Kelesli çiftçiler ürünlerini kendileri satıyor

Bursa'nın Keles ilçesinde çiftçiler ürünlerini pazarda kendileri satıyor. Vatandaşlar organik ürünleri hem ucuza hem de üreticiden direkt

Kelesli çiftçiler ürünlerini kendileri satıyor

Bursa'nın Keles ilçesinde çiftçiler ürünlerini pazarda kendileri satıyor. Vatandaşlar organik ürünleri hem ucuza hem de üreticiden direkt alma imkanı buluyor.


Keles’te yaşayan insanların birçoğu geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. Çiftçiler yetiştirdikleri mahsûlleri pazarlarda kendileri satıyor. Cuma günleri kurulan pazarda Kelesli çiftçiler yetiştirdikleri sebze ve meyveleri tüketiciye doğrudan ulaştırıyor. Vatandaşlar doğal yollarla üretilmiş sebze ve meyve ile tarhana ve pekmez gibi gıda maddelerini hem ucuza, hem de üreticiden direkt alma imkânı buluyor. Üreticiler hasadını yaptıkları mahsûlleri aynı gün pazara getiriyor. Taze olarak pazara getirilen organik ürünler üreticiden tüketiciye ucuz olarak ulaşıyor. Mevsim meyve ve sebzeleri olan ayva, elma,ceviz, kestane, ıspanak, mısır, üzüm, pekmez gibi mahsûllerin haricinde köylüler boş zamanlarında ormana giderek topladıkları çam mantarını da (melki) pazarda satıyor. Ürünü çok olanlar ise Bursa’ya semt pazarlarına giderek mahsullerini satıyor. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24