Sözcü'nün operasyonuna Aktaş'tan tokat gibi yanıt!

Sözcü Gazetesi’nin algı operasyonuna Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tokat gibi bir açıklama ile yanıt verdi. Görev yaptı

Sözcü'nün operasyonuna Aktaş'tan tokat gibi yanıt!

Sözcü Gazetesi’nin algı operasyonuna Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tokat gibi bir açıklama ile yanıt verdi. Görev yaptığı bir yıllık süre içerişinde yapılan milyonlarca liralık tasarrufu kamuoyuyla paylaşan Aktaş, haberde yazıldığı gibi 23 milyonluk hediye alımının da söz konusu olmadığını açıkladı.


-Sercan GÜLER

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçen yıl yapılan seçimle başkanlık koltuğuna oturan Alinur Aktaş, görevine ciddi tasarruf politikaları ile başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin mali problemlerini aşmak için işe önce zarar eden kuruluşlardan başlayan Başkan Aktaş, Burulaş bünyesinde faaliyet gösteren ve yıllık 11 milyon 250 bin TL zarar eden havacılık şirketinin faaliyetine son verdi. Böylelikle Büyükşehir Belediyesi önemli bir zarardan kurtulurken, uçakların satışı ile 24 milyon 400 bin TL nakit girdisi sağlandı. Yine Burulaş bünyesinde faaliyetlerini sürdüren BUDO’nun atıl halde duran Akşemseddin ve Hamdi Karahasan Gemilerini 1 milyon 300 bin TL’ye satan Büyükşehir Belediyesi, fazlalık olan Emir Sultan Gemisinin satışından da 21 milyon 600 bin TL gelir sağladı. Bu gemilerde görevli personelin çıkarılmasıyla da yıllık 4 milyon 200 bin TL’lik bir rakam belediyenin kasasında kaldı.  Burulaş bünyesindeki tasarruflar kapsamında atıl haldeki binek araç, iş makinesi ve kamyonet gibi araçların satışından da 2 milyon 900 bin TL’lik nakit girdisi sağlandı.

ARAÇLARDAN 12 MİLYONLUK TASARRUF


Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’ın tasarruf kalemlerindeki önemli başka bir adımı da makam araçlarına yönelik oldu. Makam araçlarının daha verimli kullanılması yönündeki uygulamalar kapsamında BUSKİ’deki 26 araç iade edildi, 53 araç da şoförsüze çevrildi. Böylelikle ilk 8 ayda 6 milyon 523 bin TL tasarruf sağlandı. Yine Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri bünyesindeki 27 araç ve 4 şoför iade edilerek, 1 milyon 288 bin TL tasarruf elde edildi. Bunun yanında otobüs kiralamaları mercek altına alındı.  Turizm firmalarını bile rahatsız eden uygulamalar için otobüs tahsislerine son verilirken, otobüs kiralamalarında bir önceki yıla göre yüzde 53’lük tasarruf sağlandı. Sadece araç uygulamalarıyla 9 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlanırken, yakıt masrafları da düşünüldüğünde 8 ayda 12 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlanmış oldu.

BURFAŞ KAR ETMEYE BAŞLADI


Tasarruf kalemlerinde başı çeken şirketlerden biri de BURFAŞ oldu. Başkan Aktaş, göreve başladığında 42 milyon TL’den fazla borç yükü bulunan BURFAŞ’ın borcu 31 milyon TL’ye düştü. Zarar eden 23 tesisin açık artırma usulü ihale edilmesiyle yıllık 5 milyon TL kira getirisi sağlandı. Özel maliyet ve demirbaş satışları ile 4,3 milyon TL nakit girdisi sağlanırken, 2017 yılında yaklaşık 7 milyon TL zarar eden BURFAŞ, bu uygulamalar sayesinde 2018 Eylül ayı sonu itibariyle 1,8 milyon TL kara geçti.


ALGI OPERASYONUNA SERT YANIT!


Sözcü Gazetesi’nin dünkü sayısında kendisini hedef alan algı operasyonuna sert tepki gösteren Aktaş, haberde var olan bilgilerin çarpıtılarak kamuoyunun yanlış yönlendirilmek istendiğini vurguladı. Yazılı bir açıklama ile gerçekleri anlatan Aktaş, habere konu olan ihaleler Büyükşehir Belediyesi’nin periyodik olarak gerçekleştirdiği, yıl içerisindeki faaliyetlerinde ve çalışmalarında kullanılmak üzere alınması planlanan hizmet veya ürünleri kapsadığını ifade etti. Aktaş, bu ihaleler ve öncesinde de yapılan tüm işlemler 5216, 5393 sayılı belediyelere ilişkin kanun ve mevzuatlar başta olmak üzere 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Kamu İhale Kurumu (KİK) esaslarına uygun olarak gerçekleştirildiğini vurguladı.

“23 MİLYONLUK HEDİYE SÖZ KONUSU DEĞİL”


Habere konu olan bu ihaleler seçim sürecine özel yapılmadığı gibi haberde geçen 23 milyon TL’lik hediye alımı da söz konusu olmadığını vurgulayan Aktaş, “Bahsi geçen 23 milyon TL’lik rakam 3 farklı birimin, ulaşımdan, konaklamaya, tanıtım ve organizasyonlara kadar birçok kalemi içine almaktadır. Haberde öne çıkarılan (hediyelik) yani ihaledeki adı ile kent anı objelerinin tedariki ise ihalelerin çok küçük bir bölümünü oluşturmaktadır. Öyle ki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili kalemlerinde ihalede öngörülen süre zarfında hediyelikler için harcanması planlanan rakam anılan rakamın yaklaşık 20’de biri kadardır. Öte yandan bu rakamın da yüzde 90’lık kısmı da kullanılmamıştır. Dolayısıyla göreve başladığımız 1 yılık süre zarfında belediyemizde ve tüm iştiraklerimizde hayata geçirdiğimiz tasarruf tedbirleri bu hususlarda da tüm titizliği ile gözetilmektedir. Bütçe gerçekleşmelerine bakıldığında da görüleceği gibi (bu rakamlar şeffaf ve herkese açıktır) önceki yıllara nazaran 3’te bir oranında azaltılarak sürdürülmektedir. Tasarruf uygulamalarıyla muhalefet partilerinin de mecliste teşekkürlerine mazhar olan kurumumuzun seçim sathı mahalline girildiği bu günlerde tasarruf tedbirlerini bir yana bırakıp, har vurup harman savuran bir vaziyette olduğunun gösterilmeye çalışılması kabul edilebilir değildir. Hesabını veremeyeceğimiz, izahatını yapamayacağımız hiçbir planlamamız ya da ihalemiz yoktur. Belediye çalışmalarında hizmetin devamlılığı ilkesinden hareketle sorumluluk bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu tür art niyetli tamamen gerçek dışı saptırmalarla kurumumuzun yıpratılmasına müsaade edilmeyecek, ilgili basın yayın organı ile ilgili gereken hukuki süreç de başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

 
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2018, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24