'Test Hizmetlerinde Dışa Bağımlılığı Azaltıyoruz'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay Kalite Birliği (KALBİR) Başkan Vekili ve Milli Ses Ver Projesi Koordinatörü Mus

'Test Hizmetlerinde Dışa Bağımlılığı Azaltıyoruz'

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay Kalite Birliği (KALBİR) Başkan Vekili ve Milli Ses Ver Projesi Koordinatörü Mustafa Karaman’ı ağırladı.


Ziyarette konuşan Başkan Burkay, “Ekonomik anlamda bazı zorlukları yaşadığımız bu süreçte yerli üretimi artıracak çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Üretimin yanı sıra firmalarımızın ihtiyaç duyduğu test hizmetlerindeki dışa bağımlılığı azaltmak da en önemli önceliklerimiz arasında” dedi. KALBİR Başkan Vekili Mustafa Karaman, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkan Burkay, “Ülke olarak ekonomik olarak zorluklar yaşadığımız bu süreçten çıkışımızın yolu daha fazla üretim ve ihracatla mümkün. Göreve geldiğimiz günden bu güne üyelerimizin ihracatını artıracak ve üretim kabiliyetlerini güçlendirecek çok önemli çalışmalar imza attık.” dedi.

YERLİ VE MİLLİ PROJELERDE DAHA FAZLA YER ALMAYA HAZIRIZ


“Ülkemizin başlattığı yerli ve milli üretim hamlesine desteğimiz sürdürüyoruz” diyen Başkan Burkay, “Ülkemiz milli savunma ihtiyaçlarının yüzde 65’ini üretebilecek bir konuma yükseldi. Bizler de BTSO olarak üyelerimizi özellikle uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerdeki milli projelerde daha fazla yer almaları için teşvik edici çalışmalar yürütüyoruz. Sahip olduğu sektör çeşitliliği sayesinde Bursa ülkemizin ihtiyaç duyduğu savunma sanayi ürünlerini karşılayacak kapasiteye sahip. Bursa iş dünyası olarak yerli ve milli projelerde daha fazla yer almaya hazırız” diye konuştu.

TEST SÜREÇLERİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTIYORUZ


Standartların artık uluslararası ticaretin ortak dili haline geldiğini belirten İbrahim Burkay, “Dünyanın ilk yazılı standardının belirlendiği kent olan Bursa bu konuda özel bir başarıya sahiptir. Bursa bugün bu gücünü halen korumaktadır. Şu anda sanayinin ihtiyaç duyduğu test ve sertifikasyon işlemlerinin ne yazık ki yüzde 80’i yurt dışında gerçekleştiriliyor. Bu anlamda bizler de iş dünyamızın test hizmetlerini karşılayacak önemli bir merkez olan BUTEKOM’u hayata geçirdik.” diye konuştu. BUTEKOM ile firmaların test süreçlerindeki yurt dışına olan bağımlılığı azalttıklarını dile getiren Başkan Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü; “BUTEKOM içerisinde yer alan Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’miz sahip olduğu akreditasyon belgesiyle uluslararası alanda da geçerliliğe sahip bir konumda. Merkezimizden şu anda farklı sektörlerden 200’den fazla firmamız yararlanıyor. BUTEKOM sadece Bursa’ya değil Türkiye’ye hizmet veren önemli bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Tekstil Mükemmeliyet Merkezimizin yanı sıra İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi ile Nanoteknoloji Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezleri’nin kuruluş işlemlerini de sürdürüyoruz. BTSO olarak firmalarımızın test ve akreditasyon süreçlerinin millileştirilmesi ve yerli üretimin artırılması adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

YERLİ VE MİLLİ ANLAYIŞ HER GEÇEN GÜN GÜÇLENİYOR


KALBİR Başkan Yardımcısı ve ‘Milli ses ver’ projesi koordinatörü Mustafa Karaman yerli üretimin desteklenmesi, tüketicilerin yerli ürünleri tercih etmesi ve sanayicilerin milli sertifikasyona geçmesi gibi konuların artık devlet politikası haline geldiğini söyledi. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a yerli üretimin artırılması ve özellikle milli test merkezlerinin hayata geçirilmesi noktasında gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür ettiğini ifade eden Karaman, “40 bin firmanın temsilcisi olan BTSO ile gerçekleştireceğimiz işbirlikleri sayesinde milli üretim ve milli sertifikasyon gibi önemli konulardaki bilinci her geçen gün daha da artıracağız” diye konuştu. (Bülten)

 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner24