'Kentsel dönüşümde sorunlar çözülecek!'

Bursa’yı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa’da kentsel dönüşümün sorunlu olduğu bölgelerde, çalışarak soru

'Kentsel dönüşümde sorunlar çözülecek!'

Bursa’yı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa’da kentsel dönüşümün sorunlu olduğu bölgelerde, çalışarak sorunları çözeceklerini belirtirken, kentsel dönüşümün hızlandırılması için karar alacaklarını söyledi. Kurum, 15 Eylülde yürürlüğe girecek otopark yönetmeliğine de atıfta bulunarak, "Büyükşehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemini tamamıyla aşabilecek bir düzenleme” dedi.


Bir dizi toplantı ve ziyaret için Bursa’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Bursa Valiliği’ni ziyaretinin ardından önemli açıklamalarda bulundu.  Kurum,  "Otopark Yönetmeliği"ne ilişkin, "Şehir merkezlerindeki trafik problemini çözmek, otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Bu da çok önemli bir değişiklik. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme." dedi.

OTOPARK YÖNETMELİĞİ'NDE DEĞİŞİKLİK


Bursa Valisi İzzetin Küçük'ü makamında ziyaret eden Kurum, burada yaptığı konuşmada, "Otopark Yönetmeliği"nin 15 Eylül'de yürürlüğe gireceğini hatırlattı. Kurum, bundan sonra yapılacak her daire için bir otopark yapılacağını belirterek, "Şehir merkezlerinde sokakları biraz daha rahatlatacağız. Artık sokak üzerinde değil, binaların altında, her daireye bir otopark düşecek şekilde yapacağız." diye konuştu. Yönetmelik kapsamında başka önemli kararlar da alındığını aktaran Kurum, şöyle devam etti: "Ticari aks olan yerlerde, konut alanı dahi olsa bu alanlarda, hak sahibi isterse binada hiçbir plan değişikliği yapılmaksızın binayı katlı otopark yapabiliyor. Bu alanlarda da otopark ihtiyacını, plan değişikliği yapılmaksızın çözebileceğiz. Yine önemli bir karar, tüm kamu alanlarında ilgili kamu idaresinin onayıyla otopark yapabileceğiz. Otopark alanlarını, mevcut binaların veya bahçelerin altında yapabileceğiz. Bu da şehir merkezlerindeki otopark ihtiyacı adına önemli."

"PARK YERİ KAYGISI YAŞANMAYACAK"


Kurum, Türkiye geneli için mekansal ve stratejik plan hazırladıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Şehirlerin 1/100 bin, 1/5 bin, 1/25 bin ölçekli planlarını yeniden gözden geçiriyoruz. Bunlara ilişkin, bundan sonra yapılacak düzenlemelerde 'Park et, devam et' sistemini getiriyoruz. İmar planlarında, toplu ulaşım noktalarında, büyük otopark alanları bırakılma zorunluluğu getiriyoruz. Bu sayede insanlar toplu ulaşıma arabalarıyla gelecek, arabalarını park edecek ve buradan toplu ulaşımla şehir merkezine gidecek. Dolayısıyla şehir merkezine arabayla gelme veya toplu ulaşıma gittiğinde 'Arabamı nereye koyacağım?' kaygısı yaşanmayacak. Bu da önemli bir düzenleme. Yine şehir merkezlerindeki trafik problemini çözmek, otopark ihtiyacını karşılamak adına, park ve meydanların altına otopark yapabilme imkanı getiriliyor. Bu da çok önemli bir değişiklik. Büyük şehirlerde, şehir merkezlerindeki otopark problemi tamamıyla aşabilecek bir düzenleme. Otopark yapan herkes, otoparkların yüzde 1'ini bisiklet, yüzde 5'ini engelli park yeri, yüzde 2'sini de elektrikli araç için ayırmak zorunda." Yönetmeliğin yürürlüğe gireceği 15 Eylül'den sonra yapılacak başvurular için yeni kuralların geçerli olacağına işaret eden Kurum, "Yönetmelik, 15 Eylül'den önce ruhsat başvurusu yapan, ruhsat işlemleri belediyede devam eden, imar durum belgesi almış başvuru sahiplerini ilgilendirmiyor. Onlar eski yönetmelikten faydalanabiliyor." ifadelerini kullandı.

"KENTSEL DÖNÜŞÜMDE PROBLEMLİ YERLER ÜZERİNDE ÇALIŞILACAK"


Bursa’nın Türkiye ekonomisinin sanayi anlamında lokomotif şehri olduğunu dile getiren Bakan Kurum, “Ticari hareketliliği, inşaat hareketliliği, tekstil hareketliliği bu bölge ve etrafında hem iş, hem istihdam bölge için, ülkemiz için, coğrafyamız için her zaman önemli bir şehir olmuştur. Tarih şehrimiz, bir Osmanlı şehrimizdir. Bu manada bugün Bursa’mızı ziyarete geldik. Bursa’nın problemlerini yerinde görerek, tespit ederek, çözümü de burada yaparak gidermeye çalışacağız. Mevcutta kentsel dönüşüm ile ilgili problemlerimiz var. Bunların kentsel dönüşümün hızlandırılması noktasında kararlarını alacağız. Büyükşehir Belediyemizin mevcutta yapmış olduğu işlerde bu işlere hızlanma noktasında ilave Millet Parkı, Millet Kıraathanesi yapma noktasında tespit ve kararlarımız olacak. Mevcutta devam eden bir sanayi inşaatımız var, bu sanayi inşaatıyla ilgili yine toplantı yapacağız. Kentsel dönüşümde sahada birkaç alanda problemimiz var. Bunlar Nilüfer ve Yıldırım ilçeleri. Bunların da çözümlerini yine burada belediye başkanlarımız ile birlikte alıp inşallah yolumuza hızlı bir şekilde yürüyor olacağız” diye konuştu.

“KARAR ALIP HIZLA UYGULAYACAĞIZ”


Bursa’nın Türkiye tekstilinin yüzde 22’si, otomotiv üretiminin de yüzde 34’ünü karşıladığını sözlerine ekleyen Kurum, “Gıda, tarım ve hayvancılık işinin yüzde 8’ini, ihracatın da yaklaşık yüzde 7’sini, ki bu 10 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiriyor. Bu manada Bursa hem bulunduğu konum itibariyle hem de sanayiye yaptığı katkıyla bizim için önem arz ediyor. O yüzden biz de ilk ziyaretlerimizden birini Bursa’ya gerçekleştirmiş olduk. İnşallah bugün kararlarımızı alıp hızlı bir şekilde sahada uygulamalarına geçeceğiz” dedi.

BAŞKANLARLA İSTİŞARE TOPLANTISI


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başkanlığında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve İl Başkan Vekili Mustafa Sayılgan ve ilçe belediye başkanlarıyla yapılan istişare toplantısında Bursa’nın sorunları ve geleceğe yönelik projeler masaya yatırıldı. Toplantıda kentsel dönüşüm, projeler ve kentin sıkıntıları tartışıldı.

(AA-İHA)

 
Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24