Taraf - Çağlar kavgası büyüyor...

İnterbank’tan kaynaklanan 1.7 milyar dolarlık alacağı için TMSF'nin Çağlar'a kolaylık yaptığı, Çağlar'ın şimdilerde yeni ek kaynak peş

Taraf - Çağlar kavgası büyüyor...
İnterbank’tan kaynaklanan 1.7 milyar dolarlık alacağı için TMSF'nin Çağlar'a kolaylık yaptığı, Çağlar'ın şimdilerde yeni ek kaynak peşinde olduğu belirtildi.


- İnterbank’tan kaynaklanan 1.7 milyar dolarlık alacağını tahsil etmek isteyen TMSF, yaklaşık 10 yıl önce Çağlar’ın tüm fabrikalarını, arsalarını ve gayrimenkullerine el koydu.

- TMSF ile Çağlar Grubu arasında 2010’da yenilenen anlaşmada ise, el konulan tüm şirketler Çağlar’a iade edildi, borç tutarında yüzde 30’a varan indirim yapıldı, Çağlar’ın gayrimenkulleri ve arsaları üzerindeki hacizler kaldırıldı.

- Çağlar, borcunu belirlenen süre içinde ödemedi. Bunun üzerine TMSF’nin üzerinde haczi bulunan arsaların, TOKİ’ye devredilmesi ve TOKİ’nin de arsalar üzerinde konut yaparak, Çağlar’ın borcunu kapatması kararlaştırıldı.

- Tarım arazileri ile TMSF’ye olan borcunu ödeyen Cavit Çağlar’ın, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika arazileri için de yeni bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı. Çağlar’ın hesabı tutarsa, sanayi arsaları önce imara açılacak, ardından da üzerine konut ve alışveriş merkezleri yapılacak. Böylece, Çağlar’a 1-1.5 milyar liralık ek bir kaynak oluşturulacak.

Taraf'ın Dikkat Çeken Haberi:

TMSF’nin, Çukurova Grubu’na ait Show TV ile BMC şirketine el koymasının ardından gündeme gelen, bankanın asıl sahibi Cavit Çağlar ile TMSF arasındaki yapılan ilginç protokolle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Çağlar’ın, 440 milyon dolarlık borcu karşılığında TMSF’ye devrettiği arsaların, TMSF tarafından hacizli olduğu belirlendi. TMSF’nin, önce hacizleri kaldırarak, arsaların TOKİ’ye devredilmesinin yolunu açtığı tespit edildi. Bu durum, bankacılık sektöründe yeni bir tartışma başlattı.

Satılmayan arsayla ödeme

TMSF’nin, Çağlar’ın arsalarına haciz koymasına ilişkin süreç yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. İnterbank’tan kaynaklanan 1.7 milyar dolarlık alacağını tahsil etmek isteyen TMSF, yaklaşık 10 yıl önce Çağlar’ın tüm fabrikalarını, arsalarını ve gayrimenkullerine el koyuyor. Bu süreçte, fabrika ve arsaların satışı için birçok kez girişimde bulunuluyor. Ancak, yeterli olmadığı için bu girişimler sonuçsuz kalıyor. TMSF ile Çağlar Grubu arasında 2010’da yeniden bir anlaşma yapıldı.

Şirketler iade edildi

TMSF ile Çağlar arasında yapılan protokol uyarınca, daha önceden el konulan tüm şirketler Çağlar’a iade edildi. Ayrıca, borç tutarında da yüzde 30’a varan indirim yapılarak, borç tutarı 440 milyon dolara indirildi. Yine anlaşma hükümleri doğrultusunda, Çağlar’ın gayrimenkulleri ve arsaları üzerindeki hacizler de kaldırıldı. Çağlar, protokol hükümleri doğrultusunda 440 milyon dolarlık borcunu belirlenen süre içinde ödemedi. Bunun üzerine yeni bir formül geliştirildi. TMSF’nin üzerinde haczi bulunan arsaların, TOKİ’ye devredilmesi ve TOKİ’nin de arsalar üzerinde konut yaparak, Çağlar’ın borcunu kapatması kararlaştırıldı. Halen, TOKİ’nin Çağlar’ın arsaları üzerinde konut yapma çalışmaları sürüyor.

OSB arazisinin de ticari alan ilan edilmesini istemiş

Tarım arazileri ile TMSF’ye olan borcunu ödeyen Cavit Çağlar’ın, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrika arazileri için de yeni bir teklifte bulunduğu ortaya çıktı. Çağlar’ın, sanayi arsası statüsündeki bölümün, ticari ve konut alanı ilan edilmesini istediği ve bu yöntemle bu kısma da konut yapılmasını önerdiği bildirildi. Çağlar’ın hesabı tutarsa, sanayi arsaları önce imara açılacak, ardından da üzerine konut ve alışveriş merkezleri yapılacak. Böylece, Çağlar’a 1 - 1.5 milyar liralık ek bir kaynak oluşturulacak.

Aktifhaber

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2013, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19