Tarihi kapılar geleceğe açıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2300 yıllık Bitinya surlarını ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında restorasyonu tamamlanan T

Tarihi kapılar geleceğe açıldı
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2300 yıllık Bitinya surlarını ayağa kaldırma çalışmaları kapsamında restorasyonu tamamlanan Tahtakale’ye açılan Yokuş Caddesi’ndeki kapı, burç ve surlar Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı törenle, kent siluetindeki yerini aldı.

Tarihi kapılar geleceğe açıldı

Bitinya döneminde yaptırılan 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarla ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların Tahtakale’ye açılan kapısı olan Yokuş Cadde Tahtakale Kapısı ve bağlı burç ile surlardaki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Kentin farklı noktalarındaki hanlar, hamamlar yeniden işlevlendirilerek yaşamın bir parçası haline getirilirken, yaklaşık 2 bin 300 yıllık geçmişi bulunan Bitinya döneminden kalma Bursa surları da bu dönem de tüm ihtişamıyla kent siluetindeki yerini alıyor. Kent siluetinin önemli bir parçası olan surların Tahtakale semtine açılan kapısı olan Tahtakale Kapısı, tarihi kaynaklardan elde edilen verilerle yeniden ayağa kaldırılırken bununla birlikte 2 adet burç ve aralarındaki sur duvarların da restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Tarihi kapı ve surların kente yeniden kazandırıldığı törene Başbakan Yardımcısı Bülent Ardınç, Vali Şahabettin Harput, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Orhangazi Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa milletvekilleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

“BURSA’NIN EN ÖNEMLİ KİMLİĞİ TARİH BAŞKENTİ OLUŞU”

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yıllardır söylenip yapılamayanlar, konuşulup gerçekleştirilemeyen tüm eserler bu dönemde ayağa kalkıyor. 30 - 40 yıldır planlarda olan yollar bu dönem hayata geçiriyor. 60 yılık stat yenileniyor, 133 yıl sonra belediye hizmet binası yapılıyor. Her alanda yoğun yatırımlarımız var. Ancak Bursa’nın en önemli kimliği tarih başkenti oluşu. Bu bilince sahip kent yöneticileri olarak bu dönemde yaptığımız çalışmalarla Bursa’mızın yaşayan canlı tarih şehri ve müze kent olması yolunda önemli bir mesafe aldık. Bu bölgede devam eden çalışmalarımda ana hedeflerimizden biri Devlet Hastanesi’nin buradan kaldırılması ve metro güzergahında ulaşımın kolay olduğu bir yere taşınması. Bursa Mevlevihane’sinin yeniden ihyası, Bey Sarayı’nın yeniden Bursa’ya kazandırılması yönündeki çalışmalarımız da sürüyor” dedi.

“BURSA TARİHTEKİ İHTİŞAMLI GÜNLERİNE DÖNÜYOR”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise büyükşehir belediyesinin tarihi değerleri bir bir ayağa kaldırdığını ve Bursa’nın tekrar tarihteki ihtişamlı günlerine döndüğünü belirterek, “Surlara bitişik, biçimsiz, kullanışsız evlerin bulunduğu görüntüden tertemiz pırıl pırıl tarihteki suru, kapısıyla o güzel yerini sağlamlaştıran bir görünüme kavuştuk. Halen çalışmaları yapılan iki kapı daha var. İnşallah tamamlanınca güzel bir tarihi esere kavuşmuş olacağız. Şimdi biz bu kapıyı açıyoruz. Bursa’mızda inşallah bütün kapıları açalım, bütün gönüllere girelim. Burada oturanlar çok şanslı. Bursa’nın en güzel, en mübarek yerinde böyle güzellikler içinde yaşıyorlar” dedi.

“MİLLETLERİ KÜLTÜRLER YAŞATIR”

Bursa Valisi Şahabettin Harput da milletleri yaşatan en önemli değerin kültürleri olduğunu ifade ederek, “Kültür milletin inancı, dini, geleneği, tarihi, örfü, kıyafetidir. Onun yaşam biçimidir. O milletin kimliğidir. Son 10 yılda bütün zamanların çok ötesinde Bursa’nın kimliğini ayağa kaldırma da muhteşem hizmetler gerçekleştirildi. Bu bizim hem ecdada vefa hem de gelecek kuşaklara karşı muhteşem tarihi dimdik bütün asaletiyle teslim etme görevimizdir, sorumluluğumuzdur. Bu güzel kaleyi surları ayağa kaldıran Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve ekibini kutluyorum” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Bursa’da kentsel dönüşümün tarihi dokunun ortaya çıkarılması ekseninde hayat bulduğunu ve bölgede yapılan çalışmalarla tarihi çarşıdaki ticari hayatın yeniden canlanmasına önemli katkılar sağlandığını vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2012, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19