Mudanya'yı yoldaşlar böyle soydu

      ►Alpaslan YILDIZ CHP’li belediyeler ve milletvekilleriyle ilgili skandalların ard

Mudanya'yı yoldaşlar böyle soydu
      ►Alpaslan YILDIZ

CHP’li belediyeler ve milletvekilleriyle ilgili skandalların ardı arkası kesilmiyor. Son günlerde yolsuzluk ve rüşvetten üst üste görevden alınan belediye başkanları nedeniyle yaşanan skandallara bir yenisi de Mudanya’da eklendi. Bursa Milletvekili Avukat Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun yasak olmasına rağmen milletvekili seçildikten sonra da Mudanya Belediyesi’nin avukatlığını yaptığı ve astronomik ücretler aldığı ortaya çıktı.

 

Bursa’da milletvekili adayı olduğu günlerden itibaren her adımıyla olay ve skandalların baş aktörü olan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, hizmetleriyle olmasa da eylemleriyle kamuoyu gündeminde kendine yer bulmaya devam ediyor. Solcu sosyalist olmasına rağmen çocuğunu ABD vatandaşı olsun diye Virginia’da dünyaya getiren Kayışoğlu, gelen tepkiler üzerine “Çocuğumun geleceğini düşünmek zorundayım” diyerek asıl derdinin vatan millet ve solculuk değil, ikbal olduğunu ortaya koymuştu.

NEREDE EYLEM ORADA NURHAYAT

Milletvekili seçildikten sonra da nerede eylem varsa orada olan, meclisteki kavgalarda başrol oynayan Kayışoğlu, Bursa’da da sık sık provokatif eylemlerle kamuoyunun gündemine geldi. Ancak ortaya çıkan son skandal, hem CHP hem de Kayışoğlu’nun zihniyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

KİM TAKAR YASAYI, YASAĞI

CHP Bursa Milletvekili NurhayatAltaca Kayışoğlu’nun yasak olmasına rağmen milletvekili seçildikten sonra 2014 ve 2015 yıllarında Mudanya Belediyesi’nin avukatlığını yaptığı ve yüklü bir ücret aldığı ortaya çıktı. Kayışoğlu’nun iki ortağı ile birlikte Mudanya Belediyesi’nden aldığı astronomik ücretler duyanları şaşkına çeviriyor. NurhayatAltacaKaylışoğlu milletvekili seçildiği 2014 yılı ile 2015 yılında CHP’li Mudanya Belediyesi’nin avukatlığını yapmaya devam ettiği belediyenin ödeme makbuzları ile ortaya çıktı.

BİR YILDA 400 BİN LİRA

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a yakınlığı ile bilinen ve milletvekili olma sürecinde Türkyılmaz’ın büyük destek verdiği Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile iki ortağı sadece 2015 yılında belediyeye 390 bin lira avukatlık ücreti fatura etti. Büşra Gönülveren 56 bin, Serap Akkul 125 bin 500 ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu 168 bin liralık faturalarını solcu CHP’li Mudanya Belediyesi’ne tıkır tıkır ödetti.

AVUKAT İSTİHDAM ETSE 60-70 BİNE BİTER

Mudanya Belediyesi, NurhayatAltaca Kayışoğlu ve ortaklarına parça başı olarak verdiği avukatlık işlerinde kamu büyük zarara uğradı. Türkyılmaz, bir avukatla maaş karşılığı anlaşıp bu işlerini yaptırsa belki 60-70 bin liraya mal olacak hizmet Kayışoğlu ekibi tarafından 6 misline fatura edildi. Kazanılan mahkemelerden elde edilen gelirlerin avukatlara mı belediyeye mi kaldığı ise şimdilik bilinmiyor.

SOL YUMRUK HAVAYA AMA…

Sol yumruğunu havaya kaldırıp gezen ve adalet yürüyüşlerinde başrolde olan her sözünde haktan adaletten kanundan bahseden Nurhayat Altaca Kayışoğlu, iş kendisine gelince hakkı da adaleti de kanunu da bir anda unutuyor. Kanunun net bir şekilde yasaklamasına rağmen Mudanya Belediyesi’yle avukatlık ilişkisini 2014 ve 2015’te sürdüren Nurhayat Altaca Kayışoğlu’na yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı kamuoyunda merak ediliyor. Bu ilişkide bir başka taraf olan Mudanya Belediyesi’nin de kanuna rağmen yapılan bu ödemelerle ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından mercek altına alınıp alınmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İŞ PARA OLUNCA SOLCULUKTAN ESER KALMIYOR

Milletvekili seçildikten sonra kadrolarda yasak olmasına rağmen akrabalarını yerleştiren Kayışoğlu, o dönem gelen tepkilere de, ‘güvendiği insanlarla çalışmak istediğini’ belirterek, “Yardımcı personelim, 2011 seçimlerinde de birlikte çalıştığımız abim Yeşil Altaca’dır. Birinci danışmanım eski milletvekilimiz Sena Kaleli’nin de danışmanı olan Sevgi Uyar, ikinci danışmanım ise eşimin yeğeni olan Duygu Yeşildağ…” ifadelerini kullanmıştı.

KANUN NE DİYOR?

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 43. Maddesi milletvekili olan avukatlarla ilgili düzenlemeyi içeriyor. İşte o madde ve getirilen yasak; “ Madde 43– Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir. (Ek iki cümle : 30/4/2013 - 6460/3 md.) 23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmaksızın avukatlık büroları faaliyet gösterebilir. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmaz.Bir avukatın birden fazla bürosu olamaz. Birlikte çalışan avukatlar ayrı büro edinemezler. (Ek iki cümle : 2/5/2001 - 4667/29 md.) Avukatlık ortaklığı yurt içinde şube açamaz. Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar”

 


İşte o belgeler


 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24