Kent Konseyi'ne BM'den davet

Bursa Kent Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ankara’da organize edilecek olan ‘İstediğimiz Gelecek’ konulu çalıştayda sürdür

Kent Konseyi'ne BM'den davet
Bursa Kent Konseyi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ankara’da organize edilecek olan ‘İstediğimiz Gelecek’ konulu çalıştayda sürdürülebilir kalkınma ve çevre konularında yaptığı çalışmaları anlatacak.

Kent Konseyi’ne BM’den davet

Bursa Kent Konseyi’nin çalışmaları, uluslararası platformlarda yankı bulmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Ankara’da organize edilecek olan çalıştayda, Bursa Kent Konseyi temsilcileri, sürdürülebilir kalkınma ve çevre konularındaki tecrübelerini aktaracak. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, BM Kalkınma Grubu’nun 2015 kalkınma gündeminin oluşması için 50’den fazla ülkede katılımcı iş birliği anlayışıyla “İstediğimiz Gelecek” temalı çalıştaylar düzenlediğini söyledi. 28 Kasım 2012 tarihinde Ankara’daki toplantıda Türkiye’de farklı alanlarda çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Bursa Kent Konseyi’nin de davet edildiğini belirten Pala, “Toplantıda, küresel anlamda tartışılan konularla ilgili yerel ve ulusal görüşler ve tecrübeler paylaşılacak. Bursa Kent Konseyi, sürdürülebilir kalkınma ve çevre konularında yaptığı çalışmalar ve fikirleriyle katkı sağlayacak. Çalışmalarımızın her platformda takip edilmesi çok önemlidir” dedi.

Birleşmiş Milletler’in bir önceki toplantısının Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde yapıldığını hatırlatan Pala, “Kalkınma Bakanlığı, ‘Rio+20 Diyalog Toplantıları’ adının verildiği buluşmaya sunulmak üzere sivil toplum kuruluşlarından ‘işsizlik, uygun iş ve göçmenler’, ‘ekonomik ve mail krizlere yanıt olarak sürdürülebilir kalkınma’, ‘sürdürülebilir kalkınma ve yoksullukla mücadele’, ‘üretim ve tüketimin sürdürülebilir yolları dahil olmak üzere, sürdürülebilir kalkınma ekonomisi’, ‘ormanlar’, ‘gıda ve beslenme güvenliği’, ‘herkes için sürdürülebilir enerji’, ‘su’, ‘sürdürülebilir şehirler ve inovasyon’ ve ‘okyanuslar’ başlıklı temalarda görüşlerini aldı. Bursa Kent Konseyi olarak bizler de tüm üyelerimize Rio diyaloglarıyla ilgili duyurumuzu yaptık. Gönüllülerimizin fikirleriyle şekillenen raporumuzu da bakanlığa ilettik. En önemli teklifimiz ise yeni iş alanları oluşturan girişimcilerden üretim aşamasında vergi alınmaması, kazancın harcanma sürecinde vergilendirme yapılması konusuydu. Bir araya getirilen görüşler daha sonra Rio+20 Konferansı’nda ülke liderlerine sunuldu” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2012, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19