'Kültür'lü öğrencilerin Nobel heyecanı

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencileri yıl Fizik ve Kimya alanlarında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Barry Barish ve Pro

'Kültür'lü öğrencilerin Nobel heyecanı
Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencileri yıl Fizik ve Kimya alanlarında Nobel Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Barry Barish ve Prof. Dr. Joachim Frank’la Stockholm’de röportaj yaptı. Öğrenciler, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin Stockholm’de düzenlediği Nobel Ödül Törenine misafir oldu.

Sercan GÜLER

Dünya gündeminde damgasını vuran bilimsel buluşların ve etkinliklerin farkındalığını kazandırmak, öğrencilerin sporun , kültürel faaliyetlerin içinde yer almalarını teşvik etmek amacıyla “Nobel Ödüllerinin İnsanlık İçin Önemi ve Nobel Farkındalığı” etkinliği düzenledi. Etkinlik kapsamında Stockholm’de üç gün geçiren öğrenciler aynı zamanda Nobel Müzesini, Nobel Konser Salonunu ve  Stockholm Büyükelçiliği’ni de ziyaret etti.

“NOBEL ALACAK KADAR İLERLEMELERİNİ İSTERİM”

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Hakkı Emre Yunt, “Öğrencilerimiz arasından, böyle başarılı bilim insanları çıkmasını isterim. Gençlerin her zaman araştırma yapması, inovatif ve teknolojik düşünmesi, insanlığa hizmet edecek girişimlerde bulmaları, sosyal bilimlerde olduğu kadar fen bilimlerinde, sanatta ve kültürel alanlarda da kendilerini geliştirmelerini ve günün birinde Nobel ödülü alacak kadar ilerlemelerini dilerim” dedi.

ÖĞRENCİLERMİZE ÇOK ŞEY KATTI

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu ise öğrencilerle paylaştığı Stockholm deneyimi hakkında şunları söyledi: “İstanbul Kültür Eğitim Kurumları ulusal, evrensel ve çağdaş değerler doğrultusunda ve uluslararası ölçütlerde eğitim-öğretim yapan bir eğitim tesisidir. Okullarımızda öğrencilerimizi, Atatürk’ün deyişi ile ‘aklın ve bilimin yol göstericiliğinde’ yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden Kültür’lü öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesine ve yönlendirilmesine özel bir önem veriyoruz. Dolayısıyla Nobel ziyaretimiz de bunun çıktılarından biridir. Bu deneyimin, öğrencilerimize çok şey kattığına inanıyorum.”
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24