Tek bacağıyla tonlarca yükün altında

BURSA'DA BİR İNEK KARŞILIĞINDA MARANGOZ TARAFINDAN YAPILAN TAHTA BACAĞI İLE GÜNDE 3 TON ODUN KIRAN ADAM GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR. DOĞUŞTAN ENGELLİ OLAN RIFAT ÇABUK, "VÜCUDUN HERHANGİ BİR YERİNDE OLAN ENGEL BİR ŞEKİLDE AŞILIR. MÜHİM OLAN AKIL SAĞLIĞI" DEDİ. (ABDULLAH ÇİBİR - ONUR AKTAŞ/BURSA-İHA)

Tek bacağıyla tonlarca yükün altında

Bursa'da bir inek karşılığında marangoz tarafından yapılan tahta bacağı ile günde 3 ton odun kıran adam görenleri şaşırtıyor.


 

 

Soğanlı Odun Pazarı'nda 15 seneden beri odun kesen 79 yaşındaki Rıfat Çabuk, görenleri hayrete düşürüyor. Doğuştan engelli olan ve tek bacağı olmayan Çabuk, marangoz tarafından yapılan tahta bacağı ile meslektaşlarından geri kalmıyor. Özel bir şirketten emekli olduktan sonra odun pazarında kestiği 1 ton odun başına 35 lira ücret aldığını dile getiren Rıfat Çabuk, "Balıkesir'in İvrindi ilçesinin Gözlüçayır köyünde doğdum. 79 yaşındayım. Doğarken engelli doğdum. El, kol ve bacakta olan özür bir şekilde telafi ediliyor. Önemli olan akıl sağlığıdır. 1999 yılına kadar bir şirkette çalıştım. Emekli oldum. Emekli olduktan sonra da aynı şirkette uzun yıllar çalıştım. Daha sonra köyümüze dönme kararı aldık. Hanımım vefat edince köyde de duramadım. Geri geldim. 2000 yılından beri odun kırıyorum. Çocuklarım, 'Senin paraya ihtiyacın yok, çalışma, istediğin kadar para verelim' diyor. Ben çalışmak istiyorum. Çalışmadığım zaman evde oturunca çok kilo alıyorum. Bu işte ton başı para alıyoruz. Bir ton odun böldüğümüzde 35 lira alıyoruz. Yaşım ilerledi, o yüzden günde 2 ya da 3 ton odun kırabiliyorum. Eskiden günde 5 ton odun kırardım. Engelli olmayan arkadaşlarım da benimle aynı miktarda odun kırıyor" dedi. (İHA)
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24