Maaşları ödemeyen patron gece iş yerini boşaltıp kaçtı!

Orhangazi’de filmlere taş çıkaracak bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Sadece 3 ay önce faaliyete başlayan tekstil atölyesinin sahiple

Maaşları ödemeyen patron gece iş yerini boşaltıp kaçtı!

Orhangazi’de filmlere taş çıkaracak bir dolandırıcılık olayı yaşandı. Sadece 3 ay önce faaliyete başlayan tekstil atölyesinin sahipleri, bir gece sessiz sedasız atölyeyi boşaltıp kayıplara karıştı. Sabah işe gelen çalışanlar kapıları kilitli atölyenin boş olduğunu görürken, iddiaya göre atölye sahibi iki aylık maaşları da ödemeden kayboldu.


Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık olayı, Orhangazi’de meydana geldi. İlçede faaliyet gösteren tekstil atölyesi, bir gecede boşaltılınca çalışanları ortada kaldı. 40 kişinin çalıştığı atölyede, çalışanlarının çoğunun da sigortasız olduğu ileri sürüldü.


ATÖLYEDE 40 KİŞİ ÇALIŞIYOR


Muradiye Mahallesi'nde yaklaşık 3 ay önce kurulduğu ve bebek kıyafetleri ürettiği belirtilen atölyenin 40 çalışanı, hafta sonunda işe geldiklerinde iş yerlerinin kapısının kilitli olduğunu gördü. Şaşkınlıkla ne yapacaklarını şaşıran çalışanlar civar esnaf ve vatandaşlardan makinelerin bir kamyona doldurularak götürüldüğünü öğrenince büyük şok yaşadı.


“İKİ AYDIR MAAŞ ALMIYORUZ”


İki aydır maaşlarını alamadığı iddia eden çalışanlar, soluğu Orhangazi Emniyet Müdürlüğü ve Orhangazi Cumhuriyet Savcılığı’nda aldı. Atölye sahiplerinden şikayetçi olan çalışanlar, günlerce haftalarca oyalandıklarını ve sonunda mağdur olduklarını ifade ettiler.


“ŞİKAYET EDECEĞİM DEMİŞTİM”


Mağdur edilen çalışanlardan Melike Ak, 1,5 ay önce işe girdiğinden bu yana sigortasının yapılmadığını ileri sürerek, "Bugün yapacağız, yarın yapacağız diye oyaladılar. Şikayet edeceğimi söylemiştim. Bu sabah işe geldiğimde ise kaçtıklarını öğrendim. İş yeri sahibi olarak bildiğim kişilere telefon ve sosyal paylaşım sitesi üzerinden ulaşmaya çalıştım ama hiçbir çağrıma cevap vermediler. Sonra da engellediler beni" dedi.


“İKİ AYDIR TEK KURUŞ ALMADIK”


Tekstil atölyesinde 2 aydır çalıştığını aktaran Rabia Şahin ise, "Emeğimiz heba edildi. 2 aydır tek bir kuruş almadık. Bir de hakaret eder gibi yanlarına çağırıp biz size 100-200 lira verelim, dediler. Sanki burada cep harçlığı için çalışıyormuşuz gibi. Hiç kimseye doğru düzgün maaş yok, sigortamız yok. Arkadaşlarımızı akşamları, hafta sonları çalıştırdılar. Mesai paraları da verilmedi. Yemek vermediler doğru düzgün, sürekli mağdur ettiler. 1 gün bile sigortamız yok. Bizi susturabilmek için sadece 7 kişinin girişleri yapıldı" ifadelerini kullandı.


“MAAŞ ALACAKTIK”


Emniyete giderek şikayetçi olduklarını vurgulayan Şahin, "Pazartesi günü hepimiz toplandık. Savcılığa da karakola da gittik, ifadelerimizi verdik, şikayet dilekçemizi verdik. Sonucunu bekliyoruz." dedi. Necla Aslan da pazartesi günü maaş günü olduğunu ancak ödeme yapılmadan iş yerinin boşaltıldığını belirterek, "Savcılığa gidip şikayette bulunduk. Çok mağdur olduk." ifadesini kullandı.


ESNAFI DA MAĞDUR ETTİ


Daha önce çocuk oyun salonu olarak kullanılan bir dükkânda faaliyet gösteren tekstil atölyesinin sadece çalışanları değil çevre esnafı da mağdur ettiği ortaya çıktı. Atölyenin hemen karşısında dükkânı olan Ahmet Demir, “Kurulduktan birkaç ay sonra bana gelip, dükkânlarının yetersiz olduğunu ve yemekhane için benim dükkânımı kiralamak istediklerini söylediler. İşleri güzel görünüyordu. Kiraya verdim, işe başladılar. Bir süre sonra başka bir tuttuk oraya taşınacağız dediler. Hürriyet Mahallesi'nde bir yer tutmuşlar, ama orasını da dolandırmak için tutmuşlar. Malları taşırken oraya taşınıyor zannettiğimiz için fark etmedik. Akşamüstü oraya gidince hadise ortaya çıktı. O adamın da makinelerini, vinçlerini götürmüşler. Bize kiralarını taktı, atölyenin kirasını ödememişler. Elektrikler, sular ödenmemiş. 35-40 işçinin maaşları, mesaileri, eşyaları taşıdıkları araçların kira parasını ödemeden kaçtılar” dedi. Demir, herkesin mağdur olduğunu ve şikâyetçi olacağını söyledi.
(İHA-AA)
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24