'Orhan Taşanlar Ortaokulu'nun ismi değişsin!

Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker, Orhan Taşanlar Ortaokulu'nun isminin Dilek Gürgen olarak değiştirilmesini talep etti.

'Orhan Taşanlar Ortaokulu'nun ismi değişsin!
Eğitim Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker, Orhan Taşanlar Ortaokulu'nun isminin Dilek Gürgen olarak değiştirilmesini talep etti.

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, 28 Şubat sürecinde baş örtüsü eylemi yapan imam hatipli kızların joplatılması için talimat veren dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar'ın adını taşıyan ortaokul önünde açıklama yaptı. Eğitim Bir-Sen üyeleri, okulunun adının değiştirilmesi talebinde bulundu. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Numan Şeker, okulun isminin Orhan Taşanlar değil, o dönemin mağdurlarından Dilek Gürgen olarak değiştirilmesini talep ettiklerini söyledi.

28 Şubat askeri darbesiyle birlikte en kötü günlerin yaşandığını belirten Şeker, “Bu karanlık uygulamalardan en çok etkilenen il Bursa olmuştur. Dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar, ortaokul çağındaki kız öğrencilerin sahip çıktığı baş örtüsünden dolayı, onları zamanında okulun bahçesinden içeriye sokmamıştır. Bu da yetmemiş gibi hakkını arayanların joplatılması için talimat vermiştir. Taşanlar, feryatlara kulağını kapatarak, yüzlerce gencimizi ve değerlerimizi yıkıp geçmiştir” dedi.

Okulun isminin değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Şeker, “28 Şubat askeri darbesine gönüllü neferlik yaparak, sırf baş örtülü olduğu için masum kızları joplattıran, öğrencileri okullara sokmayan, bu yüzden genç bir kızın hayatını karartan ve yetkilerini kötüye kullanan bu ismin okul tabelasında asla işi olamaz. Bu okul dönemin Bursa Valisi Orhan Taşanlar’ın adı dolayısıyla darbecilerin ve darbelerin izlerini taşımaktadır. Ankara Emniyet Müdürü olduğu dönemde, ‘Erkekseniz gelin lan’ diyen, basketbol maçında gazeteci tokatlayan, uyuşturucu kaçakçısını sahte belgelerle yurt dışına gönderen Taşanlar’ın ismi okuldan hemen kaldırılmalıdır” diye konuştu.

“ORHAN TAŞANLAR ORTAOKULU'NA DİLEK GÜRGEN'İN ADI VERİLSİN”
Bursa’da 28 Şubat’ın mimarlarından birisinin okul tabelasında isminin olmaması gerektiğini savunan Şeker, “Buradaki ‘kara lekenin’ silinmesi gerektiğine inanıyoruz. 28 Şubat sürecinde okuluna giremediği için kaza geçirerek ayağını kaybeden Dilek Gürgen, bu mağdurlardan yalnızca biridir. Bu kızımızın kaybetmiş olduğu ayağını kim geri getirecek? Bunun hesabını kim verecek? Bunların hesabını 28 Şubat’ta baş örtülülere savaş açan Orhan Taşanlar verecektir. Eğitim Bir-Sen olarak eğitim yuvalarının adlarının o dönemin darbecilerinin adıyla değil, mağdurlarının adıyla anılması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden okulun adının da Dilek Gürgen olarak değiştirilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2012, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner8