Tarihi kapılar geleceğe açılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2300 yıllık Bitinya surlarını ayağa kaldırma çalışmaları çerçevesinde restorasyonu tamamlana

Tarihi kapılar geleceğe açılıyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2300 yıllık Bitinya surlarını ayağa kaldırma çalışmaları çerçevesinde restorasyonu tamamlanan Tahtakale’ye açılan Yokuş Caddesi’ndeki kapı, 2 Aralık Pazar günü Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılacağı törenle kent siluetindeki yerini alacak. 

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 bin 300 yıllık bir geçmişi olan tarihi bulmacada taşları bir bir yerine koyuyor. Bitinya döneminde yaptırılan 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surlarla ilgili verileri tarihin tozlu raflarından titiz çalışmalarla çıkaran Büyükşehir Belediyesi, tarihi surların Tahtakale’ye açılan kapısı olan Yokuş Cadde Tahtakale Kapısı ve bağlı burç ile surlardaki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Şehrin farklı noktalarındaki hanlar, hamamlar hayatın bir parçası haline getirilirken, yaklaşık 2 bin 300 yıllık geçmişi bulunan Bitinya döneminden kalma Bursa surları da bu dönem de tüm ihtişamıyla kent siluetindeki yerini alıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı ve ilk olarak Saltanat Kapı’nın ortaya çıkarıldığı sur çalışmaları bu dönem hız kazandı. Kent siluetinin önemli bir parçası olan, 14 burç ve 6 kapısı bulunan 3 bin 400 metre uzunluğundaki surların Tahtakale semtine açılan kapısı olan Tahtakale Kapısı tarihi kaynaklardan elde edilen verilerle yeniden ayağa kaldırılırken bununla birlikte 2 adet burç ve aralarındaki sur duvarların da restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Bir bölümü 1855 depreminde yok alan bir bölümü de yıllar önce belediyeler tarafından yol açılması için yıkılan tarihi burç ve surlar bütün ihtişamıyla şehir siluetindeki yerini alıyor. Restorasyonu tamamlanan tarihi Tahtakale Kapısı da 2 Aralık Pazar Günü saat 12.30’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katılacağı törenle kent siluetindeki yerini alacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2012, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19