Mobese sadece ceza yazmıyor

 Bursa’da 3 milyon kişinin güvenliği mobesenin 336 kamerasıyla kontrol altında. 2 yıl önce devreye giren sistem sayesinde mobese sadece caza y

Mobese sadece ceza yazmıyor
 Bursa’da 3 milyon kişinin güvenliği mobesenin 336 kamerasıyla kontrol altında. 2 yıl önce devreye giren sistem sayesinde mobese sadece caza yazmıyor, vatandaşların özel hayatlarının güvenliğini de en üst seviyede tutuyor. 


Bursa’da mobese hizmet binası’nın açılmasıyla birlikte suç oranlarında önemli ölçüde azalma meydana geldi. Sık sık kaza görüntüleri yada hız sınırı ihlali yapan sürücülere yazılan cezalarla gündeme gelen mobese kameralarının en önemli özelliklerinden birisi de özel hayatın gizliliğine dikkat etmesi. “Perdeleme” yöntemi denilen sistem sayesinde kameralar, evlerin balkonlarını ve pencerelerine siyah bir bant çekiyor ve evin içindeki şahısların hareketleri hiçbir şekilde görünmüyor. Bu sayede bilgisayar başında oturan ve şehrin en işlek caddelerini kameralarla denetleyen yetkili, evlerin hiçbir şekilde içini göremiyor. Böylelikle evlerde bulunan vatandaşların özel hayatları da hem kameralar hem de polis memurları tarafından güvenlik altına alınmış oluyor.
Kameraların kurulmasıyla birlikte şehrin kalabalık yerlerinde şüpheli şahısların da hareketleri an be an takip ediliyor. “155 Polis İmdat” telefonuna yapılan ihbarlar, mobese kameralarının görüş açısındaysa yetkili, ilk önce ihbar edilen şahsın eşkalini alıyor. Şüpheli şahsın ne giydiği, hangi renk kazak ve pantolon giydiğinin bilgisini alan yetkililer, şahsı kameradan tespit etmeye başlıyor. İhbarın doğruluğunu onaylayan yetkililer, söz konusu yere resmi polis ekipleri göndererek ihbar edilen şahsın kimlik bilgilerini kontrol ediyor.
Türkiye'de suçla ilgili mücadelede önemli veriler kaydeden kameralar, zanlıların da suçüstü yakalanmasında önemli rol oynuyor. Bursa'da 336 kamera ile 130 noktada şehrin muhtelif yerlerinde suçla ve şehrin güvenliği ile ilgili çalışmalar yapan Bursa emniyet Müdürlüğü yetkilileri, halkın yoğun olarak bulunduğu pazar yerleri, çarşı ve en fazla suçun işlendiği yerleri 24 saat kameralarla gözetliyor.
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2013, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24