Mudanya CHP'de Türkyılmaz isyanı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile parti tabanı arasındaki kavga büyüyor. Türkyılmaz’ın partiden uzaklaştırdığı eski il

Mudanya CHP'de Türkyılmaz isyanı

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile parti tabanı arasındaki kavga büyüyor. Türkyılmaz’ın partiden uzaklaştırdığı eski ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu Mudanya İnisiyatif Grubu, çok sert bir açıklama yayınlayarak Türkyılmaz’a rest çekti.


Alpaslan YILDIZ

Mudanya İnisiyatif Grubu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı toplantının ardından kaleme alınan basın duyurusunda, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz için zehir zemberek açıklamalar yer aldı.  Açıklamada halen CHP’den Mudanya Belediye Başkanı olarak görev yapan Hayri Türkyılmaz’ın görevi süresince, siyasi oluşumlarla, meslek kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleri ve partililerle olan ilişkilerinin hep olumsuz gittiğini ve bu durumun devam ettiği bildirilirken, Türkyılmaz’ın süreçte yaptıkları madde madde anlatıldı.

ESNAF ODASINI MÜHÜRLEDİ


Mudanya İnisiyatif Grubu adına yapılan açıklamada Türkyılmaz’ın tepki çeken uygulamaları söyle sıralandı:

”1-Başkan seçildiğinde ilk iş olarak parti üyesi Esnaf Odaları Başkanının ofisini, kendisine oy vermediği savıyla mühürlemiştir.

2-Partimize mensup belediye meclis üyelerinden beş kişiye kumpas kurarak istifa etmelerine neden olmuştur. CHP meclis üyelerinin tamamından alınan dilekçelerden yalnızca beş üyenin dilekçesi, lüks makam aracı alınmasına karşı çıktıkları için, işleme konulmuştur.

Bu üyelerden dördü mahkeme kararıyla görevlerine dönmüş, haklarında disiplin soruşturması açıldığından çok sevdikleri partilerinden istifa etmek zorunda kalmışlardır. Birisi de bu kumpas karşısında kahrederek, meclis ve parti üyeliğinden istifa etmiştir. Böylece mecliste CHP üye sayısı azalmıştır.

“FAHİŞ ZAMLAR YAPTI”


3-Arnavutköy balıkçı barınağındaki tekne bağlama ücretlerine, %260 zam yapmış ,mahkemelik olmuş , davayı kaybetmiş ancak zamları geri almamıştır. Böylece, orta gelirli vatandaşların denize ulaşması neredeyse imkansız hale gelmiştir.

4-Sivil toplum kuruluşlarına müdahale ederek(Engelliler Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği vb.) mağdur edilmiş ve küstürülmüştür.

5-Atatürkçü Düşünce Derneğine, geçmiş dönemlerde benzer bir işlem yapılmamış olmasına rağmen, kira nedeniyle icra tebligatı gönderilmiştir.

6-Kendisinin seçilmesine önemli oranda katkıda bulunan ilçe yönetiminin, etik olmayan davranışlar ile düşürülmesini sağlamıştır. Sonrasında atanan kayyum yönetiminin öneri ve tekliflerini de önemsememiş, belediye gücünü kullanarak, kendisine bağlı bir ilçe yönetimi oluşturmuştur.


“KENT KONSEYİNE ÖDENEK VERMEDİ”


7-CHP eski ilçe başkanlığı ve il genel meclis üyeliği de yapmış olan Mudanya Kent Konseyi başkanına, yaşlı olduğundan bahisle tavır koyarak, yasa gereği atama yapması gereken personeli göndermemiş, ödenek de ayırmamıştır. Ayrıca konsey binasının tahliye edilmesini talep etmiştir. Bu eylemleri nedeniyle açılan idari davaları belediye kaybetmiştir.

8-Kendisini saygı sınırları içinde eleştirmiş olan partililerin, parti bayramlaşmalarında ellerini sıkmayıp havada bırakmıştır.

9-İşten çıkardığı 80 çalışan için, işten çıkarma sebebi sorulduğunda, tamamını uyuşturucu kullanmakla suçlamış ve iftira atmıştır.

10-Kendisini mahalle sorunları nedeniyle, heyet halinde ziyaret eden bir mahalle meclis yönetimine ” “Sizin taleplerinizi yaparsam hiçbir iş yapamam” diyerek yönetim ve davranış zihniyetini ortaya koymuştur.

11-Söz verdiği halde Mudanyaspor Derneği’ne barınma yeri tahsis etmemiş, takıma sahip çıkmamıştır.

“FESTİVAL VE ŞENLİKLE ZAMAN GEÇİRDİ”


12-Mudanya Belediye Başkanı, 4,5 yıllık sürede kentin geleceğini oluşturmak yerine, festival ve şenliklerle zamanı heba etmiş, belediye işleri yapacağına partinin yönetim ve işlerine müdahale etmiştir.

13-Bir kısmını buraya sığdırabildiğimiz, bu tür davranışlarından vazgeçmesi konusunda yapılan telkinlere ve barış taleplerine daima karşı çıkmış, akil partililerin uyarılarına kulak vermemiştir.

14- Bu koşullar nedeniyle, belediye başkan adayı açıklanıncaya kadar, belediye meclis üyeliği aday adaylığına başvurmama konusunda, aramızda fikir birliği oluşmuştur.

Bizler ,CHP sine gönül vermiş kişiler olarak amacımız, enerjimizi, mücadelemizi bir birimize karşı değil,2019 yerel seçimlerinde “Mudanya’da nasıl başarılı olabiliriz?” düşüncesinde olan parti üyeleriyiz.”

“GERÇEK CHP’Lİ BAŞKAN İSTİYORUZ”


Açıklamada ortak akıl ve anlayış ile sakin kafayla düşünerek, konuşarak, anlaşarak mücadele yerine hırsla, kavgayla, kinle mücadelenin, ilçeye hiçbir şey kazandırmadığına işaret edilirken,

“İlçemize; seçmenin tamamını kucaklayacak özellikleri olan, birleştirici, insani değerleri önemseyen, gerçek demokrat üye sayısını artırabilecek, vicdanlı ,çağdaş ve halka hizmeti özümsemiş, partisini seven, ilçesinin yarınını düşünen, gerçek CHP’li bir başkan adayı gerektiği gerçeği ile karşı karşıyayız.  Üzülerek ifade ediyoruz ki, mevcut belediye başkanında, bu özelliklerin hiç birisi bulunmamaktadır. Aynı kişi ile yola devam etme kararı olduğu takdirde, ilçemizde yerel seçimin kaybedileceği endişemizi ve tehlikesini partililerimiz ve parti yöneticilerine iletmeyi ,CHP’li üyeler olarak görev bildik. Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, mevcut belediye başkanına bundan sonra kefil olmayacağımızı ifade ediyoruz” denildi.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24