'Küçük Venedik'te tarih gün yüzüne çıkıyor

Nilüfer Belediyesi tarafından, 2300 yıllık geçmişe sahip ve "Küçük Venedik" olarak nitelendirilen Gölyazı Mahallesi'nde arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı. ( Nilüfer Belediyesi - Anadolu Ajansı )

'Küçük Venedik'te tarih gün yüzüne çıkıyor

Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey "İlk olarak antik kente ismini veren Apollon Tapınağı'nın bulunduğu Kız Ada üzerinde çalışmalara başlandı"dedi.

 

 

Nilüfer Belediyesi tarafından, 2300 yıllık geçmişe sahip ve "Küçük Venedik" olarak nitelendirilen Gölyazı Mahallesi'nde arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yaptığı yazılı açıklamada, arkeolojik çalışmalar tamamlandığında Gölyazı'nın tarihi geçmişinin gün yüzüne çıkacağını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile imzalanan ortak hizmet protokolü çerçevesinde, Gölyazı'daki arkeolojik kazı hazırlıklarını tamamladıklarını aktaran Bozbey, şunları kaydetti:

"İlk olarak antik kente ismini veren Apollon Tapınağı'nın bulunduğu Kız Ada üzerinde çalışmalara başlandı. Günümüze kadar yoğun bitki örtüsü altında kalan ada, Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personelince otlardan temizleniyor. Ot temizliğinden sonra çevre düzenlemesi yapılarak Kız Ada'nın kültür turizmine kazandırılması hedefleniyor."

"Turizme önemli bir ortam oluşturacağız"

Gölyazı "Apollonia ad Rhyndakos" antik kentinin girişinde yer alan Nekropol alanında da kurtarma kazısı çalışmaları başlattıklarını bildiren Bozbey, şu bilgileri aktardı:

"2300 yıllık tarihi geçmişi, Gölyazı'da yeniden gün yüzüne çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Kız Ada'daki Apollonia Tapınağı yıllarca bakımsızlıktan yok olmaya yüz tutmuş. Biz, Bursa Valiliği izniyle önce bölgede temizlik çalışması başlattık. Tapınağın izlerine ulaşırsak detaylı şekilde projelendirerek, geleceğe sunacağız. Çalışmalarda, Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve çeşitli kurumlardan destek alıyoruz. Gölyazı'da tarihi ortaya çıkartırsak Bursa'da turizme önemli bir ortam oluşturacağız. Çalışmaların tüm finansını biz karşılıyoruz. Kız Ada'da yapılacak çalışmalar tamamlandıktan sonra tekne turları artacak. Yeni açılacak konaklama üniteleriyle burası daha cazip olacak. Burada 3 bin kişilik anfi tiyatro kazı işlemleri de başladı. Burada yapılan her hizmette ve projede, önce tarihi düşüneceğiz."

Bozbey, Gölyazı'daki arkeolojik çalışmaların yanında sosyal aktiviteleri artıracak projeleri de hayata geçireceklerini ifade ederek, "Gölkuşu sürprizimiz var ve yakında göle konacak. Halkımız bu hizmetle de yakında tanışacak." değerlendirmesinde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24