Köy enstitüleri 73 yaşında

 Köy Enstitüleri'nin 73’ncü kuruluş yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Köy enstitüleri 73 yaşında
 Köy Enstitüleri'nin 73’ncü kuruluş yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 


Nilüfer Kent Konseyi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüler Derneği Bursa Şubesi Köy Enstitüleri’nin 73’ncü kuruluş yıl dönümü sebebiyle tören düzenledi. Törene, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, CHP Bursa Milletvekili Kemal Ekinci, CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin ve çok sayıda Yeni Kuşak Köy Enstitüsü Dernek üyesi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasını ardından etkinlik, Uludağ Üniversitesi Çok Sesli Korosu’nun konseri ile devam etti. Dernek Başkanı Mesut Ergezer’in açılış konuşmasının ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, söz alarak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.
Köy Enstitüleri’nin Türkiye için önemine değinen Başkan Mustafa Bozbey, ”Bu kurumlar 73 yılda neden önemini yitirmedi? Köy Enstitüleri'nin yetiştirdiği öğretmen niteliği hala aşılamadı. Köy Enstitüleri, Türk insanının eğitim yoluyla kulluktan yurttaşlığa geçiş arayışlarının önemli bir kilometre taşıydı. Köy Enstitüleri Türkiye Cumhuriyeti’nin ayağa kalkışının en büyük sebeplerinden biriydi. Eğer sürdürülebilseydi hiç şüphesiz Türkiye şu an bulunduğu yerden çok daha ileride olacaktı” diye konuştu.
CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar da, Köy Enstitüleri’nin önemine dikkati çekerek, “Köy Enstitüleri’nin hedefi Cumhuriyet döneminde uluslaşmayı sağlamaktı. Türk Milleti kavramının uluslaşması için Anadolu insanın, gencinin daha bilinçli aydın olarak yetişmesi için kurulmuşlardı. Karşı devrimi yürüten insanlar bu yapılanmayı istemediler ve bu yapıyı kapattılar. O düşünceler bugünde Türk milleti kavramını bitirmek istiyorlar. Türk milletinin ortak çatısı olan bu kavramı bitiremeyecekler. Bu anlayış gelecek seçimlerde dersini alacak. Bizler Türk Milleti kavramına her zaman sahip çıkacağız” diye kaydetti.
Etkinliğin sonunda Başkan Mustafa Bozbey, Baydar’a Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Bursa Şubesi adına plaket verdi.
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24