklerini söyledi.
Konu hakkında detaylı inceleme ve cezai müeyyide uygulanması için raporu Gemlik Kaymakamlığı, Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bildirdiklerini anlatan Erol Bütün, denetimleri devam ettireceklerini vurguladı.
Karsak bölgesindeki firmaları hassas olmaya davet eden Bütün, “Bir yanda milyonlarca liralık arıtma tesisi yatırımları yapılırken, diğer yandan sorumsuzca çevre kirliliğine göz yumamayız. Bu konuda vatandaşlarımızı ve firmaları hassasiyete davet ediyoruz. Derelerimizin de denizimizin kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Raporun akıbetinin de takipçisi olacağız. Denetimlerimiz artarak devam edecek” dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24