Metal işçisinin cenazesi kaldırıldı

►►Canan GÜLEÇ Binlerce metal işçisi, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) grup

Metal işçisinin cenazesi kaldırıldı
►►Canan GÜLEÇ

Binlerce metal işçisi, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) grup toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlığı dün meydanlara inerek protesto etti. İşçiler üzerinde, “Mefta çok çalıştı, açlıktan öldü” yazılı bir de tabut taşıdılar.

Metal sektörü işçileri, toplu sözleşmedeki anlaşmazlığı dün meydanlara inerek protesto etti. Bursa’da UEDAŞ önünde ve Fomara Meydanın'nda toplanan sendika üyeleri, ellerindeki pankartlarla eski Bursa Atatürk Stadyumu'nun olduğu meydana yürüdü.Bursa’daki yürüyüşe çoğunluğu Tofaş ve Renault’da çalışan işçiler katıldı. Ayrıca İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bilecik ve Manisa’da da metal sektörü meydanlardaydı. Toplu sözleşme kapsamında Bursa’da 52 bin ve ülke genelinde 130 bin işçi bulunuyor.

Türk Metal Tofaş Şube Başkanı Şakir Çan,toplu sözleşmedeki uyuşmazlıkla ilgili şunları söyledi: “Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) 2017-2019 dönemi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Yüzde 38.2'lik artış isteyen Türk Metal Sendikası'nın teklifine karşı MESS'in yüzde 6.4'lük zam verdi.”

“BIÇAK KEMİĞE DAYANDI”

Türk Metal Tofaş Şube Başkanı Şakir Çan, MESS’e şöyle seslendi: “Arabulucu devresi bitti. Şu andan sonra bıçak kemiğe dayandı. Biz sesimizi devamlı duyurmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız eylemlerle çığlımızı ortaya koymak istiyoruz. Burada kazandırırken, emekçinin de kazanmasını istiyoruz. Burada herkesin kazanıp, iş barışının oluşmasını istiyoruz. Haklı taleplerimizi, masaya oturarak, karşılıklı barış ve huzur içerisinde çözmek istiyoruz. Onları masaya davet ediyoruz. Kıdem, çekme ve seyyanen zam talep ediyoruz. 38.28 oranında zam talep ediyoruz.”

TABUTLU PROTESTO

Türk Metal Sendikası üyeleri MESS grup toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlığa tepki göstererek, slogan attı. Yağmura rağmen yürüyüşe devam eden işçiler, bir de temsili tabut taşıyarak seslerini duyurmaya çalıştı. Tabutun üzerinde ise, yoğun ve yorucu mesai saatlerine karşılık düşük ücret almak zorunda kaldıklarını anlatan “Mefta çok çalıştı, açlıktan öldü” yazılı bir pankart bulunuyordu.

“SADAKA DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

Bursa’da UEDAŞ önünde ve Fomara Meydanın'nda toplanan sendika üyeleri, ellerindeki pankartlarla eski Bursa Atatürk Stadyumu'nun olduğu meydana yürüdü. Burada işçilere seslenen Türk Metal Tofaş Şube Başkanı Şakir Çan’ın konuşması eylemciler tarafından sık sık sloganlarla kesildi. Çan, şunları söyledi: “Metal işçisi üretti, kazandırdı, kazanamadan mefta oldu. Bugün bu meftayı, bu onurlu çalışkan metal işçisini toprağa veriyoruz. O kazadan, hastalıktan değil, açlıktan öldü. MESS tarafından açlığa mahkum edildi, daha fazla dayanamadı ve öldü. Çalışkan, vatansever, dürüst metal işçisinin naaşı önünde saygıya davet ediyorum.”

“PATRON REKOR KIRDI, İŞÇİ AÇ KALDI”

İhracat rekorlarını da konuşmasında gündeme alan Çan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birileri kazandı, ihracat rekorları kırdı. O sadece hakkını istedi. Yazın soba borusu, kışın plaj havlusu sudan ucuz dediler. Gıdayı, eğitimi, ev kirasını, sağlığı boşver dediler. Bizim verdiğimizle idare et dediler ve sonunda beklenen oldu. Metal emekçisi açlıktan öldü. Tek dileğimiz halen hayatta olanlar, direnenler, hayatta olanların yaşam onur mücadelesi verenlerin açlıktan ölmelerine izin verecek miyiz? Zafer direnen emekçinin olacak, sadaka değil, hakkımızı istiyoruz.”

 
Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24