'Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın'

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: "Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osmangazi ve Orhangazi Han'ın devlet töreni düzeyinde kutlanması ve

'Osmangazi ve Orhangazi Han'a devlet töreniyle anma yapılsın'
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: "Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osmangazi ve Orhangazi Han'ın devlet töreni düzeyinde kutlanması ve Türkiye'ye duyurulmasını istiyoruz" dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediye meclisinde Osmangazi ve Orhangazi Han'ı anma törenlerinin devlet düzeyinde kutlanması ve bunun Türkiye'ye duyurulmasını arzu ettiklerini belirterek, "Hayme Ana, Ertuğrulgazi devlet töreniyle anılıyor. Devletin üst düzeyi bu törenlere katılıyor. Osmanlı'nın en büyük değerlerinin devlet töreniyle anılması için Kültür Turizm Bakanlığı'ndan destek istiyoruz. Osmangazi ve Orhangazi Han'ı Türkiye ve dünyaya duyurmayı arzu ediyoruz" dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde söz alan MHP Grup Sözcüsü İhsan Bilgili, 2019 yılının Osmanlı Devleti'nin 720 yıldönümü olduğunu belirterek, "Osmanlı Devleti'ni beylikten cihan imparatorluğuna getiren ecdadımıza saygı ve hürmetten dolayı kuruluş başkenti Bursa'da ecdada yakışır şekilde kutlanmasını teklif ediyoruz. Bu konuda önergemiz var. Osmangazi Han Hazretleri ile Bursa’yı fethededen Orhangazi Han Hazretleri'nin devlet töreniyle anılmalarını Kültür Turizm Bakanlığımızca anılmalarının uygun olacağını teklif ediyoruz" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da bu konuda girişimde bulunacaklarını belirterek, "Osmangazi’yi dünyaya getiren insan Hayme Ana devlet töreniyle kutlanıyor. Şeyh Edebali, Ertuğrulgazi devletin üst düzey katılımıyla kutlanıyor. Osmanlı’nın en büyük değerleri devlet töreniyle kutlanmıyor. 2026 kuruluş ajansı diye projemiz var. Fetih ajansı diye bir ofis oluşturacağız. Etkinlikler yapacağız. 1326 Fetih yıldönümü. Her ilçe ve büyükşehir belediyesinin yaptığı aktiviteler var. Devlet düzeyinde kutlanması ve Türkiye’ye duyurulmasını arzu ediyoruz" dedi. Hanlar Bölgesi ile ilgili adım atacaklarını aktaran Başkan AKtaş, "Rahmetli Hikmet Başkan’ın projesi vardı. Merkez Bankası ve civarının yıkılması gerekiyor. "Hanlar Bölgesi’ni etrafını gözükmesin diye sarmışız. Etrafının açılması gerekiyor. Aydınlatılması. Otopark ve benzeri müştemilatın çok acil şekilde halledilmesi gerekiyor. Hisar bölgesinin de bu manada çalışmalarla bezenmesi gerektiğini düşünüyorum. O konuda Osmangazi Belediyesi çalışmalarını yürütüyor. Hanlar bölgesi değerlendirilirse hem turizm değeri de artacak. Atatürk Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi arasındaki bölge için söylüyorum. Dolu dolu kullanılacak. Yayalaşma daha fazla olacak. T3 hattından zarar ediyoruz. Esnaf da rahatsız. Kullananlar da rahatsız. Bu konuda da önümüzdeki günlerde adım atacağız" diye konuştu.

Orhangazi’de yeni bir şehir inşa ediliyor
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Orhangazi Belediyesi’ne ait arsa satışı gündeme geldi. MHP Grup Sözcüsü İhsan Bilgili, ilçe belediyesinin 4 köyde 10 arsası bulunduğunu, Yeniköy’deki tarlaya imar verilerek villaların bulunduğu bölgede sadece 42 dönüme 14 milyon lira muammen bedel konulduğunu söyledi. Bunun satılmayıp kat karşılığı müteahhite verilmesini ya da gelir paylaşımıyla yapılmasını isteyen Bilgili, “Orhangazi’nin borcunu karşılayacak kaynak vardır Bunu küçük çaplı satmak Orhangazi için elindeki kaynağı heba etmek olacaktır. Satışa karşıyız” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Orhangazi Belediyesi’nin 1,5 yıldır gündemde olan bu arsayı meclis kararıyla kaynak üretmek için satmaya çalıştığını, zaman zaman belediyelerin kiralama, satış yapma ya da yap işlet devret yöntemlerine giriştiğini hatırlattı. Başkan Aktaş, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’dan bir kez daha bunu değerlendirmesini istedi.
Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan da seçim yaklaştıkça bunun siyasi malzeme haline getirildiğini kaydederek, “ Bahsi geçen yer Yeniköy Belediye Başkanlığı döneminde imara açılmış bir yer. 372 bin metrekarelik yer. 215 hak sahibi var. Belediyemizin 10 adet kendine ait gayrimenkulü var. 22 adet gayrimenkulde ortaklığı var. Yeni yaşam alanı oluşturmak için planlama yaptık. 3 yıl önce başladı. 2018 yılının ilk aylarında bitirildi. Buranın satışıyla ilgili meclis kararı alındı. Hak sahiplerinden bir tanesinin plana itirazlarından dolayı mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Satış işlemini gerçekleştirmedik. 26 Aralık’ta mahkemenin lehimize neticelenmesinden sonra kendimize ait parsellerle ilgili ihaleye çıktık. İhale için 23 Ocak tarihi alındı. Burası 2018 bütçemiz içinde de vardı. Bahsi geçen alanın bütçemizde yeri vardı. Satılamayınca sıkıntılar baş gösterdi. Müteahhitlere ödemelerimiz, personelle ilgili sıkıntılarımız var. Bunların ortadan kaldırılması gerekiyor.Herkese açık ihale. Bazen fiyat konusunda spekülasyonlar yapılıyor. Bir fiyat düşüklüğü yok. Diğer yer sahipleri aynı fiyatla bize vermeyi teklif ediyorlar. Belki giren de olmayacak. 140 dönüm bize düşen parsel, 60 dönüm maliye hazinesi ve yollara ayırdığımız yer var. 4 okul 2 sağlık tesisi, Pazar yeri, kültür merkezi cami yeri de belediyenin hisselerinden ayrılan yer. Orhangazi’de 10 bin nüfusun yaşayacağı bir alan oluşturulması düşünülüyor. Neden itiraz ediliyor. Bilemiyorum. Sıkıntılarla seçime girilmesi için itiraz muhalefetten geliyor. 2-3 senedir herkesin bildiği, haberdar olduğu bir konu. Her şey bitti. Karşılığı olmayan bir serzeniş” diye konuştu. (İHA)

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24