Müteahhit tarafından dolandırıldıklarını iddia eden vatandaşlar isyan etti: Ev hayalleri hüsranla bitti!

Bursa'da aldıkları dairelerin pek çok kişiye satıldığını iddia eden vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. İddiaların oda

Müteahhit tarafından dolandırıldıklarını iddia eden vatandaşlar isyan etti: Ev hayalleri hüsranla bitti!

Bursa'da aldıkları dairelerin pek çok kişiye satıldığını iddia eden vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. İddiaların odağındaki inşaat şirketi ve sahibi hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.


Osmangazi’de faaliyet gösteren  bir müteahhitten ev satın alan çok sayıda insan mağdur oldu. Birçok kişi savcılığa müracaat ederek ilgili firmanın aynı daireyi birden çok kişiye sattığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.  İddiaya göre, şehrin birçok yerinde daire yapan müteahhit, bu daireleri birçok kişiye satarak, tapularını teslim etmedi. Mağdur vatandaşlar müteahhitten şikayetçi oldu.

"KARDEŞİMLE BERABER 150 BİN LİRA PEŞİNAT VERDİK"


Şubat 2017'de dairenin temeli atıldığında mukavele yaptığını ifade eden Şenol Şen, "Bize 2017 yılı ağustos sonunda daire teslim edilecekti. Kardeşimle beraber 150 bin lira peşinat verdik. O zamandan beri binanın başında bekler olduk. Ne yapanı, ne edeni var. Paramızı alamıyoruz, karşımızda muhatap bulamıyoruz. Dairemizin parsel numarası ile beraber tapuya gittiğimizde başka kimselere satıldığını öğrendik. Şu anda internette 3 numaralı daire başkasına satışa sunulmuş" dedi.


BİTMESİNİ BEKLEDİĞİ DAİRENİN SATILIK İLANINI GÖRDÜ


2017 yılı mart ayında 50 bin lira peşinat verdiğini dile getiren Elyasa Göze, "Daire biter diye beklerken, eşim internette dairelerin satılık ilanını gördü" diye konuştu.  Mağdur olduğunu belirten Harun Şen ise, "Ağabeyimle beraber 150 bin lira para verdik. 2 tane daireyi 190'ar bin liradan aldık. Dairenin teslim tarihi geçeli 1.5 sene oldu. Hiçbir kimseye ulaşamıyorum. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Artık evden vazgeçtik, verdiğimiz parayı kurtarmaya çalışıyoruz. Ev sahibi olalım derken dert sahibi olduk" şeklinde konuştu.

"4 DAİREDEN 1'İNİN TAPUSUNU VERDİLER"


Emniyette verdiği ifadede Yunuseli'den 4 daire aldığını dile getiren esnaf Halet A., toplam 750 bin lira ödeme yaptığını belirterek, "Aldığım dairelerden yalnızca birinin tapusunu alabildim. Diğer tapularla ilgili beni oyaladılar, çeşitli yalanlar söylediler" şeklinde konuştu.

 

"İNŞAATIN BİTMESİNİ İSTEMİYORDU"


Yunuseli Bahar Projesinin alt taşeronluğunu yaptığını dile getiren mağdur Mustafa Keskin, müteahhit ile işlerin ödemeleri konusunda nakit ve daire karşılığı anlaştıklarını belirterek, "Ödemelerimin nakit olan kısmını aldım, kalan ince işleri bize taahhüt etmesine karşın işleri başka bir firmaya verdiler. Bizim işimizi bitirmemizi engellediler. Müteahhidin kabul gördüğü malzemelere itiraz ettiler. Ustalarımızı kovdular, bizi ek maliyetlere soktular. Mal sahibi defalarca söz vermesine rağmen tapularımızı vermedi. Firma sahibi inşaatın bitmesini istemiyordu çünkü inşaat biterse daireleri daha fazla kişiye satamayacaktı" dedi.

TEHDİT EDİLDİK İDDİASI


Bu duruma karşı ses çıkaran, şikâyetçi olan mağdur vatandaşların firma sahibi tarafından tehdit edildiği ve mağdurların çeşitli vaatlerle kandırılıp yaklaşık 1 yıldır oyalandıkları da ifade ediliyor. Yunuseli Bahar Projesi'nde 50'ye yakın, Ataevler Bilge Sitesi'nde 10'a yakın, Emek 22 Kentsel Dönüşüm Projesi'nde ise 35’e yakın kişinin bu şekilde mağdur edildiği öne sürülüyor. Mağdurların sayısının ise gün geçtikçe arttığı bildirildi. Konuyla ilgili 25-30 kişinin savcılığa suç duyurusunda bulunması üzerine Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube ekipleri tarafından araştırma başlatıldı.

MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYOR


Yunuseli Bahar Projesi, Ataevler Bilge Sitesi ve Emek 22 Kentsel Dönüşüm Projesi inşaatlarında aynı daireyi birçok kişiye satmak, ev sahiplerine tapularını teslim etmemek, evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından soruşturma başlatılan A.D. ise hala mağduriyet yaratmaya devam ediyor. (İHA)

 

 

 

 

 

 
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24