MAZLUMDER: Başörtüsüne Sınırsız, Ama'sız Özgürlük!

MAZLUMDER Bursa Şubesi Başkanı Şakir Çalışkan, okullarda baş örtüsü adı altında yapılan iyileştirmenin birer nimet olarak sunulmasını k

MAZLUMDER: Başörtüsüne Sınırsız, Ama'sız Özgürlük!
MAZLUMDER Bursa Şubesi Başkanı Şakir Çalışkan, okullarda baş örtüsü adı altında yapılan iyileştirmenin birer nimet olarak sunulmasını kınadıklarını belirterek, "Bütün meselelerin anası olarak gördüğümüz Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kayıtsız şartsız kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi. 

MAZLUMDER Bursa şubesi üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde, öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğe tepki için toplandı. Yönetmeliğin birtakım iyileştirmelerin yanında, ilkel baş örtüsü yasağını halen diri tutma gayretinin somut bir örneği olduğunu söyleyen MAZLUMDER Şube Başkanı Şakir Çalışkan, "Bahse konu yönetmeliği bir taraftan 'okul öncesi, ilkokul ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafet serbesttir' hükmünü içermesine rağmen, diğer taraftan 'öğrenciler okul içinde başı açık olarak bulunur' hükmünü de taşıyor. Bu yönetmelik hukuksuz bir yasağı halen diri tutmaktadır. Haksız ve hukuksuz yasağın devam etmesinin önünü açmaktan başka işe yaramayacak olan bu yasakçı yönetmelik, imam hatip okulları ve diğer okullar ya da Kur'an dersleri ve diğer dersler ayrımı yaparak düalist bir bakış ve Türkiye'ye özgü seküler bir mantığı ele vermektedir" diye konuştu.
Ülke Müslümanlarının taleplerini karşılamaktan uzak olan bu yönetmeliğin bir akıl tutulmasının ürünü olduğunu iddia eden Başkan Çalışkan, baş örtüsüne sınırsız amasız özgürlük istediklerini belirterek sözlerini şöyle devam etti:
"Verilen zorunlu eğitime baş örtüsü ile katılmak isteyen çocukların, öğretmen ve idare baskısına maruz kaldığı, tecrit edildiği, yıldırma amaçlı olarak başka okullara sevk edildiği, arkadaşlarının önünde küçük düşürüldüğü ve arkadaşları tarafından baskı altına alındığı dövüldüğü, dövdürüldüğü, ailelerinden alınacaklarına dair tehditlere maruz bırakıldığı bir sistemde fiilen bir zaten uygulanan ufak tefek iyileştirmelerin birer nimet bahsi olarak sunulmasını kınıyoruz. Devletin çocuklarımızı eğitmek gibi bir görevinin olmadığını, devletin vereceği eğitimin ise ideolojik ve sübjektif olacağını vurgularken, eğitimle ilgili bütün meselelerin anası olarak gördüğümüz Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kayıtsız şartsız kaldırılmasını talep ediyoruz".

Polisin geniş güvenlik tedbiri aldığı açıklamayı alkışlarla destekleyen dernek üyeleri, "Baş örtüsüne sınırsız, 'ama'sız hürriyet" istediklerini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8