'Kitap Okuyan Kız' kütüphaneye konulacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Cumhuriyet Caddesi’nde sergilenen ‘Kitap Okuyan Kız’ heykelinin belediye ekiplerince tad

'Kitap Okuyan Kız' kütüphaneye konulacak

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve Cumhuriyet Caddesi’nde sergilenen ‘Kitap Okuyan Kız’ heykelinin belediye ekiplerince tadilat amacıyla kaldırılması, AK Parti karşıtlarının hedefi oldu. Akıl sınırlarını zorlayan notlarla Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Büyükşehir Belediyesi’ne karşı başlatılan algı operasyonuna Başkan Aktaş sert tepki gösterdi.


“Bursa’da art niyetli kişilerce, defalarca zarar verilen heykellerimizi, Büyükşehir Belediyesi olarak ısrarla korumaya gayret ediyoruz”, ifadelerini kullanan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: “Sosyal medyada yer alan tamamen asılsız ve yönlendirici paylaşımlara kimse itibar etmesin” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalarla Atatürk ve Cumhuriyet caddelerinde konumlandırılan heykellerin korunması konusunda vatandaşlara duyarlılık çağrısında bulundu. Başkan Aktaş, 2016-2017 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü sanatçıları tarafından yapılan heykellerin Bursa’nın değerine değer kattığını söyledi. Bursa’da vatandaşların heykellere yoğun ilgi gösterdiğini ve sık sık heykellerin yanlarında fotoğraf çektirenlerin olduğunu belirten Aktaş, özellikli eserlerin kente gelen turistlerin de ilgisini topladığını kaydetti.

“HEYKELLERE SALDIRI KABUL EDİLEMEZ”


Heykellerin gerekli bakım ve onarımlarının periyodik olarak yapıldığını ifade eden Başkan Aktaş, “Tarihi, doğası ve kültürel mirasıyla gözde olan Bursa, adeta bir açık hava müzesidir. Bu doğrultuda Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak kentin güzelliğini pekiştirmek ve hoş bir atmosfer kazandırmak adına kentin muhtelif yerlerinee konulan heykellerimiz, zaman zaman maalesef vandalizmin esiri oluyor. Bu eserler, sanat eseridir ve kentin değeridir. Hangi zihniyetle bu esere zarar verebiliyor insanlar, anlaşılması mümkün değil… Heykellere saldırı kabul edilemez” diye konuştu.

“ASILSIZ PAYLAŞIMLARA İTİBAR ETMEYİN”


Başkan Aktaş, sosyal medyada heykeller üzerinden yoğun eleştirilere maruz kaldıklarını da ifade ederek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Şube Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren sanat ekibimiz, kendi atölyesinde ürettikleri heykellerin bakım ve onarımını da düzenli olarak burada yapıyor. Dolayısıyla heykeller, onarım için yerlerinden sökülüp, tamir için taşınıyor ve yerleri geçici bir süreliğine boş kalıyor. Heykellere kasıtlı olarak verilen zararlar ve parçaların çalınması gibi durumlarda ise zarar gören parçalar orijinaline uygun şekilde yeniden yapılıyor. Bursa’da art niyetli kişilerce, defalarca zarar verilen heykellerimizi, Büyükşehir Belediyesi olarak ısrarla korumaya gayret ediyoruz. Sosyal medyada yer alan tamamen asılsız ve yönlendirici paylaşımlara kimse itibar etmesin” ifadesini kullandı.

‘KİTAP OKUYAN KIZ’, ŞEHİR KÜTÜPHANESİ ÖNÜNDE SERGİLENECEK


Başkan Aktaş, heykellerinin onarımının ardından yine yerlerine konduklarını söyleyerek, “Cumhuriyet Caddesi’ndeki Kemancı Kız heykeli ve Atatürk Caddesi’nde Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önündeki Yaşlı Çift heykelinde olduğu gibi onarımı biten tüm heykellerimizi yeniden yerlerine koyuyoruz. Kitap Okuyan Kız heykeli ise daha önce Cumhuriyet Caddesi’ndeydi. Heykel art niyetli kişilerin verdiği zararlar nedeniyle kaldırıldı ve bakıma alındı. Setbaşı’ndaki Şehir Kütüphanesi’nin tadilatı tamamlanınca, Kitap Okuyan Kız heykeli, Bursa Şehir Kütüphanesi önünde konumlandırılacak” şeklinde konuştu.

Balibey Han önündeki Kuş Besleyen Çocuk heykelinin de bakım için atölyeye taşındığını belirten Başkan Aktaş, “Hepimizin ortak yaşama alanlarında, anılarımızda mekanlarla bütünleşen heykeller, diğer kent mobilyalarından da farklı olarak, yaşayan sanat eserleridir. Bu yüzden kent estetiğine Bursa’mıza katkı sağlayan bu eserleri sahiplenmek ve korumak hepimizin görevi olmalıdır” dedi. Başkan Aktaş, heykeltraş Okan Sabuncular’ın eseri olan Şemsiyeli Kız heykelinin de gerekli olduğunda bakımının yapılıp yeniden Cumhuriyet Caddesi Zafer Plaza Meydanı’ndaki yerinde sergilendiğini sözlerine ekledi. (Bülten)

SOSYAL MEDYADAN ALGI OPERASYONU


Kent estetiğine büyük önem veren şehrin çeşitli yerlerini görsel enstrümanlarla daha dikkat çekici hale gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Caddesi’nde sergilenen ‘kitap okuyan kız’ heykelini tadilat amacıyla yerinden kaldırması sosyal medya da büyük olay oldu. Nedenini bilmeden, araştırma yapmadan ve mantıksal bir açıklamaya dayanmadan ileri sürüler iddialar Büyükşehir Belediyesi ve Alinur Aktaşı hedef aldı. Akıl sınırlarını zorlayan notlarla sosyal medyadan; yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ‘kitap okuyan kız’ heykeli AK Parti karşıtlarının hedefi oldu. Kimi gönderilerde heykelin ateizme özendirdiği gerekçesiyle kaldırıldığı ifadelerine yer verilirken kendini bilmez bazı kişiler de ‘kızların gözü açılmasın, eğitilmesin’ gerekçesini öne sunarak asılsız paylaşımlarda bulundu. Konu ile ilgili sosyal medya üzerinden çok sayıda paylaşımda bulunulurken, Başkan Alinur Aktaş sosyal medyadaki tepkilere sert tepki gösterdi.Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24