Savunmamızı başkasına emanet edemeyiz

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın

Savunmamızı başkasına emanet edemeyiz
Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın Altıparmak hizmet binasında Uzay Havacılık ve Savunma (UHS) Kümelenmesi üyesi firmalar ile bir araya geldi. Müsteşar Demir, BTSO’nun uzay, havacılık ve savunma sektöründe gerçekleştirdiği kümelenme çalışmalarını takdirle takip ettiklerini söyledi. Toplantıda konuşan BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, Bursa sanayiindeki dönüşümü gerçekleştirmeye dönük önemli adımlar attıklarını söyleyerek, “Otomotiv, makine ve tekstil sektörlerinde önemli bir tecrübeye sahip olan Bursa’da firmalarımızı uzay, havacılık ve savunma ile raylı sistemler gibi alanlarda da yatırıma yönlendiriyoruz. Sanayideki bu dönüşümü sağlamak maksadıyla uzay, havacılık ve savunma kümelenmemiz ile raylı sistemler kümelenmemizi kurduk. Rüzgar türbinleri konusunda da kümelenme hazırlıklarımızı sürdürüyoruz”şeklinde konuştu.
UHS kümelenmesine ilginin her geçen gün arttığını belirten Topuk, “Bugün kümemizde 84 firma faaliyet gösteriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, üniversitelerimiz, Teknoloji Transfer Ofisleri ve Bursa’daki SİAD’lar da paydaşlarımız arasında bulunuyor. Kısa süre önce de Uzay, Havacılık ve Savunma Kümelenmesinin altında iki yeni alt küme daha oluşturduk.”
“BİR ÜLKENİN SAVUNMASI BAŞKALARINA EMANET EDİLEMEZ”
Bursa’nın Türkiye’deki ticaret ve sanayi hayatında önemli bir rol oynadığını ve bu rolün giderek artmaya devam ettiğini dile getiren Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, BTSO’nun uzay, havacılık ve savunma sektöründe gerçekleştirdiği kümelenme çalışmalarını takdirle takip ettiklerini ifade etti.
Türkiye’nin savunma ve sanayi sektöründe belirli bir gelişim içerisinde olduğuna işaret eden Müsteşar Demir, “20 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak kadar ileri gelişmeleri görmekten dolayı herkes mutlu. Ancak kendi özgün ürünlerimiz dediğimiz ürünlerin alt unsurlarından veya ithal ürünlerden dolayı oluşacak herhangi bir kısıtlamanın önüne geçilmeli. Bir ülkenin savunması başkalarına emanet edilemez” dedi.
“KÜMELENME FAALİYETLERİNİ ÖNEMSİYORUM”
Bursa’da otomotiv ve makine sektöründeki imalat ve özgün tasarım konularında belirli bir yere gelindiği takdirde bunun savunma sanayiine de olumlu etki yapacağını söyleyen Müsteşar Demir, “Ama genelde ticari ve diğer alanlardaki ürünlerde teknolojide iyi bir yerde değilsek savunma sanayinde de iyi bir yerde olmamız mümkün değildir. Ancak ileri teknolojilerde belirli bir yerlere gelebilmenin çok pahalı bir faaliyet olduğunu da unutmamamız gerekiyor. Ülkemizin sınırlı kaynaklarını düşündüğümüzde toptan bir hareketlilik meydana getirerek çok çaba, emek ve para isteyen, pahalı olan sektöre yönelik çabalarımızı daha verimli yapabiliriz. Ülkemizin sınırsız kaynakları yok. O halde elimizdeki kaynakları en etkin şekilde nasıl kullanırız ve bunlardan en etkin sonuçları nasıl alabiliriz diye sormamız gerekiyor. Bu da ülkemizin mevcut potansiyelinin zerresini israf etmeden en iyi şekilde kullanmakla olabilecek bir şey. O açıdan kümelenme faaliyetlerini çok önemsiyorum” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24