Şimdi sıra bilezikte

Altın fiyatlarının düşmesiyle kuyumculara hücum eden vatandaşlar; çeyrek, yarım ve tam altın bulmakta sıkıntı yaşadı.

Şimdi sıra bilezikte
Altın fiyatlarının düşmesiyle kuyumculara hücum eden vatandaşlar; çeyrek, yarım ve tam altın bulmakta sıkıntı yaşadı.


Altının ciddi düşüş yaşamasının ardından piyasada altına talep arttı. Kuyumculara altın almaya giden vatandaşlar, özellikle çeyrek, yarım ve tam altın bulmakta sıkıntı yaşıyor. Piyasada bir anda altın ihtiyacının arttığını ve darphanenin piyasanın talebini karşılamakta zorlandığını söyleyen kuyumcular, önümüzdeki günlerde yaşanan sıkıntının biteceği kanısında. Vatandaşların artık cumhuriyet altınını yatırım amacıyla kullanmadığına dikkat çeken Kapalıçarşı kuyumcu esnafı İlyas Kuvvetli, “Şu anda çeyrek, yarım ve tam altınlar normal fiyatların çok üzerinde satılıyor. Adeta karaborsa olmuş durumda. Vatandaşlar bu durumda yatırım için işçiliği düşük bilezik tercih ediyor” dedi.
Vatandaşların geçen yıl altını yüksek fiyattan aldığını ve şimdi altını bozdurmak istemediğini hatırlatan Kapalıçarşı kuyumcu esnafı Mustafa Şahin, “Şu anda çeyrek ve yarım altının fiyatı normal değerinin çok üzerinde. Bundan dolayı vatandaşlar altın almaktan kaçınıyor. Daha çok bilezik tercih ediyor” dedi.
Piyasada fiyatların düşmesinden sonra vatandaşların kuyumculara altın getirmediklerini söyleyen Bursa Kuyumcular Odası Başkanı Rıdvan Şen, 2 güne kadar piyasalarda altınların bulunacağını kaydetti. Darphanenin piyasanın taleplerine hazırlıksız yakalandığını anlatan Şen, “Şu anda vatandaşın altın ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Darphane gerekli olan hazırlıkları yaptı. Altın fiyatları önümüzdeki günlerde yükselişe geçebilir. Altının şu anda düşmesi için hiçbir sebep yok. Belki de dünyanın büyük oyuncuları yukarıdan satıp aşağıdan alma oyununu da oynuyor olabilirler” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2013, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24