Marmarabirlik devler liginde 36 basamak yükseldi

MARMARABİRLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI HİDAMET ASA, MARMARABİRLİK’İN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ KURULUŞLARINDAN OLUŞAN ISO 500 LİSTESİNDE YER ALMASININ GURUR VERİCİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ. (İHA/BURSA-İHA)

Marmarabirlik devler liginde 36 basamak yükseldi
Marmarabirlik, sanayi devlerinin başı çektiği ISO 500 listesinde, karlılık sıralamasında 150, öz kaynak sıralamasında 182’nci oldu. Üretimden satışlarda ise bir önceki yıla göre yüzde 20’lik büyüme gösteren Marmarabirlik, 36 basamak birden yükselerek 382’nci sırada yer aldı.

 

 

 

 
Dünyanın en büyük sofralık siyah zeytin üreticisi Marmarabirlik, zeytin ve zeytinyağı sektöründeki ihracat şampiyonluğunu, İSO 500 listesindeki yükselişi ile taçlandırdı. Son 6 yıldır ürün alım ve satış rakamlarıyla öz kaynak, ciro ve karlılık açısından yukarı doğru çıkış yakalayan Marmarabirlik, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının sonuçlarına göre, 2015 yılında da sanayinin devleri arasındaki yükselişini sürdürdü. Marmarabirlik, Ford Otosan ve Tüpraş gibi devlerin yarıştığı listede, karlılıkta 50 milyon lira ile 150, öz kaynakta 265 milyon lira ile 182’nci sırada yer alırken, üretimden satışlarda ise 304 milyon lira ile bir önceki yıla göre 36 basamak birden yükselerek 382’nci sıraya yerleşti.
GIDA FİRMALARINI GERİDE BIRAKTI
Marmarabirlik, aynı zamanda 2015 yılında öz kaynak ve satış karlılığı ile ISO 500 listesindeki gıda firmaları ortalamasını da geride bıraktı. ISO 500 listesindeki gıda firmalarının ortalama satış karlılığı oranı yüzde 5,8 olurken, Marmarabirlik’in satış karlılığı yüzde 15,9 olarak gerçekleşti. Gıda firmalarının ortalama öz kaynak karlılığı yüzde 16,9, Marmarabirlik’in öz kaynak karlılığı da yüzde 18,9 oldu. Marmarabirlik, İSO 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında ihracatta ise 302’nci sırada yer aldı.
"BİRLİK OLDUK, BAŞARDIK"
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, Marmarabirlik’in Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından oluşan ISO 500 listesinde yer almasının gurur verici olduğunu belirterek, “32 bin ortağın güç birliğiyle her yıl daha fazla büyüyen Marmarabirlik’in elde ettiği bu başarı, ortaklarımız ve kooperatiflerimiz için gurur kaynağıdır. Marmarabirlik, bir üretici kuruluşunun birlik olunduğunda neler yapılabileceğini en güzel şekilde göstermiştir. Gücünü 8 kooperatifi ve 32 bin ortağının birlik beraberliğinden alan Marmarabirlik, kazandığı bu başarılarla ortaklarının yanında olmaya devam edecektir” diye konuştu.

 

 

 

 

 

İHA
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24