Özbekler söküyor, Altepe döşüyor

Özbekistan’da yolları daralttığı ve günün şartlarına göre yetersiz kaldığı için tramvay rayları sökülürken, Başkan Altepe’nin yol

Özbekler söküyor, Altepe döşüyor
Özbekistan’da yolları daralttığı ve günün şartlarına göre yetersiz kaldığı için tramvay rayları sökülürken, Başkan Altepe’nin yol ortasındaki ağaçları kesme pahasına T2 hattında ısrarcı olması akılları karıştırdı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm itirazlara rağmen geri adım atmadığı İpek Böceği’nden sonra şimdi de Bursa- Yalova yolunu daraltacağı ve trafiği felç edeceği gün gibi ortadayken T2 hattından vazgeçmiyor. Oysa Özbekistan’ın Taşkent şehrinde tramvayın yolları daralttığı ve günümüz koşullarına yetersiz kaldığı görülerek raylar sökülmeye başlandı. Taşkent Belediyesinin, tramvayların verimli çalışmaması ve başkentte trafiğin giderek yoğunlaşması nedeniyle caddelerin genişletilmesi gerektiğini ileri sürerek tramvay hatlarının kaldırılmasına karar vermesinin ardından dün 115 yıllık raylar sökülmeye başladı. Başkan Altepe’nin İstanbul Yolu’na tramvay ısrarı ise Bursa trafiğini bir asır geriye sürükleyecek.

T2 İHALESİ DURDURULDU

Büyükşehir Belediyesi'nin Kent Meydanı Terminal arasında ihale ettiği 9,4 kilometrelik tramvay hattı projesi ihaleyi kaybeden firmanın itirazı sebebiyle durduruldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 11 istasyonlu Kent Meydanı Terminal T2 hattı projesini ihale etmiş, ihaleyi kazanan Ultra Teknoloji Firması çalışmalara başlamıştı. Ancak ihaleyi kaybeden Öztimurlar Firması, itirazda bulunup Ankara'da idari dava açtı.
İhaleyi kaybeden firmanın idari itirazlarının ardından, Danıştay davayı görüşecek. Öztimurlar’ın davasına karşılık, işi üstlenen Ultra Teknoloji’nin evrakında eksiklik olduğu gerekçesiyle mahkemece düzeltme istendi.
Ultra Teknoloji, kendi açısından sıkıntı olmadığını ve evrağında gerekli düzeltmeyi yapacağını bildirdi. Kamu İhale Kurumu da Ultra Teknoloji'nin lehine kararının arkasında durarak Danıştay'a temyiz başvurusunda bulundu.

SIKINTI ÇÖZÜLECEK Mİ?
Danıştay ihaleyle ilgili henüz kararını vermediği için inşaat çalışması 2 haftadır yapılamıyor. Büyükşehir Belediyesi de belirsizlik sebebiyle inşaatın durdurulmasını Ultra Teknoloji Firması'ndan istedi.
ihaleyi alan firma, hendekler ve çevresel riski ortadan kaldırabilme gerekçesiyle dün iş makinaları ve kamyonlarını kendi inisiyatifiyle yeniden sahaya çıkardı. Danıştay'dan gelecek karar beklenirken, kaybedilen zaman ve çalışmaların yarım kalması Bursalıların trafikte yine çile yaşamasına sebep olacak. Öte yandan benzer sıkıntılar Mudanya'daki Sahil Projesi'nde de yaşanmış, ihaleyi kaybeden firmanın itirazı sebebiyle inşaat durmuştu. Mudanya Sahil Projesi'ndeki belirsizlik de gündemdeki yerini korurken, Bursalıların bu yaz yine sahilde sıkıntı yaşayacağı konuşuluyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 23:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner24